دسته ها
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

افزایش خودباوری و اعتماد به نفس با ۵ قدم طلایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲ فروردین ۱۳۹۷
  • ۰

خود باوری با آگاهی و شناخت صحیح از توانایی ها و مهارت ها بدست می آید و یکی از راه های افزایش خودباوری دیدن موفقیت ها و توانایی ها می باشد. افرادی که خود را باور دارند افرادی موفق تر خواهند بود.

اعتماد به نفس یا خودباوری، یک ضرورت اساسی در زندگی افراد به حساب می آید و این اعتماد به نفس عاملی برای پیشبرد اهداف انسانی و نزدیک تر شدن به مسیر موفقیت می باشد. خیلی از افراد هستند که توانایی های خود را باور ندارند و یا هنوز به این توانایی ها و استعدادهای درونی پی نبرده اند. افرادی که به دنبال افزایش اعتماد به نفس درون خود می باشند باید از شناخت این استعدادها شروع به این کار کنند.

درک توانایی ها و خودباوری

بیشتر روان شناسان بر این عقیده اند که افرادی که دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند افرادی هستند که در شناخت توانایی ها دچار شک و تردید می باشند. این افراد هیچ گاه خود را باور ندارند و اغلب خود را با سایرین مقایسه می کنند. در انجام دادن کارها دچار دودلی و ترس می شوند که نشان دهنده عدم خودباوری آن ها است.

۵ گام طلایی برای افزایش خودباوری:

برای افزایش خودباوری افرادی ریسک پذیر باشید شاید مشکل بیشتر افرادی که دچار عدم خودباوری می شوند ترس از شکست می باشد در صورتی که این تفکر اشتباه است و مانع پیشرفت شما خواهد شد.

 راه های افزایش خودباوری

۱- خودباوری مهارتی است اکتسابی:

خودباوری مهارتی است که فرد با تغییر نگرش در آن می تواند این مهارت را کسب کند و به یاد داشته باشید که رسیدن به خودباوری انجام دادن کاری غیر قابل ممکن نیست. در واقع هیچ گاه در وجود افراد توانستن و نتوانستن به طور غریزی قرار داده نشده است و تمام افراد می توانند فعل خواستن و توانستن را صرف کنند.

۲- ریشه افکار منفی را در ذهن خود بیابید:

در ذهن انسان افکاری وجود دارد که او را از انجام دادن کاری منع می کند و خودباوری را از انسان دور می کند. این افکار می تواند ریشه در کودکی فرد و دوران مدرسه او داشته باشد. زمانی را در نظر بگیرید که به خاطر انجام دادن کاری از سمت والدین مورد بازخواست و سرزنش قرار گرفته اید این امر می تواند یکی از علت های کاهش خود باوری در فرد باشد.

خودباوری و رسیدن به موفقیت

۳- تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت:

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری در فرد، تبدیل کردن نقاط ضعف به نقاط قوت است که به فرد کمک می کند تا از نقاط ضعف خود نیز درست استفاده کند. هر فردی دارای توانایی های خاص خود می باشد و اگر به جای تکیه بر نقاط ضعف، نقاط قوت خود را تقویت کند و نقاط ضعف خود را بپذیرد و به دنبال تغییر یا بهبود آن ها باشد می تواند از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد.

افزایش اعتماد به نفس

۴- در خود انگیزه ایجاد کنید:

زمانیکه دچار عدم اعتماد به نفس می شوید می توانید نقش یک مربی و یک مشاور را برای خود بازی کنید و به خودتان انگیزه بدهید. این کار شک و تردید را از شما دور خواهد کرد و شما را در انجام دادن کارها و گرفتن تصمیمات مهم مصمم تر می کند. به دنبال عواملی که در شما ایجاد انگیزه می کند باشید و زمانی که اعتماد به نفس پایینی دارید این انگیزه ها شما موجب افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.

تکنیک های افزایش اعتماد به نفس

۵- تصور مثبتی درباره خود داشته باشید:

برای رسیدن به خودباوری فقط بیان جمله من می توانم کافی نیست. برای داشتن یک تصور قوی تر شما باید به شکل درونی به خود و توانایی های خود ایمان داشته باشید این همان خودباوری واقعی است که می تواند زندگی شما را متحول کند و شما را در رسیدن به موفقیت کمک کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.