دسته ها
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

درمان سردرد در بارداری با روش های خانگی طبیعی و مطمئن

  • فاطمه میرزایی
  • ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

سردرد از جمله دردهای شایع در دوران بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. استفاده از مسکن ها برای رفع این ناراحتی برای سلامتی جنین خطرناک می باشد، بنابراین خانم های باردار به دنبال روش های دیگری برای بهبود سردرد خود هستند. از این رو در این مطلب به معرفی روش هایی برای درمان سردرد در بارداری پرداخته ایم که می تواند مفید واقع شود.

بسیاری از مادران باردار به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن آنها اتفاق می افتد و نیز به خاطر افزایش حجم خون، معمولا در سه ماه اول حاملگی خود دچار سردرد می شوند که این موضوع نگران کننده ای نیست و با روش های ساده ای قابل درمان است. در ادامه این بخش با راهکارهایی برای درمان سردرد در دوران حاملگی آشنا خواهید شد.

روش های درمان سردرد در بارداری

همانطور که گفتیم، سردرد در دوران حاملگی یک مشکل شایع در این دوران می باشد که به دلیل افزایش حجم خون و تغییرات هورمونی در بدن مادران باردار رخ داده و نیز با عواملی مانند استرس، خستگی و استراحت ناکافی، حالت نا مناسب قرارگیری سر و گردن در هنگام خواب و مطالعه، ضعف و کم خونی، برخی مشکلات گوارشی مانند یبوست و نیز مصرف برخی مواد غذایی ارتباط دارد. برخی از سردرد های دوران حاملگی که با علائمی مانند سردرد بی سابقه، شدید و ناگهانی، سردرد همراه تب و کاهش هوشیاری و سردردی که شما را از خواب بیدار کند همراه است، بسیار خطرناک می باشد و باید حتما به پزشک مراجعه شود. در زیر با روشهایی برای درمان سردرد های ساده در دوران حاملگی آشنا می شوید.

درمان سردرد در بارداری

کمپرس آب سرد یا گرم

با گذاشتن کمپرس در قسمت های شقیقه، پیشانی، دو طرف سر، همچنین چشم ها باعث می شود تا حدودی سردرد ناشی از بارداری کاهش پیدا کند. برای تسکین سردردهای میگرنی نیز می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مصرف مایعات زیاد و تغذیه منظم

گرسنگی و کم شدن آب بدن نیز می تواند دلیلی برای سردردهای دوران بارداری باشد. بهتر است که در طی دوران بارداری تعداد وعده های غذایی زیاد ولی به مقدار و حجم کم باشد، این کار باعث می شود که گرسنه نمانید و نیز از اضافه وزن زیاد نیز جلوگیری می کند. برای جلوگیری از کم آبی بدن نیز توصیه به خوردن آب و مایعات فراوان شده است.

درمان سردرد در دوران بارداری

داشتن فعالیت بدنی مناسب

کم تحرکی ضمن اینکه کسالت آور است، می تواند موجب تشدید سردردهای میگرنی شود. انجام ورزش های مناسب برای دوران بارداری و نیز داشتن فعالیت بدنی باعث ایجاد نشاط در فرد شده و برای درمان سردرد در بارداری نیز می تواند مفید باشد.

حفظ آرامش و پرهیز از خستگی

استراحت کافی برای رهایی از سردرد مؤثر می باشد؛ مادران باید در طول دوران بارداری آرامش خود را حفظ کرده و نباید زیاد خود را خسته نمایند. خانم های باردار، زمانی که احساس خستگی می کنند، بهتر است برای مدتی کوتاه چشم هایشان را ببندند و چرت بزنند. برای درمان سردردهای میگرنی نیز توصیه می شود در اتاق تاریک استراحت کرده و سعی کنید استرس را از خود دور کرده و در هر حالت آرامش خود را حفظ نمایید.

درمان سردرد در طی بارداری

ماساژ دادن

ماساژ دادن یک راهکار مناسب برای کاهش سردرد در دوران بارداری می باشد  که در این صورت می توانید اطراف گردن و شانه و عضلات پشت را به آرامی ماساژ دهید. همچنین استحمام و دوش آب گرم نیز برای رفع خستگی و کاهش سردرد می تواند مؤثر واقع شود.

برخی از سردرد ها سینوسی هستند و در این مواقع، شما در اطراف بینی و چشم احساس درد می کنید؛ بخور کردن یک روش مناسب است که به منظور کاهش سردرد سینوسی می توانید از این روش استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.