دسته ها
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

چرا مقایسه کردن همسر کار صحیحی نیست؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۹ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

هیچ گاه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید و به دنبال ویژگی های منحصر به فرد در همسر خود باشید مقایسه کردن همسر با دیگری موجب بروز آسیب هایی جدی در روابط زناشویی شما خواهد شد.

طبق آمارهایی که وجود دارد یکی از دلایلی که به طور غیرمستقیم موجب طلاق می گردد مقایسه کردن همسر است. این عامل به خودی خود در روابط سردی و مشکل به وجود می آورد و جدای از روابط میان همسران مقایسه کردن افراد کاری نادرست است زیرا هر فردی ویژگی های شخصیتی خاص خود را دارد و باید به این تفاوت های فردی توجه شود.

عواقب مقایسه کردن همسر

در قرآن کریم نیز درباره تفاوت میان انسان بحث شده است و خداوند در آیه ی ۱۴۱سوره ی نوح می فرمایند:”وقد خلقکم اطوارا”به تحقیق شما را گوناگون متفاوت آفریدیم.

دلایل اینکه چرا افراد با یکدیگر تفاوت دارند متفاوت است اما مجموعه ای از عوامل محیط خانوادگی و وراثت می تواند در این تفاوت ها دخیل باشد. گاهی بعضی از خصوصیات از طریق وراثت به افراد انتقال می یابد ویژگی های ظاهری از این قبیل خصوصیات می باشند و ویژگی های خلقی و شخصیتی از طریق محیط های تربیتی خانواده و جامعه در فرد شکل می گیرد.

مقایسه همسر تحقیر شدن او

عواقب مقایسه کردن همسر:

بسیاری از روان شناسان در رابطه با مقایسه کردن همسر، بر این باورند که همسران قبل از ازدواج باید کاملاٌ یکدیگر را بشناسند و به ویژگی های یکدیگر آگاه باشند و فرد مقابل را همانگونه که هست قبول کنند و این تصور که بعد از ازدواج می توانند او را تغییر دهند تصوری اشتباه و غلط است. با تمام این دقت ها و ریزکاوی ها بایذ بذانید که هیچ گاه دو نفر کاملاٌ شبیه یکدیگر نمی شوند و همیشه پای تفاوت هایی در میان است پس باید بعد از ادواج این تفاوت ها را کم رنگ تر کرد و کمتر دید.

دلایل مقایسه ی همسران

زوج هایی که در دوران عقد به مقایسه کردن همسر خود می پردازند و با بروز تفاوت ها احساسا می کنند زندگی آن ها در خطر است به جای کمرنگ تر کردن این تفاوت ها، آن ر ا بزرگ می کنند به قدری روابط زناشویی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد و با بیان آن نسبت به همسر موجب ایجاد فشارهای روانی در فرد می گردد.

مقایسه کردن همسر بیستر از جانب زن ها صورت می گیرد و این به دلیل حساسیت و ریز بینی آن ها می باشد و زن ها بیشتر همسرانشان را از لحاظ ظاهری و مادی با دیگران مقایسه می کنند. این مقایسه ها از جانب زن مرد را دچار سردی و تردید در عشق و محبت می کند.

آسیب های مقایسه ی همسر

 مقایسه کردن همسر موجب ایجاد حس شک و سوء ظن در زندگی مشترک می شود و برای پیشگیری از بروز این عامل و ایجاد سردی در رابطه همسرتان را بپذیرید و به ویژگی های مثبت او توجه کنید. توجه بیش از حد به این تفاوت ها در دوران عقد و نامزدی می تواند آسیب بیشتری به همراه داشته باشد.

شاید یکی از علت های اصلی که در بین زنان موجب مقایسه کردن همسر می شود عامل چشم و هم چشمی باشد. اینگونه افراد در محیط هایی قرار می گیرند و روابط اجتماعی با افرادی دارند که به دنبال ظاهر بینی در افراد هستند و قرار گرفتن در چنین محیط هایی موجب ایجاد این هنجار نامطلوب در میان جامعه می شود.

مقایسه نکردن همسر

به خاطر داشته باشید شما با مقایسه ی همسر خود با دیگران او ضعیف می بینید و این احساس تحقیر را در او ایجاد می کند که ای امر بسیار آسیب زا و خطرناک است. زمانی که شما همسرتان را با دیگری مقایسه می کنید  واین موضوع را به او بازگو می کنید یعنی او را نپذیرفته اید و باعث صدمه زدن به رابطه ی خود خواهید شد.

مقایسه ی همسر پایه های زندگی مشترک سست می کند و عشق و مجبتی که ادامه دهنده ی راه زندگی مشترک شما است را از بین می برد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.