دسته ها
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

با بهانه گیری کودک چگونه برخورد کنیم؟

  • زهره امامی
  • 4 سپتامبر 2018
  • ۰

بهانه گیری کودک یکی از مواردی است که همه اطرافیان کودک را آزار می دهد، اما روش هایی وجود دارد که می تواند به کودک برای داشتن رفتاری خوب و مناسب کمک کند. پیشنهاد می کنیم والدینی که فرزند کوچک و بهانه گیر دارند با مطالعه این مقاله با اصول تربیت اینگونه کودکان بیشتر آشنا شوند.

بهانه گیری کودکان ممکن است علت های زیادی داشته باشد. برخی از این دلایل شامل کم خوابی، بدخوابی، دلخواه نبودن غذای وی و دیگر مسایل باشند. در ادامه در رابطه با این موضوع توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

بهانه گیریهای کودک برای والدین و اطرافیان وی عذاب آور است و مطمئنا اغلب افراد تلاش می کنند در هنگام بهانه گرفتن کودک، وی را به گونه ایی قانع نمایند و یا آنچه را که او می خواهد در اختیار وی قرار دهند اما لازم است بدانید شما با این کار کودک لوس و خودخواهی خواهید داشت که سعی می کند همه چیز را با زورگویی به دست آورد. اما در صورتی که بخواهید با کودک مقابله کنید مطمئنا هر دو شما عصبانی خواهید شد و آن زمان است که باید به دنبال راه هایی برای کنترل کودک در هنگام عصبانیت باشید. در هر حال باید بدانید که این روش ها جوابگو نمی باشد و باید با راه های اصولی برای جلوگیری از بهانه گیری کودکان آشنا شوید.

قهر کردن کودکان

با بهانه گیری کودک چگونه برخورد کنیم؟

والدین بهتر است به هنگام بهانه گیری کودک، با او بازی تکرار جملات را آغاز کنند. این بازی به این صورت است که مادر از فرزند خود بخواهد کلمات و یا جملاتی را که می گوید را فرزند در سه مرحله درگوشی، آهسته و سپس به صورت بلند تکرار کند. این کار حواس کودکتان را پرت می کند و بهانه جویی را از یاد او می برد.

تربیت فرزندان لجوج

بهانه گیری کودکان و راه حل آن

گاهی بهتر است مادران به هنگام بهانه گیری کودکشان به او گوشزد کنند که وی را بدون نق زدن بیش تر دوست دارد و یا این که به هنگام نق زدن کودک، حرف او را قطع کنند و به کودکشان یادآور شوند که دارد نق می زند و بهتر است آرام صحبت کند تا به او گوش کند. اکثر کودکانی که بهانه گیری می کنند اگر مخاطبی نداشته باشند دست از نق زدن برمی درند. اگر فرزند شما بهانه می گیرد و پرخاشگری می کند بهتر است به اتاق دیگری بروید و به او گوشزد کنید که تا آرام نشود در مورد این مساله با او صحبت نخواهید کرد. اگر فرزند بهانه گیر کوچک است و امکان تنها گذاشتن وی وجود ندارد بهتر است به هنگام بهانه جویی های وی او را در آغوش بگیرید و جلوی چشمانش خود را به کارهایی دیگر مانند مطالعه کردن مشغول کنید تا کودک دریابد که تا آرام نشود به هدف خود نخواهد رسید. گاهی اوقات بهانه گیری کودک، به خاطر دلخواه نبودن غذا و یا ظرف غذایش است که در این صورت بهتر است مادران به دنبال غذاهای عجیب و غریب نباشند و بهانه جویی های فرزند خود را بیش تر نکنند.

شیوه محبت مادر به فرزند

ممکن است بهانه گیری های روزانه کودکان امری طبیعی باشد اما بهتر است مواظب مشکلاتی که ممکن است پیش آید نیز باشید، توجه داشته باشید که هر نوع  استرسی که در منزل وجود دارد می تواند باعث بهانه گیری های بیشتر کودکتان شود، از این رو شما به عنوان والدین کودک؛ موظف هستید فضایی آرام و به دور از تنش و اضطراب را برای کودکتان ایجاد نمایید تا علاوه بر کمک به رشد اجتماعی کودک، از بروز هر گونه رفتار ناپسند از وی خودداری نمایید.

بهانه گیری کودک

حال اگر کودکتان بیش از حد بهانه گیری می کند و با این کار به خود و دیگران صدمه می زند، حتما با یک متخصص و یا روانشناس با تجربه مشورت کنید. مطمئنا پزشک یا مشاور می تواند به شما برای بهبود رفتار کودکتان کمک کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.