دسته ها
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

سونوگرافی آنومالی چیست؟ و چرا انجام می شود؟

  • مهتاب علی پناه
  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

هدف ازسونوگرافی آنومالی در دوران بارداری به منظوری بررسی وضعیت جنین و مادر می باشد که جنین از لحاظ جسمانی سالم باشد و مادر هنگام زایمان هیچ مشکلی نداشته باشد.

مادران باردار همیشه نگران این هستند که در طول مدت بارداری و حتی موقع زایمان هیچ مشکلی برای خود و فرزندشان بوجود نیاید و فرزند شان از لحاظ جسمی سالم باشد، به همین منظور باید در هفته ۱۸ تا ۲۸ بارداری به سونوگرافی انومالی بروند تا تک تک اعضای جنین مانند قلب ، مغز، کلیه، معده و… بررسی شود و می توانید جنین را بر روی مانیتور به خوبی مشاهده کنید تا طبیعی بودنش تایید شود بنابراین هدف از این سونوگرافی بررسی وضعیت دقیق جنین، رحم  و زمان زایمان می باشد.

همه چیز درباره سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی در هفته بیستم

سونوگرافی جزئی از غربالگری های مرحله دوم می باشد، این سونوگرافی در اواسط دوران بارداری انجام می شود در هفته بیستم بارداری صورت و دست های جنین به خوبی قابل مشاهده است و متخصص می تواند جنین را به طور دقیق بررسی کند و جنسیت جنین را نیز به دقت تعیین کند هدف از این سونوگرافی بررسی نرمال بودن رشد جنین می باشد.

  • بلج

ضرورت غربالگری آنومالی جنینی چیست؟

در سونوگرافی انومالی اگر جنینی مشکلی داشته باشد، تشخیص داده می شود ازجمله این نقایص می توان به بزرگی سر جنین، ناهنجاری های گوارشی و شکاف ستون فقرات و حتی تشکیل نشدن مغز و … اشاره کرد سونوگرافی مراقب های بهداشتی مادر و جنین و همچنین مراقبت های دوران بارداری را به همراه دارد.

غربالگری آنومالی جنینی چگونه انجام می شود؟

در این مرحله از بارداری برای انجام سونوگرافی آنومالی نیازی به پرکردن مثانه نمی باشد، در سه ماه دوم شکم به اندازه ی بزرگ می شود که تمامی اسکن ها، شکمی انجام می شود، برای این کار پزشک ژل را بر روی شکم قرار می دهد و با حرکت دادن مبدل بر روی شکم از طریق امواج صوتی تصویر کودک بر روی مانیتور به خوبی مشاهده می شود و در این حین پزشک قسمت های مختلف بدن جنین را بررسی می کند که در این تصویر استخوان ها ی جنین به رنگ سفید و قسمت های نرم بدنش به رنگ خاکستری و مایع آمنیوتیک در اطراف جنین به رنگ سیاه دیده می شود.

غربالگری آنومالی جنینی

اگر نشانه هایی از بیماری ها در غربالگری آنومالی وجود داشته باشد باید چه کاری انجام دهیم؟

اکثر سونوگرافی های  که مجدد انجام می شود، به این دلیل است که پزشک نتوانسته است تمام اعضای بدن جنین را بررسی کند ممکن است است به دلیل اینکه در موقعیت مناسب دراز نکشیده باشید یا  اضافه وزن داشته باشید که با داشتن چربی های دور شکم تصویر به طور کامل دیده نمی شود که در این حالت سونوگرافی در هفته ۲۳ بارداری دوباره انجام می شود اگر پزشک مشکل قلبی در جنین تشخیص دهد  سونوگرافی پژواکی انجام می دهد که این نوع سونوگرافی اطلاعات دقیق تری از قلب جنین می دهد. اگر هنگام اسکن متخصص اختلالاتی را مشاهده کرد که این اختلالات به گونه ای باشد که قابل درمان باشند به پزشک اطلاع می دهد تا هنگام به دنیا آمدن نوزاد مراقبت و درمان های لازم را شروع کنند ولی  این اختلالات بسیار نادر می باشد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

در این مقاله قصد داشتیم شما را با سونوگرافی آنومالی آشنا کنیم امیدواریم مطالبی مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم جهت کسب اطلاعات بیش تر در زمینه کودک و والدین می توانید با مجله اینترنتی آرگا همراه باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.