دسته ها
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

آیا سود بانکی حلال است؟

  • زهرا خانزاده
  • ۸ دی ۱۳۹۷
  • ۰

به طور کلی بهای پول سرمایه گذاری شده در بانک طی یک بازده زمانی مشخص را سود بانکی می نامند. اگر می خواهید با حکم شرعی سود سپرده گذاری شده در بانک ها آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا پایان با این نوشتار همراه شوید.

بسیاری از افراد گرفتن سود بانکی را بدون اشکال می دانند و با سپرده گذاری در بانک های مختلف، سود حاصل از سپرده خود را در کوتاه مدت و یا دراز مدت دریافت می کنند. اما برخی از افراد نیز سود حاصل از سپرده گذاری را در حکم ربا تلقی می کنند و استفاده از سود را حرام می دانند. اما آیا به راستی سود حاصل از سپرده گذاری در بانک ها حکم ربا را دارد. برای پاسخ به این سوال نظر چند تن از مراجع تقلید را می توانید در این بخش ببینید.

سود حاصل از سپرده گذاری در بانک

سود بانکی

نظر مراجع محترم تقلید در رابطه با سود بانکی به این صورت است که:

آیه الله العظمی آقای سید علی حسینی خامنه‌ای(مدظله)

کارها(عملیات) بانکی که به تصویب مجلس شورای اسلامی و همچنین تأیید شورای محترم نگهبان رسیده باشد، مانعی ندارد.

آیه الله العظمی آقای محمد تقی بهجت(ره)

سود سپرده ربا است و حرام می باشد؛ مگر این که با معامله شرعیه در قبال سود معین دریافت شود، به این صورت که با سود بانکی یک معامله شرعیه انجام دهد، به عنوان مثال یک خودکار را از بانک بخرند به مبلغ سود، به شرط آن که بانک فلان مبلغ وام به او پرداخت کند، اشکالی ندارد.

آیه الله العظمی آقای حاج سید علی سیستانی(مدظله)

چنانچه مبلغ براساس معامله ای پرداخت گردد، که بر حسب موازین فقهی صحیح باشد و احتمال عمل به آن معاملات در حق بانک ها داده شود، مانعی ندارد و تصرف در کلّ ارباح حاصله مجاز می باشد، مانند سایر معاملات مشروعی که با اموال دولتی صورت می گیرد.

آیه الله العظمی آقای ناصر مکارم شیرازی(مدظله)

نظر به این که سپرده ها به عنوان مضاربه گذارده می شود، سود مضاربه مانعی ندارد.

آیه الله العظمی آقای حسین نوری همدانی(مدظله)

اگر متصدیان بانک ها را وکیل کنند که از آن پول ها در فعالیت های اقتصادی به کار گرفته شود و مبلغی از منافع را به صاحبان پول بدهند، اشکالی ندارد.

سود بانکی

آیه الله العظمی آقای محمد فاضل لنکرانی(ره)

چنانچه سود حاصل از سپرده گذاری کاملاً طبق ضوابط و مقررات بانکی عمل شود، مانعی ندارد.

آیه الله العظمی آقای سید ابوالقاسم موسوی خویی(ره)

گذاشتن پول در بانک غیردولتی یا دولتی به شرط انتفاع چه به صورت بهره باشد یا غیر آن حرام می باشد ولی بدون شرط و قرار به طوری که اگر به او ندهند مطالبه نخواهد کرد جایز می باشد ولو بداند که نفعی عاید او خواهد شد، بلکه به امید نفع هم باشد حرام نمی باشد و چنانچه بانک دولتی باشد، آن نفعی که به هر طور به او داده می شود، باید برای جواز تصرّف و اصلاح آن رجوع به حاکم شرع یا وکیل او نماید، بلکه اصل پول خود را هم که پس می گیرد چون حکم مجهول المالک را دارد باید در آن هم رجوع به حاکم شرع یا وکیل آن کند که ما اجازه داده ایم، به شرطی که آن را در راه حرام صرف نکند و زیادی آن را در آخر سال تخمیس نماید.

آیه الله العظمی آقای لطف الله صافی گلپایگانی(مدظله)

در صورتی که پرداخت سود تحت عنوان یکی از معاملات شرعی با مراعات شرایط شرعی انجام گیرد، اشکالی ندارد، در غیر این صورت جایز نمی باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.