دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

روش کاشت کاهو و راهنمای پرورش آن در منزل

 • نرگس کوهستانیان
 • ۱ شهریور ۱۳۹۸
 • ۰

بهترین زمان برای کاشت کاهو روزهای آغازین بهار و روزهای فصل پاییز است. ابتدا بذرهای کاهو را روی خاک می پاشیم و بعد کمی خاک روی آن ها می پوشانیم. این سبزی خوش خوراک در سال دو بار بذرافشانی می کند. دمای مناسب برای رشد کاهو باید بیشتر از بالای ۲۴ درجه سانتی گراد و خاک آن مرطوب باشد. در معرض مستقیم نور خورشید نباشد. روزانه آبیاری شود.

در این مقاله می خواهیم مطالبی درباره ی نحوه کاشتن کاهو و پرورش آن در منزل ارائه دهیم. شاید خیلی ها علاقه مند باشند در محیط خانه به کاشتن و پرورش کاهو بپردازند. در اینجا به طور کامل و باز بانی ساده توضیح داده شده است. توصیه می کنیم تا انتها مقاله را بخوانید؛ پس با ما همراه باشید.

کاهو و کاشت آن در منزل

نحوه کاشت کاهو

کاهو طرفداران زیادی دارد. روزانه خیلی از آشپزها ارز این سبزی مفید و پرخاصیت در ارائه غذاهایشان استفاده می کنند.

قبل از آموزش نحوه کاشتن و پرورش کاهو بهتر است بدانیم کاهو به چهار دسته طبقه بندی می شود: کاهو برگ، کاهوی کله گرد، کاهو معمولی، کلم پیچ.

کاشت سبزی کاهو

مناسب ترین زمان جهت کاشتن سبزی کاهو روزهای آغازین بهار است. بذر کاهو را در تا ۴۰ میلی متری خاک فرو می بریم و یا اینکه می توانیم بذرها را روی خاک بپاشیم و بعد دوباره روی آن ها را با مقداری خاک بپوشانیم. بهتر است فاصله بین بذرهای کاهو برگ باید حدود ۷ تا ۸ سانتی‌متر باشد. در صورت رشد علف هرز آن را هرس می کنیم. دمای باغچه یا محیط رشد کاهو بالای ۲۴ درجه سانتی گراد باشد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

کاشت کاهو

کاهوها از آن دست سبزی هایی هستند که در طی یکسال دوبار بذرافشانی می کنند. در پاییز خاک سر است و می تواند زمینه رشد بهتری را برای کاهو فراهم کند.

دوره رشد کاهو از ۳۰ تا ۹۰ روز است.

کاشت و پرورش کاهو در خانه

شرایط کاشتن و نگهداری کاهو در خانه

 • نور: جهت رشد کاهو نور خورشید باید بطور غیر مستقیم بتابد و بهتر است محل رویش کاهو در سایه باشد.
 • آب: لازم است هر روز به آن آب برسد.
 • خاک: برای رشد کاهو خاک حتما باید مرطوب و خنک باشد. به همین دلیل بهترین زمان برای کاشتن آن اوایل بهار و اوایل پاییز است.
 • کود: کود را بعد از یک ماه یا ۶ هفته روی خاک می پاشیم.

کاهو و نگهداری از آن در خانه

برداشت کاهو

بعد از توضیح نحوه کاشت کاهو حالا نوبت توضیح درباره برداشت آن آست. نحوه برداشت کاهو به این شکل است که برگ ها را از کاهو جدا می کنیم.

اگر می خواهید کاهو را کامل بردارید باید از فاصله یک و نیم سانتی متری ریشه آن را دربیاورید. بهتر است ریشه را از داخل خاک بیرون نکشید، چون می تواند دوباره جوانه بزند.

امیدواریم این مقاله برای تان سودمند بوده باشد. همچنین می توانید با مراجعه به لینک های مقابل با نحوه کاشت ریحان و نیز کاشت هندوانه در منزل آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *