دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مصرف استامینوفن در بارداری مجاز است یا ممنوع؟

  • فاطمه میرزایی
  • ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

در گذشته پزشکان به دلیل نا آگاهی برای مادران بارداری که دچار تب، درد و ناراحتی های ناشی از سرماخوردگی می شدند، به راحتی استامینوفن تجویز می کردند، در حالی که تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف استامینوفن در بارداری خطرناک بوده و منجر به بروز مشکلاتی برای جنین می شود.

استامینوفن دارویی است که به منظور رفع تب و درد استفاده می شود و به راحتی و بدون نسخه پزشک می توان آن را از داروخانه ها تهیه کرد. مصرف این دارو و به طور کلی بسیاری از داروها در زمان بارداری ممنوع می باشد، بنابراین در ادامه شما را با عوارض مصرف استامینوفن در بارداری بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مصرف استامینوفن در بارداری

استامینوفن از جمله داروهایی است که افراد معمولا در هنگام سرماخوردگی و داشتن تب و درد استفاده می کنند، اما مصرف استامینوفن و داروهای شمیایی برای خانم های باردار خطرناک بوده و مصرف آن بدون تجویز پزشک هرگز توصیه نمی شود؛ استفاده از استامینوفن در بارداری می تواند منجر به مشکلات زیادی از جمله نارسایی کبد در مادر و جنین شود. تنها در صورتی که مادران تب شدیدی داشته باشند می توانند با دستور پزشک و با دوزهای کم تعیین شده توسط وی این دارو را مصرف نمایند.

استامینوفن در دوران بارداری

مصرف استامینوفن در طول دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول و سه ماهه آخر ممکن است موجب بیش فعالی در کودک شود؛ در سه ماهه اول، مصرف استامینوفن می تواند عملکرد هورمون ها، غدد درون ریز و سیستم عصبی جنین را مختل کرده و مانع از رشد آنها شود. به طور کلی مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری با احتمال بروز خطراتی همراه است، بنابراین باید حتما در مورد مصرف آنها با پزشک مشورت شود.

هنگامی که مادران باردار دچار تب شدید هستند، پزشک ناچار بوده برای کاهش و رفع تب استامینوفن تجویز نماید، زیرا خطرات ناشی از تب بالا که می تواند موجب نقایص مادرزادی در جنین شود، خیلی بیشتر از خطر استفاده از استامینوفن می باشد. همچنین استفاده از استامینوفن برای خانم های بارداری که مبتلا به بیماری های التهابی و یا خود ایمنی هستند، توسط پزشک تجویز می شوند؛ این بیماری منجر به اختلالات عصبی_رشدی در کودک می شوند. در ادامه به برخی از عوارض مصرف استامینوفن در بارداری و تاثیر منفی آن بر جنین اشاره می کنیم.

استامینوفن در بارداری

استفاده از این دارو با دوز بالا در دوران بارداری باعث ایجاد اختلالات رفتاری از جمله بیش فعالی، اختلال حرکتی و یا ADHD(کم توجهی) در کودک می شود. درصد ابتلا به بیش فعالی در کودک به دلیل مصرف استامینوفن توسط مادر در سه ماهه اول نسبت به ماه های دیگر بارداری بیشتر است.

آسم، یکی از بیماری های شایع در کودکان است که مصرف استامینوفن در دوران بارداری می تواند منجر به آن شود.

استامینوفن در طی بارداری

مصرف استامینوفن توسط مادران باردار همچنین می تواند موجب اختلال رشد دستگاه تناسلی (کریپتورکیدیسم) کودک شده، به طوری که در اثر این عارضه، یکی یا هر دو بیضه نوزاد درون شکم باقی مانده و به درون کیسه بیضه پایین نیامده باشد، محققان معتقدند که مصرف این دارو توسط زنان باردار قبل از شش ماهگی و یا مصرف مداوم آن، باعث بروز این بیماری مادرزادی در کودکان پسر می شود. از آنجا که استفاده از دارو در دوران بارداری در بعضی مواقع اجتناب ناپذیر است، اما باید توجه داشته باشیم که نباید بیشتر از مقدار لازم آن را مصرف کنید و لازم است حتما قبل از مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.