دسته ها
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

با این ورزش ها گودی کمر خود را از بین ببرید

  • سمیرا غلامحسینی
  • 1 دسامبر 2015
  • ۰

گودی کمر یکی از مشکلات شایع امروزی می باشد. زنان بیشتر از مردان به گودی کمر مبتلا می شوند. خوشبختانه تمرینات ورزشی ساده ایی برای درمان گودی کمر وجود دارد که با انجام آن ها می توان از گودی کمر و عوارض آن پیشگیری کرد.

گودی کمر یکی از اختلالات ستون فقرات به شمار می رود که در آن انحنای درونی ستون فقرات کمری افزایش می یابد. کمر انسان به طور طبیعی دارای اندکی گودی می باشد اما در صورتی که این گودی افزایش یابد, گودی کمر ایجاد می شود. در این مطلب با ورزش های موثر و مفید جهت درمان گودی کمر آشنا می شویم.

ورزش های موثر و مفید جهت درمان گودی کمر

یکی از عوامل اصلی گودی کمر, چرخش جلوی لگن می باشد. با افزایش انحنای ستون فقرات کمری, پایین کمر فشار بیشتری به کل بدن وارد می کند که این مسئله منجر به کمر درد و حرکت ضعیف پشت می شود. قرار گرفتن صحیح ستون فقرات در موقعیت مناسب خود, ضروری است. عوامل رایجی از قبیل سفت شدن عضله خم کننده مفصل ران, ضعیف شدن ماهیچه های اصلی, ضعیف شدن ماهیچه های گلوتئال و… سبب گودی کمر می شوند. در حالت نرمال, منحنی گودی کمر در وضعیت ایستاده باید حدود 30 تا 35 درجه باشد.

یکی از روش های درمانی گودی کمر, ورزش های موثر و مفید می باشد. انجام تمریناتی که به طور مستقیم بر عضلات موثر در گودی کمر در ارتباط است می تواند در درمان این بیماری موثر واقع شود. در ادامه با 4 حرکت ساده جهت پیشگیری و درمان گودی کمر آشنا می شویم.

حرکات ورزشی ساده و موثر در درمان گودی کمر

درمان گودی کمر

تمرین اول: کشش عضله خم کننده مفصل ران

درمان گودی کمر

به دلیل سفتی عضله خم کننده ران, گروه عضلات مخالف ( عضلات گلوتئال ) ضعیف می شود و بر تراز لگن تاثیر می گذارد. بنابراین این نکته بسیار مهم می باشد که عضله خم کننده مفصل ران را به منظور حفظ تراز مناسب لگن و جلوگیری از گودی کمر, بکشید. این عضلات می تواند در حالت ایستاده مطابق شکل توسط دست کشیده شود و یا اینکه در حالت دراز کشیده, زانو ها را خم کرده و مچ پاها را با کمک دست در آغوش خود بکشید. زمانی که این حرکت را انجام می دهید, لگن به سمت جلو اندکی متمایل می شود. حالت کشش را به مدت 25 تا 30 ثانیه نگه دارید.

تمرین دوم: کشش عضلات قسمت پایین کمر

تمرینات ورزشی کمر

درمان گودی کمر

به منظور درمان گودی کمر, کشش عضلات پشت کمر اهمیت دارد. برای این منظور, مطابق شکل بر روی زمین به پشت دراز بکشید, زانوهای خود را به آرامی به داخل قفسه سینه بکشید. هنگام انجام تمرینات, دم و بازدم را فراموش نکنید. کشش صورت گرفته را به مدت 30 تا 50 ثانیه نگه دارید.

تمرین سوم: حرکات شکمی

کشش عضلات ران

درمان گودی کمر

عضلات شکم نیز نفش مهمی در تناسب و تراز ستون فقرات بازی می کنند. تمرینات تقویت کننده عضلات شکم, به تقویت ستون فقرات و کاهش گودی کمر کمک بسیاری می کنند. یکی از این تمرینات به شرح زیر می باشد. بر روی زمین رو به پشت دراز بکشید و پاهای خود را بر روی زمین قرار دهید. پشت لگن خود را به وسیله ی فشار کمر به زمین, کمی به سمت جلو خم کنید. سپس نیم تنه بالایی خود را مطابق شکل به اندازه زاویه 30 درجه از زمین بلند کنید و به آرامی به حالت اولیه بازگردید. توجه داشته باشید هنگام انجام تمرین, گردن را با کمک دست حمایت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

تمرین چهارم: کشش مفصل ران در وضعیت خوابیده به پشت

کشش عضلات شکمی

درمان گودی کمر

مطابق شکل بر روی زمین دراز بکشید. زانو های خود را کمی خم کنید و به اندازه عرض شانه, آن ها را از یکدیگر جدا نمایید. دست ها را بر روی زمین قرار دهید. هم زمان با فشار دادن کف پا بر زمین, لگن را به سمت بالا فشار دهید و به سمت بالا ضربه وارد کنید. به مدت 10 تا 15 ثانیه در این حالت قرار بگیرید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را 20 بار در روز تکرار کنید.

با توجه به مطالب بیان شده, به راحتی می توان گودی کمر را درمان کرد. در واقع درمان گودی کمر با انجام این ورزش ها صورت گرفته و تناسب اندام حاصل می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.