دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

ساختار اتم چگونه است؟

  • مهتاب علی پناه
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

اتم کوچکترین سنگ بنای یک عنصر شیمیایی است اتم ها در کنار هم مولکول را تشکیل می دهند ساختار اتم به گونه ای است که دارای الکترون، پروتون، و نوترون می باشد.

از زمان های قبل مردم می دانستند که همه مواد از ذرات بنیادی به نام اتم ساخته شده اند که اتم نیز خود از ذرات کوچکتری ساخته شده است. اتم ها نقاط بی اسکلتی هستند که با توجه به فاصله آن ها از یک دیگر نیروی را جذب و یا دفع می کنند. در قرن ۱۹ دانشمندان توانستند تفاوت مولکول و اتم را تشخیص دهند یک اتم کوچک ترین اجزای یک عنصر شیمیایی می باشد که همه خصوصیات آن عنصر را دارد. انسان در قرن بیستم توانستند قدرت اتم را تحت کنترل خود در آورند و بمب های اتمی ساختند و با استفاده از توان هسته ای، الکتریسیته تولید کرده اند. از این رو در این مقاله به معرفی اتم و شکل ساختاری آن می پردازیم.

اتم چیست؟ذرات تشکیل دهنده یک اتم

 

 ساختار اتم در مقایسه با چیزهایی که در زندگی روزمره با آن برخورد می کنید بسیار کوچک است، قطر یک اتم تقریباً  ۸ – ۱۰×۱ سانتیمتر است اتم در واقع کوچک ترین واحدی است که یک ماده را تشکیل می دهد که این واحد کوچک با کمک پیوند شیمیایی به اتمی دیگر می تواند متصل شود. به عنوان مثال کوچک ترین ذرات آهن از یک اتم آهن و کوچکترین ذرات گوگرد از یک اتم گوگرد ساخته شده است.

ساختار اتم در یک عنصر

ساختار اتم

اتم خود از ذرات کوچکتری ساخته شده است، در مرکز، یک هسته کوچک مرکزی مثبت تشکیل شده است که ابر الکترونی که از الکترون ها با بار منفی تشکیل شده است  هسته اتم را احاطه می کند، که هسته نیز خود از پروتون که دارای بار مثبت و نوترون که از لحاظ الکتریکی خنثی است تشکیل شده است. و زمانی اتم در حالت تعادل قرار می گیرد که تعداد پروتون ها و الکترون ها باهم برابر باشند و اگر به این صورت نباشد آن را یون می نامند. که اتم می تواند دارای بار الکتریکی مثبت و یا منفی باشد و تعداد نوترون در اتم نشان دهنده ایزوتوپ عنصر و تعداد پروتون هانشان دهنده نوع عنصر شیمیایی می باشد. اگر اتم ها برای ایجاد ذرات بزرگ تر با یک دیگر پیوند کنند ذرات بزرگتری را تشکیل می دهند که مولکول نامیده می شود به عنوان مثال دو اتم اکسیژن باهم و در کنار هم یک مولکول اکسیژن را تشکیل می دهند یکی از معروف ترین این اتحاد بیم اتم ها تشکیل مولکول آب است که از یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن تشکیل شده است.

  • کالا چیو

ذرات تشکیل دهنده اتم

خواص اتم

  • اتم ذرات جدایی ناپذیرند.
  • اتم بی مزه و بی رنگ اند.
  • تعداد اتم قبل و بعد از واکنش باقی می مانند.
  • اتم خنثی است.

ضمن سپاس از همراهی با این بخش، امیدواریم از مطالب گفته شده بهره برده باشید. همچنین اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه اطلاعات علمی بدست آورید می توانید با مجله اینترنتی آرگا همراه باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.