دسته ها
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

علت تنگی نفس در کودکان و راه های درمان آن

 • فاطمه میرزایی
 • ۱ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

بیماری آسم و تنگی نفس در کودکان از جمله بیماری های شایع بوده که معمولا به دلیل تورم و التهاب ریه ها و در نتیجه باریک شدن مجرای عبور هوا به وجود می آید. بنابراین تنفس سخت تر شده و موجب خس خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی در کودکان می شود که اگر این بیماری به موقع درمان نشود، خطرات جدی به دنبال خواهد داشت.

تنگی نفس گاهی به دلیل بیماری هایی مانند سل بروز می کند اما همیشه هم این مشکل مربوط به ریه نمی شود، بلکه گاهی اوقات علت آن عصبی است و در بیماران قلبی نیز تنگی نفس بروز می کند. در این مطلب در رابطه با تنگی نفس در کودکان مطالبی را ارائه کرده ایم که امیدواریم مفید واقع شود.

آشنایی با تنگی نفس در کودکان

بیماری آسم معمولا به دلیل التهاب مسیر های عبور جریان هوا رخ می دهد، زیرا التهاب موجب باریک شدن مسیر عبور هوا و همچنین افزایش حساسیت به محرک ها می شود. آسم و تنگی نفس از جمله بیماری های شایع در سنین کودکی می باشد، به طوری که می توان گفت تقریبا ۷۰ درصد کودکان در سنین قبل از ۳ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

تنگی نفس در بچه ها

برخی از علائم تنگی نفس در بچه ها

شناسایی علائم آسم در کودکان خردسال ممکن است برای والدین و حتی پزشک دشوار باشد؛ مجاری تنفسی نوزادان و کودکان در سنین پایین بسیار کوچک و باریک است و در اثر سرماخوردگی و بیماری های دیگر، مسیرهای عبور جریان هوا دچار التهاب شده و این امر موجب بروز علائم تنفسی از قبیل سرفه، خس خس سینه، تنفس سریع و همچنین سرماخوردگی های مکرر می شود.

 • کالا چیو

تنگی نفس در کودکان

عواملی که موجب تشدید آسم در کودکان می شود.

عده ای از بچه ها در تمام ماه های سال به آسم مبتلا هستند، اما برخی در بعضی از فصول و یا زمانی که دچار سرماخوردگی ویروسی می شوند به این عارضه مبتلا می شوند، بنابراین زمان دقیقی برای بروز حملات آسمی نمی توان پیش بینی کرد. در ادامه به برخی از محرک هایی که باعث تشدید بیماری تنگی نفس در بچه ها و بزرگسالان می شوند اشاره کرده ایم.

 • سرماخوردگی ویروسی
 • قارچ های انگلی و کپک
 • ذرات گردو غبار موجود در هوا
 • تغییرات آب و هوایی
 • مواد حساسیت زا
 • حیوانات خانگی
 • ورزش های سنگین
 • هیجانات عاطفی مثل احساس ناراحتی
 • تغذیه به خصوص در نوزادان
 • رفلاکس معده
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار و یا هر ماده محرک موجود در هوا

با مراجعه به پزشک، وی داروهایی تجویز می کند که به سرعت می تواند علائم را برطرف نماید، زیرا این داروها می توانند برای مدت کوتاهی مسیر عبور جریان هوا را باز کرده و در نتیجه احساس تنگی قفسه سینه، خس خس سینه و تنگی نفس را کاهش می دهد. علاوه بر آن، استفاده از این داروها به منظور پیشگیری از آسم ناشی از انجام حرکات ورزشی نیز مفید می باشد. توجه داشته باشید که مصرف این دارو ها فقط در مواقع ضرورت بوده و متداول ترین دارو در این زمینه آلبوترول است. دارو های کنترل کننده دیگری نیز وجود دارند که با توجه به تعداد و شدت حملات آسمی در شرایط مختلف، توسط پزشک می توانند تجویز شوند.

آسم در کودکان

میزان شیوع آسم در کودکان

شایع ترین بیماری مزمن در دوران کودکی آسم می باشد که حدود یک چهارم کودکان در دوران کودکی با خس خس سینه مواجهه می شوند و حدود هفتاد درصد از آن پیش از سه سالگی این بیماری را تجربه می کنند.

تفاوت آسم در کودکان خردسال و بزرگسال

همانطور که می دانید در خردسالان و نوزادان مسیر های عبور جریان هوا کوچکتر است و امکان دارد به دلیل عفونت های ویروسی و افزایش خلط جریان عبور هوا مسدود شده و در نتیجه کودکان و نوزادان برای تنفس با مشکل مواجهه شوند که در ابتدا با بروز عفونت های مجاری تنفسی آغاز شده و نوزاد قادر به گفتن اینکه مشکل تنفسی دارند نمی باشد در نتیجه نوزادان و خردسالان که به عفونت های مجاری تنفسی مبتلا هستند باید به دقت تحت نظر قرار گرفته شوند.

تفاوت آسم در کودکان خردسال و بزرگسال

نکاتی که در رابطه با کنترل آسم کودکان باید بدانید.

۱. از حضور در مکان های آلوده به خصوص دود سیگار و محیط های شلوغ پرهیز نمایید.

۲. از تماس مستقیم با باد پنکه و باد کولر پرهیز کید.

۳ از تماس با گردو غبار و گرده گل و گیاهان در فصل بهار پرهیز نمایید.

۴. از برخورد مستقیم با هوای سرد اجتناب کرده و در روز های سرد از شال گردن استفاده کنید.

۵. خودداری از قرار دادن هر نوع فرش و گلیم در اتاق کودک که پشمی و پرزدار باشد.

۶. اگر از پتو برای کودک استفاده می کنید با کمک ملحفه زیر و روی آن را بپوشانید.

۷. اگر در زمان بازی و فعالیت نشانه های آسم در کودک تان تشدید یافت حتما به پزشک مراجعه نمایید.

۸. با کمک دستمال تمیز گردگیری و دستمال مرطوب دیواره هابی اتاق خواب کودک تان و همچنین وسایل روزانه را گردگیری نمایید.

۹. از حیوانات مانند گربه، خرگوش و سگ در منزل اجتناب کنید.

۱۰. از بالش پشم، پنبه و یا پر استفاده نکنید و از بالش های ابری استفاده نماید.

نکاتی در رابطه با کنترل تنگی نفس در کودکان

با اقدامات درمانی مناسب و به موقع می توان آسم در کودکان را تا حدودی درمان کرد و تقریبا همه بچه های مبتلا به آسم را قادر کرد تا در ورزش ها و فعالیت های تفریحی شرکت کرده و به این صورت زندگی فعالی داشته باشند، جهت آشنایی بیشتر با تنگی نفس می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.