دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

بررسی رابطه استرس و کاهش وزن و چند توصیه مهم برای درمان آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

استرس نه تنها دارای تاثیرات مخربی بر روی روح و روان فرد است بلکه در صورت تشدید می تواند بر روی سلامت جسم وی نیز تاثیر بگذارد که رابطه استرس و کاهش وزن به خوبی این موضوع را بیان می کند.

استرس علاوه بر اینکه تاثیرات چشمگیری بر روی کم شدن وزن فرد دارد همچنین می تواند موجب افزایش وزن نیز باشد. افزایش وزن و یا کم کردن وزن دارای علت های مختلفی است نداشتن تحرک، نداشتن تغذیه مناسب، مصرف مشروب و استرس از جمله این عوامل است که در اینجا عامل استرس را با یکدیگر بررسی می کنیم.رابطه استرس و کاهش وزن

رابطه استرس و کاهش وزن:

اغلب افراد در مواجه با استرس به دو حالت پرخوری و کم خوری مبتلا هستند که از عوامل مهم ایجاد چنین حالتی وجود استرس است. شاید با افرادی رو به رو شده باشید که در زمان تحمل فشار عصبی به خوردن و ریزه خواری روی می آورند و در نهایت با افزایش وزن ناگهانی رو به رو خواهند شد.

در دسته دیگر نیز افرادی هستند که در شرایط بحرانی و وجود فشار عصبی به خوبی نمی توانند تغذیه خود را سالم نگه دارند و دچار بی میلی نسبت به غذا و در نتیجه کاهش وزن چشمگیر می شوند که شاید برای این دسته از افراد استرسی تاثیرات مخرب تری را به همراه داشته باشد زیرا اغلب این افراد با غذا نخوردن آسیب های جسمی زیادی را به خود وارد می کنند.

استرس علت کاهش وزن است

حال باید دید رابطه استرس و کم کردن وزن به چه صورت است و استرس چگونه موجب کم کردن وزن در فرد می شود؟

اولین موضوعی که در این میان دارای اهمیت است تغییرات بیو شیمیایی است که در بدن فرد و به ویژه سلول های عصبی روی می دهد. هورمون های تولید کننده استرس که کورتیزول نام دارند روزانه در حد متعادلی در بدن فرد ترشح می شوند.

در طول روز اگر فرد معرض عوامل ناهنجار مانند غم، اندوه، سر و صدا، بی خوابی و … قرار بگیرد موجب می شود تا سطح بقا و پایدار این هورمون دچار اختلال شود و از چرخه معتدل خود خارج شده او در نتیجه افزایش استرس را در فرد به همراه خواهد داشت.

  •  آرون گروپس

از سوی دیگر با برهم خوردن چرخه اعتدال کورتیزول بدن انرژی لازم را برای سلول ها از چربی های اضافی بدن می گیرد و این به تدریجی موجب می شود تا استرس و کاهش وزن در فرد نمایان شود.

حال فرد برای بهبود دادن به چرخه برهم ریخته کورتیزول باید با استفاده از یک برنامه غذایی مناسب در کنار انجام حرکات ورزشی آرامش بخش این چرخه را به اعتدال قبلی خود برساند.

چرا دچار کاهش وزن می شویم

یک برنامه غذایی مناسب برای کنترل و کم شدن میزان استرس باید دارای مواد مغذی همچون گندم، لوبیای سفید و کدو باشد. تحقیقاتی که در این زمینه بر روی تعدادی از گروه های مورد آزمایش صورت گرفته است نشان می دهد که داشتن رژیم غذایی سالم می تواند بر کنترل میزان استرس تاثیرگذار باشد.

درمان کاهش استرس و کمبود وزن:

برای اینکه به وزن نرمال و ایده آل خود برسید باید قبل از پیدا کردن یک رژیم غذایی خوب، استرس خود را کنترل کنید زیرا رابطه استرس و کم کردن وزن رابطه ای مستقیم است. در این را به نیز تکنیک های کنترل استرس بسیاری ارائه می شود که دارای تاثیرات چشمگیری است:

دور شدن از محیط استرس زا:

راهکار راحت و در عین تاثیرگذار برای افرادی که دارای سطح بالایی از استرس هستند دور شدن از محیط استرس زا است این کار به کم شدن میزان استرس و کمبود وزن کمک خواهد کرد زیرا شما این تنش های را از خود دور می کنید.

تخلیه تنش بر روی شی:

برخی از اشیای انعطاف پذیر وجود دارند که در صورت ایجاد شرایط بحرانی می توانید از آنها برای کاهش استرس خود و آرامش اعصاب استفاده نمایید.

کنترل استرس برای کاهش وزن

افزایش اعتماد به نفس:

منفی نگری و نداشتن اعتماد به نفس کافی در زندگی از عوامل مهمی است که می تواند موجب ایجاد تنش و استرس فراوان در شما باشد. توانمندی ها و علایق خود را بشناسید و در جهت تحقق آن تلاش کنید.

راهکارهای کلیدی دیگر:

  • یکی از راهکارهای مناسب برای کنترل استرس و کاهش وزن ناگهانی تغییر دادن نگرش  و دیدگاه خود نسبت به زندگی است که باید دیدگاهی که شما را به سمت لذت بردن صحیح از زندگی سوق نی دهد استفاده کنید.
  • در شرایط استرس زا نفس عمیق بکشید و به خودتان مسلط شوید.
  • از حرکات مدیتیشن استفاده کنید.
  • مواد غذایی مانند ماست، شکلات، بادام، مرکبات، کلم بروکلی، ماهی، سیر و چای استفاده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *