دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آشنایی با تمرینات و تکنیک های افزایش خلاقیت مغز

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

مغز انسان دارای کاربردهای بی شماری است و یک شگفتی مهم در خلقت انسان است خلاقیت مغز انسان به قدری می تواند زیاد باشد که برخی از روانشناسان به دنبال کشف راهکارهای جدید برای افزایش خلاقیت مغز انسان هستند.

یکی از نکاتی که در تحقیقات مهم در رابطه با ذهن انسان به آن اشاره می شود قدرت تمرکز ذهن است و این تحقیقات نشان می دهد که ذهن انسان نمی تواند در یک زمان معین بر روی چندین کار تمرکز داشته باشد. موضوع جالب دیگری که در این میان باید به آن توجه داشت افزایش خلاقیت ذهن در هنگام خستگی آن است و این تحقیقات نشان می دهد که ذهن در چنین شرایطی توانایی بیشتری برای خلاقیت دارد.

  افزایش تمرکز مغز

تکنیک های کاربردی برای افزایش خلاقیت مغز

زمان عامل مهمی در ایجاد خلاقیت ذهنی است در طول روز برخی از ساعات روز دارای شرایط بهتری برای ایجاد خلاقیت هستند. به عنوان مثال در زمان صبح و بعد از بیدار شدن وقت مناسبی برای شروع فعالیت های مختلف است و میزان تمرکز شما در این شرایط بیشتر است.

شاید جالب ترین نکته بروز خلاقیت و افزایش خلاقیت ذهن در زمان خستگی باشد. در این زمان فرد با وجود داشتن خستگی می تواند ایده های جدیدی را خلق کند. در حقیقت تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان دهنده فواید و تاثیرات حواس پرتی است. در چنین شرایطی فرد تمرکز خود را بر روی یک موضوع خاص از دست می دهد و همین امر موجب می شود تا فرد به حاشیه بیشتر توجه کند.

تکنیک های افزایش خلاقیت مغز

زمانی که شما بدون هیچ تمرکزی بر روی موارد حاشیه ای تمرکز می کنید و فکر می کنید می توانید سوژه های بیشتری را برای حل مسائل و خلق ایده های جدید بیابید.

علاوه بر این موارد راهکارهایی برای تمرکز و افزایش دادن خلاقیت برای مغز ارائه می شود که به فرد کمک می کند تا با فراهم کردن شرایطی مناسب و ایده آل بهره برداری بیشتری از مغز خود داشته باشد.

کنترل کردن استرس:

استرس تاثیر مهمی بر روی ذهم و بازدهی آن دارد زمانی که شما استرس زیادی را تحمل می کنید ذهن شما ناخودآگاه تغییر پیدا کرده و اندازه کوچک تری خواهد داشت در نتیجه مانع مهمی برای افزایش خلاقیت ذهن خواهد بود که به همین نسبت بازدهی آن نیز کاهش پیدا می کند.

دیگر تحقیقات مهمی که در زمینه تاثیر استرس بر روی مغز انجام گرفته است حاکی از این است که سلامت روانی مغز را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد و عارضه های مزمنی ایجاد می کند که در ناحیه هیپوکامپ ایجاد می شود و به آلزایمر و دیگر ضایعات مغزی می انجامد.

اگر فکر می کنید جز آن دسته از افرادی هستید که به دلیل داشتن استرس در معرض ابتلا به آلزایمر هستید می تواند از چند تمرین مهم  برای جلوگیری از آلزایمر استفاده کنید.

  • کالا چیو

خلاقیت پروری مغز

جلوگیری از انجام همزمان چند کار:

همانطور که بیا شد انجام چند کار در یک مدت زمان معین برای ذهندشوار و عملا می توانید مانعی برای افزایش خلاقیت ذهن به شمار آید. زمانی که چند کار به طور همزمان انجام می گیرد ذهن قدرت خود را در میان آن توزیع می کند و فقط این قدرت را پیدا می کند که آن را انجام دهد و کیفیت و خلاقیت آن را تضمین نخواهد کرد.

خوابیدن:

یکی از تکنیک هایی که به افزایش خلاقیت ذهن شما کمک می کند خوابیدن و استراحت در طول روز است که در تحقیقات مختلف نتایج مفید آن اثبات شده است. در این تحقیقات نشان داده شده است که چرت زدن می تواند موجب یادگیری بهتر و دریافت صحیح اطلاعات می شود.

افزایش بازدهی و خلاقیت مغز

توجه به حس بینایی:

یکی از نکات جالب در پرورش و افزایش خلاقیت مغز اولویت دادن به حس بینایی است حس بینایی در به انطباق رساند  مغز و محیط موثر هستند و تصویر سازی های مختلفی را در این زمینه انجام می دهند.

در این زمینه استفاده از تقویت نیمکره راست که نگاه شما به زندگی را تغییر می دهد می تواند موثر باشد و موجب پرورش این خلاقیت شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.