دسته ها
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

مزایا و معایب بیمه بدنه در ایران، و روش انتقال بیمه بدنه

 • نرگس کوهستانیان
 • ۱۷ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

حتما تا به حال نام بیمه بدنه را شنیده اید. این نوع بیمه می تواند برای صاحبان خودرو مزایایی داشته باشد. زمانیکه خسارتی به خودرو وارد شود و صاحب خودرو دارای شرایط باشد و خسارت ناشی از مواردی از قبیل تصادف، سرقت، آتش سوزی باشد این بیمه می تواند به صاحب آن در پرداخت خسارت کمک کند.

در اینجا قصد داریم به تعریفی از بیمه بدنه موارد لازم مربوط به آن و نیز شرایط استفاده از آن می پردازیم. اگر شما نیز علاقه مند به کسب اطلاعات دقیق و کاربردی در زمینه این نوع بیمه نامه خودرو هستید این مطلب را از دست ندهید و با اطلاعات مفید و کاربردی ارائه شده بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با انواع بیمه از جمله بیمه بیکاری، بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه عمر، بیمه خودرو، بیمه منزل و… برای همه افراد جامعه لازم است. مطمئنا آشنایی با بیمه های مختلف به شما کمک می کند بهترین تصمیمات را در زندگی بگیرید و در صورت نیاز از مزایای بیمه های مختلف نهایت استفاده را ببرید.

آشنایی با بیمه بدنه

ابتدا لازم است بدانیم بیمه  خودرو چیست؟

تعهدی است بین شرکت بیمه و بیمه گذار. شرکت بیمه گر متعهد است با توجه شرایط بیمه نامه زمانی که خسارتی به بیمه گذار وارد می شود، آن را بپردازد. زمانی که خسارت هایی ناشی از تصادف، سرقت، آتش سوزی و بسیاری از حوادث دیگر به اتومبیل وارد می شود، شامل این نوع بیمه نامه می شوند و بیمه گذار می توان از بیمه نامه خود استفاده نماید.

 • مبل و میز
 • کالا چیو

پرداخت خسارت خودرو از طریق بیمه

موارد دیگری که این بیمه را مشمول می شود عبارت است:

 • سرقت قطعات اصلی و اضافی ماشین
 • شکستن شیشه
 • اگر بلایای طبیعی باعث خسارت به اتومبیل شوند
 • اسید و مواد شیمیایی
 • هزینه های رفت و آمد
 • نوسانات قیمت
 • بیمه حوادث شخصی

بیمه بدنه

ارزش اتومبیل که تعیین آن از سمت خریدار است. و در آیین نامه تعرفه بیمه اتومبیل نرخ حق بیمه اتومبیل ها مشخص شده است. دلیل اصلی و اول بیمه گذاران پرداخت خسارت توسط بیمه است.

اگر ارزش و مبلغی که بیمه گذار قبل از خسارت وارده بر اتومبیل باشد مثلا اگر بیمه گذار ۳۰ میلیون پرداخت کرده باشد، و خسارتی که به مبلغ ۵۰ میلیون به اتومبیل وارد شود، بعد از اینکه سهم بیمه گذار از خسارت کم شده است، خسارت به دو صورت محاسبه می شود: خسارت تعیین شده ۱۰ ، ارزش بیمه شده اتومبیل ۳۰، ارزش واقعی آن ۵۰ می باشد.

بیمه نامه بدنه

برای بیمه ماشین های سواری برای هر سال علاوه بر ۱۰ سال، ۵ درصد اضافه می شود که این این بعنوان قدمت سال ساخت می باشد و جز حق بیمه های اصلی محسوب می شود.

کدام موارد تحت پوشش بیمه خودرو نیستند؟

بیمه گزاران باید در زمان خرید بیمه دقت لازم را داشته باشند و به خاطر داشته باشید که خسارت های زیر تحت پوشش بیمه نخواهند بود به جز اینکه در بیمه نامه بین بیمه گر و بیمه گزار توافق دیگری انجام گرفته شود :

۱. خسارت خودروی بیمه شده به دلیل حمل مواد، انفجاری، اسیدی و یا قابل احتراق، مگر این بیمه تمهیدات لازم مرتبط جهت حمل چنین مواردی را در بندهای بیمه درج کرده باشد.

۲. خسارت ناشی از پاشیدن اسید، رنگ و دیگر مواد شیمیایی مرتبط به موضوع بیمه، به جز مواردی که شرکت بیمه، حوادث ذکر شده را در پوشش بیمه نامه متعهد باشد.

۳. خسارت مرتبط به کشیدن اشیای مانند میخ و .. روی بدنه خودروی بیمه شده

۴. خسارت مرتبط با رانندگی اتومبیل و مشارکت کردن در مسابقات اتومبیل رانی

آنچه در مورد بیمه خودرو باید بدانید

محاسبه بیمه خودرو

در رابطه با محاسبه بیمه عوامل مختلفی تاثیر دارد که عبارتند از :

ویژگی خودرو :

منظور از گفتن ویژگی های خودرو عواملی مانند : سال ساخت خودرو، کاربری خودرو،  ارزش خودرو و نوع خودرو می باشد که هر یک به شکل مستقیم بر روی قسمت بیمه بدته تاثیر دارند.

پوشش های اضافی بیمه :

در قبال هر کدام از پوشش های اضافی به بیمه نامه خودروی شما مبلغی اضافه می شود از این رو، هر چه در زمان خرید بیمه خودرو پوشش های اضافی بیشتر را انتخاب کنید، قیمت بیمه تان بیشتر خواهد شد.

تخفیف های بیمه :

تخفیف هایی مانند : تخفیف خودروی صفر کیلومتر، تخفیف عدم خسارت، تخفیف ارزش خودرو، تخفیف خرید نقدی و ….

محاسبه بیمه خودرو

آنجه باید در مورد تخفیف بیمه خودرو باید بدانید

تخفیف بیمه خودرو به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم بندی می شود که تخفیف اصلی آن شامل :

تخفیف عدم خسارت : این تخفیف در قبال تعداد سال هایی که از بیمه خودرو استفاده نشده به فرد تعلق خواهد گرفت.

تخفیف خودروی صفر کیلوکتر : تخفیف خودروی صفر کیلومتر بین بیست تا سی درصد می باشد.

نکته:

طبق توافق و گفته پلیس راهنمایی و رانندگی و بیمه مرکزی، در بیمه شخص ثالث در صورت خسارت وارده به ۳ میلیون می رسد اما همین رقم در بیمه تقریبا یک سوم این میزان است.

نکته دیگر اینکه صاحب بیمه نامه می تواند این نوع بیمه را با تخفیفات به خودروی دیگری که تازه خریده است، انتقال دهد.

 • حوادث ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی نظیر اسید و رنگ

در پایان به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بیمه  و همچنین آشنایی با مزایای بیمه بدنه می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.