دسته ها
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

آموزش تغییر افکار منفی برای تحول در زندگی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

افکار هر فردی نوع نگرش و جهان بینی او را نشان خواهد داد در افرادی که دارای نگرشی منفی به خود و جهان هستند شما شاهد منفی نگری هستید که برای از بین بردن آن باید به تغییر افکار منفی دست زد.

بیشتر روانشناسان و جامعه شناسان احساسات خوب یا بد در افراد را ناشی از تفکرات و نگرش آن ها می دانند و بر این اساس معتقدند که برای تغییر دادان افراد باید نگرش آن ها را مورد توجه و تغییر قرار دارد تا از این طریق شخصیتی پویا و مثبت اندیش در جامعه پرورش یابد که تفکرات و احساسات او در جهان سازنده باشد. اما باید دید که آیا تغییر افکار منفی و تغییر نگرش کار آسانی است یا به اصطلاح امکان پذیر است؟

 تغییر افکار منفی چگونه ممکن است

راه های تغییر افکار منفی به افکار مثبت

راهکارهای مختلفی برای افرادی که از نگرش و تفکرات آزار دهنده برخوردار هستند وجود دارد این دسته از افراد می توانند در مرحله اول خودشان اقدام به تغییر کنند و مهم ترین عامل در بروز چنین اتفاقاتی تغییر و تمایل به تغییر از سمت خود فرد است.

هر فرد باید تفکرات آزار دهنده خود را بشناسند و با شناخت و آگاهی بیشتر دست به تغییر و یا بهبود آن ها بزند این جمله به خوبی نشان می دهد که تغییر کردن بیش از هر چیز آگاهی و تمایل فرد را می طلبد.

تغییر دادن افکار منفی

شناسایی مشکل و منبع آن:

تغییر افکار منفی با شناسایی عوامل آزار دهنده آغاز می شود شما در این مرحله از انجام کار باید خطاهای شناختی خود را به خوبی بررسی کنید و بشناسید. این خطاهای شناختی شامل جملاتی با انرژی منفی است که شما در طول روز از آن ها بسیار استفاده می کنید و مدام در حال تخریب احساسات خود و ایجاد فشارهای روانی هستید.

یکی از خطاهایی که بیشتر افراد دارای نگرش منفی دچار آن می شوند اهمیت دادن بیش از حد به قضاوت  و نظرات دیگران است و این موجب می شود تا شما نگاهی منفی به تمام اطرافیان خود داشته باشید و در نتیجه آن را به جهان تعمیم دهید. بررسی خطاها به شما نشان می دهد که چگونه با تغییر نگرش به موفقیت دست بیابیم و خود را به سمت زندگی موفق بکشانیم.

  •  آرون گروپس

خطاهای شناختی که شما از طریق آن ها انرژی منفی را به خود وارد می کنید بسیار مختلف هستند و بر حسب نوع نگاه شما متغیر خواهند بود. به عنوان مثال فردی تلاش مبرم دارد تا ذهن دیگران را بخواند و در حقیقت می خواهد به نظر دیگران راجع به خودش پی ببرد. همچنین برخی از افراد را مشاهده می کنید که دچار بی اعتنایی به جوانب مثبت زندگی هستند و نیمه خالی لیوان را می بینند.

افکار منفی

کمال گرایی نیز می تواند خطای شناختی آزار دهنده باشد زیرا در آن فرد تصور دارد که در جهان همه چیز به سمت کمال گرایی است و فردی که به کمال نرسد پوچ و بی حاصل بوده است در نتیجه باید به تغییر فکرهای منفی و این خطای شناختی پرداخت. بنابراین دوری از کمال گرایی راهی برای رهایی از منفی بافی است.

اطرافتان را بررسی کنید این موضوع موجب می شود تا شما در برخی از موارد دنیا را از دید دیگران نیز ببینید و شما را در جهت مثبت اندیشی سوق می دهد و راه های مثبت اندیش بودن را در اختیارتان قرار می دهد.

تغییر عقاید منفی

رهایی از افکار منفی کاری دشوار نیست و شما می توانید با آگاهی بیشتر در این زمینه به تغییر افکار منفی دست بزنید و از شر این افکار آزار دهنده خلاص شوید.

مزایا و معایب افکار منفی

فایده اغلب به دستیابی منافع یک تصمیم در مقابل هزینه های مرتبط با آن اشاره دارد، در ابتدا افکار منفی را شناسایی کرده و در رابطه با فواید و معایب این افکار فکر کنید؛ مثلا اینکه با خود بیندیشید که این فکر منفی چه کمکی به شما کرده و یا چه آسیبی برایتان به همراه دارد.

زیرا آگاهی پیدا کردن در رابطه با افکاری که به شما آسیب می زنند، موجب می شود تا بهتر و آسانتر با آنها مقابله کنید. در مرحله بعد، افکار منفی را با الگو های فکری مثبت جایگزین کرده، زیرا الگوهای فکری مثبت برخلاف افکار منفی برایتان سودمند می باشد.

تغییرات افکار منفی

آیا برای غلبه بر تفکر منفی نیاز به درمان می باشد ؟

تحریف های شناختی، الگوهای تفکر منفی می باشند که بر اساس واقعیت نیستند، معمولا همه افراد در زندگی خود کم و زیاد از تحریف های شناختی استفاده می کنند، حال وقتی این تفکرات منفی بیشتر می شود بر روحیه و روابط فرد تاثیر بدی خواهد داشت.

غرق شدن در افکار منفی موجب می شود تا در روابط تان با دیگران دچار مشکل شوید، داشتن تفکر منفی اگر ادامه پیدا کند می تواند منجر به افسردگی و یا اضطراب اجتماعی شود.

برطرف کردن تحریف های شناختی و تفکرات منفی به پشتکار و تمرین های زیاد نیاز دارد به منظور تسریع در این کار می توانید از یک روانشناس با تجربه کمک بگیرید. به تدریج با کنار گذاشتن افکار منفی، متوجه خواهید شد که خلق و خوی شما در بسیاری از جهات بهبود پیدا کرده است.

تغییر تفکرات منفی

در صورتی که احساس کردید، افکار و تفکرات تحریف شده در روابط و نحوه نگرش تان تاثیر می گذارند، لازم است به یک روانشناس مراجعه کنید، استفاده از درمان شناختی رفتاری یک رویکرد پیشرو به منظور بازسازی تحریفات شناختی می باشد و استفاده از این درمانها موجب تغییر الگوی فکری و بهبود روابط فرد با خود و دیگران خواهد شد.

در صورت تمایل برای آشنایی با نحوه تخلیه انرژی منفی و تکنیک های آرام سازی ذهن می توانید از مطالب قبلی آرگا در این زمینه دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *