دسته ها
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

افزایش مسئولیت پذیری در کودکان چه راهکارهایی دارد؟

  • سمیه نیک فرجام
  • 16 ژانویه 2019
  • ۰

کودکان امروز قطعا شهروندان تاثیرگذاری در آینده یک جامعه هستند و همانطور که می دانید برای داشتن یک جامعه آرامانی باید از کودکی این آرمان را بنا نهاد. مسئولیت پذیری در کودکان نیز یکی از پایه های بنا نهادن جامعه آرمانی است.

والدینی که از کودکی با فرزندان خود ارتباط  قوی دارند و می توانند از این طریق، احساس پذیرش مسئولیت در کودکان را افزایش دهند دارای فرزندانی موفق در جامعه هستند. پذیرش مسئولیت یکی از نکات اخلاقی بسیار مهم است که در داشتن یک جامعه آرمانی مد نظر است. این امر می تواند پایه ای مهم برای بنای سایر ویژگی های اخلاقی در افراد یک جامعه و فرهنگ باشد.

  مسؤل کردن فرزندان

مسئولیت پذیری در کودکان:

کودک تا زمانی که با واژه مسئولیت پذیری در زندگی آشنا نشود نمی تواند این امر را در عمل نشان دهد و در حقیقت تربیت والدین و آگاهی که به کودک می دهند در این زمینه مهم است. کودکانی که دارای والدینی مسئولیت پذیر هستند به خوبی می توانند این ویژگی را در خود پرورش دهند.

پذیرش مسئولیت در کودکان کار دشواری نخواهد بود فقط نیازمند آگاهی و اطلاعات لازم در این زمینه است که والدین و معلمان نیاز است تا این اطلاعات کسب کنند. شما می توانید این با استفاده از برخی تکنیک های تقویت مسئولیت پذیری کودکی سالم و با پذیرش مسئولیت بالا تربیت کنید.

جمع کردن وسایل:

یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین مراحل برای شکل گیری مسئولیت پذیری در کودکان، جمع کردن وسایل شخصی در سنین خاص است. کودک از این طریق می آموزند تا باید وسایل مورد استفاده شخصی خود را مانند لوازم بازی، خوراکی و لباس ها را جمع و مرتب نماید.

پذیرش مسؤلیت کودکان

والدین باید برای انجام این مرحله ابتدای در تربیت کودک خود از شیوه مهربانی و صمیمت استفاده کنند و به شکلی دوستانه از فرزند خود خواهش کنند که وسایل خود را جمع آوری کند تا به مرور زمان این رفتار در کودک به عنوان یک الگوی ثابت رفتاری درآید.

کمک کردن:

اگر از آن دسته از والدین هستید که به فرزند خود اجازه همکاری نمی دهید باید بدانید که شیوه تربیتی بسیار نادرستی را برای فرزند خود در پیش گرفته اید که باید مورد اصلاح قرار دهید او می تواند در جمع آوری میز ناهار به شما و اطرافیان کمک کند و از این طریق مسئولیت پذیری را می آموزد.

به طور کلی کودک در زمان آشنایی با مسئولیت پذیری با دو مفهوم مسئولیت پذیری شخصی و مسئولیت پذیری اجتماعی آشنا خواهد شد. که در نوع دوم کودک می آموزد که چگونه با کمک کردن به دیگران در جامعه موفق باشد و مسئولیت اجتماعی خود را ادا کرده باشد.

مسؤلیت دادن به کودک

کارهای خانه:

شاید انجام دادن کارهای منزل یکی از راهکارها برای پذیرش مسئولیت در کودکان باشد اما باید توجه داشته باشید که کودکان کمتر اشتیاق به انجام این کار دارند. بنابراین نباید آن ها را برای انجام چنین کاری اجبار کرد تا با سر باز زدن از آن زمینه ای برای عدم نپذیرفتن مسئولیت ها ایجاد نشود.

در حقیقت والدین با اجبار کودکان در این زمینه موجب گریز آن ها می شوند و این گریز به آن ها می آموزد که می توانند در صورت عدم تناسب مسئولیت با خواسته از آن سر باز زنند و رفتاری غیر اخلاقی را در آنان ایجاد می کند.

برنامه ریزی روزانه:

برنامه ریزی روزانه یک برنامه ریزی دقیق و سنجیده است که در صورت آموزش انجام این فعالیت در کودکی، کودک می آموزد که چگونه با برنامه ریزی داشتن تمام مسئولیت های خود را به خوبی و بدون نقص زمان انجام دهد.

تشویق کردن:

پذیرش مسئولیت در کودکان یک وظیفه دشوار است و در صورت تشویق نشدن کودک دلزدگی خواهد شد. بنابراین لازم است تا بعد از انجام دادن وظایف درست کودک مورد تشویق قرار بگیرد این تشویق نباید با دوام باشد چون ارزش کار کودک را به تشویق وابسته می کند که در آینده تاثیرگذاری نخواهد داشت.

شیوه های مسؤلیت پذیری در کودکان

بی مسئولیت خطاب نکردن:

یکی از نکاتی که در این شیوه تربیتی برای کودکان باید مورد توجه قرار بگیرد بی مسئولیت خطاب کردن کودک است زیرا موجب می شود تا کودک واقعا احساس بی مسئولیت و بی اعتمادی نسبت به خود داشته باشد.

مسئولیت مناسب سن:

مسئولیت پذیری در کودکان باید متناسب با سن آن ها سنجیده شود و مسئولیت هایی را بر عهده کودک باید قرار داد که هم به لحاظ رشد سنی، عقلی و هم عاطفی دارای تناسب باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.