دسته ها
یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

علل ایجاد و علائم چسبندگی روده و نیز روش های درمان این بیماری

 • نرگس کوهستانیان
 • ۹ خرداد ۱۳۹۷
 • ۰

از علائم چسبندگی روده می توان به درد مداوم شکم، نفخ شکم، یبوست، مدفوع قرمز، دفع نشدن و یا کاهش مدفوع، تب شدید، بوی بد دهان، کم اشتهایی و بیماری‌های عفونی مثل سل شکمی اشاره نمود.

چسبندگی روده یکی از بیمارهای داخلی مزمن می باشد که اثرات بدی بر زندگی روزمره فرد مبتلا دارد و باید تحت درمان قرار بگیرد. در ادامه علائم چسبندگی روده و روش هایی برای بهبود این بیماری را مشاهده می فرمایید که امیدواریم این اطلاعات برای تمامی مبتلایان به این بیماری مفید باشند.

علائم چسبندگی روده چیست؟

هر یک از بیماری های مربوط به روده از جمله سندروم روده، سرطان روده،  کولیت روده، چسبندگی روده و.. چون ارتباط مستقیم با دفع روده دارد سلامت فرد را به خطر انداخته و برای شناسایی و رفع آن باید اقدام نمود. از علائم چسبندگی روده می توان به گرفتگی شدید عضلات شکم و تنفس بد بو و تب، تهوع، شکم درد، نفخ شدید، کم اشتهایی، یبوست و بیماری‌های عفونی مثل سل شکمی اشاره کرد. ابتدا ممکن است شکم درد دوره ای باشد و هر چند دقیقه یکبار اتفاق بیفتد؛ اما وقتی اوضاع بدتر شود و انسداد صورت بگیرد و روده ها به هم بپیچند درد شکم شدید می شود، در شکم و روده ها سر و صدا ایجاد می شود و اگر به هنگام استفراغ مواد دفعی بیرون بیاید محل پایین روده بزرگ دچار انسداد شده است. اگر ادرار دفع نشود و فرد دچار شوک شود این علائم چسبندگی روده خطرناک است و فرد باید در سریع ترین زمان ممکن به اورژانس مراجعه کند.

عکس از روده سالم

علل انسداد روده ها چیست؟

انسداد روده ها می تواند به دلایل زیر باشد:

 • تنگی روده: که این مورد بیشتر در نوزادان است و اگر مدفوع دفع نشود چسبندگی روده اتفاق می افتد.
 • تو هم رفتگی در روده: این مورد نیز بیشتر در کودکان مشاهده می شود. تو هم رفتگی روده ها باعث کاهش آب بدن می شود.
 • پیچ خوردگی روده کوچک و بزرگ نزدیک ریشه مزانتریک: این یک مورد هم مانند دو مورد فوق بیشتر در کودکان اتفاق می افتد. اگر مدفوع دفع نشود یا میزان از میزان طبیعی کاهش یابد و یا رنگ آن قرمز باشد می تواند نشانه پیچ خوردگی روده کوچک و بزرگ نزدیک ریشه مزانتریک است.

روده سالم

 • بلیط کیش

درمان انسداد روده

اگر کسی دچار انسداد روده شده است، در بهترین حالت ممکن این است که فرد به متخصص مراجعه کند و تحت نظر پزشک باشد تا پزشک در صورت لزوم برای وی آزمایش بنویسد برای مشکل او دارو تجویز کند. او علاوه بر تجویز دارو به فرد توصیه های لازم را هم می کند.

اما در این میان برای درمان چسبندگی روده روش های سنتی هم وجود دارد که می تواند از انسداد روده ها جلوگیری کند و یا در درمان آن به فرد کمک زیادی کند.

این روش ها عبارتند از:

 • زیاد آب بنوشیم: در روز حداقل 8 لیوان آب بنوشیم این امر باعث می شود روده ها فعالیت طبیعی داشته باشند. همچنین نوشیدن آب در رفع یبوست و رفع نفخ شکم هم مهم است.

نوشیدن آب روش رفع پیچیدگی روده

 • تمیز کردن روده: اگر فرد هر چند وقت یکبار روده ها را تمیز کند، این امر باعث جلوگیری پیچ خوردگی و انسداد روده می شود.
 • داشتن رژیم غذایی سالم: مصرف زیاد سبزیجات، میوه های تازه، غلات کامل و داروهای گیاهی و اجتناب از مصرف گوشت قرمز از انسداد روده ها پیشگیری می کند.

خوردن میوه برای رفع مشکل روده

 • ورزش: اگر فرد به اندازه کافی تحرک داشته باشد و در روز چند دقیقه ای ورزش کند بدن سالم می ماند و دستگاه گوارش به فعالیت وا داشته می شود و جریان خون مرتب به گردش در می آید.

ورزش درمان چسبندگی روده

امیدواریم مطالب ارائه شده در مورد علل و علائم چسبندگی روده و نیز روش های درمان آن مفید واقع شده باشد و مبتلایان به این بیماری نهایت استفاده را از اطلاعات مطرح شده ببرند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.