دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آموزش کاشت، پرورش و تکثیر انار و نکاتی که برای رشد بهتر درخت انار باید بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۷ فروردین ۱۴۰۱
  • ۰

انار از میوه هایی است که در مناطق نیمه گرمسیری از ایران کشت می شود و در مناطق لرستان، فارس، کردستان و بختیار درختان این میوه ها به خوبی رشد کرده و میوه های مرغوبی از آن کشت می شود شیوه کاشت و تکثیر انار بسیار راحت است و قلمه زنی بهترین روش تکثیر این میوه است.

برای کاشت انار، به دو شیوه کاشت درخت و بذر می توان عمل کرد بیشتر افرادی که دوست دارند تا درخت این میوه را پرورش دهند از شیوه کاشت بذر استفاده می کنند برای کاشت این میوه به این روش باید ابتدا دانه های این میوه را که به وسیله قسمت های گوشتی این میوه احاطه شده اند در آب گرم بخوابانید و با استفاده از دستمالی نرم آن ها را از دانه جدا کنید. خاک مناسب برای پرورش و تکثیر انار باید شل و نرم باشد.

  تکثیر کردن درخت انار

کاشت و تکثیر انار:

دما و محیط گرم برای رشد و پرورش انار عامل بسیار مهم و تاثیرگذاری است دمای مناسب برای پرورش این میوه باید دمای مناسب اتاق باشد و با کاشت دانه در گلدان باید آن را به مدت ۴۰ روز در حالت استراحت قرار دهید تا جوانه آن سبز شود و رشد کند. آبیاری این درخت در فواصل مختلف متفاوت است در زمستان و در دوران رشد این درخت میزان آبیاری آن باید بالا باشد و در فصل بهار با بالا رفتن میزان آب امکان ریزش گل های میوه بیشتر می شود و نیازمند توجه بیشتری خواهد بود.

چگونه انار را تکثیر کنیم؟

روش مناسب برای تکثیر انار، استفاده از روش قلمه زنی است قلمه هایی که برای این کار استفاده می کنید باید طویل و قوی باشند همچنین طول آنها باید به میزان ۴۰ – ۵۰ سانتی متر باشد که موجب رشد نهال تنومند و مرغوب شوند.

روش تکثیر انار

برای این کار باید ابتدا زمین خزانه را به شکل عمود برهم شخم بزنید و فضای مناسب برای تکثیر ریشه ها را ایجاد کنید و زمان خواب درخت که پایان فصل زمستان است این کار را باید انجام دهید و با قلمه زدن باید از درخت در حال رشد مراقبت شود و با آبیاری به موقع و از بین بردن علف های هرز امکان رشد بیشتر درخت را فراهم کنید.

در این میان فاصله زمانی کم جدا کردن قلمه از درخت مادر و قلمه زدن به درخت مقصد بسیار مهم است و نقش مهمی در رشد و کیفیت این درخت خواهد داشت.

  •  آرون گروپس

چگونه انار را تکثیر کنیم

قلمه زدن برای تکثیر انار، به دو روش صورت می گیرد که شمال قلمه زنی کرتی و قلمه زنی پشته ای است. در قلمه زنی کرتی قلمه ها را به فاصله ۵۰ سانتی متر میان دو ردیف و به فاصله ۳۰ سانتی متر بر روی ردیف کرت ها با سطحی مسطح کاشته می شوند در روش دیگر پشته ای نیز در دو طرف جوی قلمه های ۲۰-۵۰ سانتی متری به شکل مایل کاشته می شوند در این روش فاصله میان قلمه ها از یکدیگر باید ۲۵-۳۰ سانتی متر باشد.

ازدیاد درخت انار با پاجوش

از جمله روشهای ازدیاد و تکثیر این درخت استفاده از روش پاجوش می باشد، از این رو می توانید در اواخر فصل زمستان پاجوش های مرغوب درختان را از محل اتصال به تنه درخت و به همراه ریشه از خاک درآورید و آن را د رداخل گودالی در خزانه و یا درزمین اصلی بکارید، البته استفاده از این روش تکثیر مرسوم نبوده و رواج چندانی ندارد، به این دلیل که درختان بدست آمده از این روش از بازده و کیفیت مناسبی برخوردار نیستند به طوری که میوه ها دیر به ثمر می نشینند و ریز هستند.

ازدیاد انار

در رابطه با باغ هایی که بر اثر سرمازدگی از بین رفته اند و ناچارید دوباره آنها را احیا کنید، تنها راهکار در این زمینه استفاده از پاجوش می باشد، برای این منظور در سال اول نباید به پاجوش های تولید شده دست بزنید، سپس در سال دوم چند تا پاجوش را به منظور حفظ تعادل بین ریشه و قسمت هوایی حذف کنید و در سال سوم نیز ۲ تا ۳ پاجوش را بگذارید باقی بماند و باقی را حذف کنید و اجازه دهید پاجوش ها جایگزین درخت اصلی شوند.

تکثیر به وسیله خوابانیدن شاخه

بعد از قلمه زدن، خوابانیدن شاخه به صرفه ترین روش ازدیاد درخت انار می باشد، برای این منظور پاجوش ها یا شاخه های یک یا دو ساله قوی را در بهار و قبل از باز شدن برگ ها بدون اینکه از درخت اصلی جدا شود، خم کنید، سپس روی آن خاک بریزید به طوری که سر شاخه ها از خاک خارج باشد.

تکثیر درخت

در فصل پاییز نیز پاجوش ها و شاخه های ریشه دار شده را از تنه اصلی درخت جدا نمایید، سپس در اسفند همان سال نهال جدید را در محل اصلی بکارید، درخت انار بدست آمده به این روش در سال چهارم می تواند گل و میوه دهد.

در پایان ضمن سپاس از همراهیتان، امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما علاقمندان به این بخش سودمند بوده باشد، درصورت تمایل برای آشنایی با کاشت گیاهان مختلف می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *