دسته ها
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

چطور می توانیم استرس مان را مدیریت کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
  • ۰

استرس یک عامل درونی است که به دلیل فشارهای محیطی و علت های مختلف در فرد بروز پیدا می کند و مانعی برای رسیدن به موفقیت و زندگی سالم است. مدیریت استرس راهکار غلبه بر استرس می باشد.

انسان ها در برابر مشکلات و رخدادها عکس العمل های گوناگونی دارند بعضی  از افراد می تواند در مواجهه با مشکلات و فشاهای روانی خود را کنترل کنند و با مدیریت استرس به تصمیم گیری درست و پیدا کردن راه حل بپردازند اما در مقابل افرادی که با کوچکترین مشکلی دچار استرس می شوند و نمی توانند آن را کنترل کنند دچار مشکلات فراوانی خواهند شد و این استرس موجب عدم تسلط آن ها بر شرایط می شود.

 راه های مدیریت استرس

برای مدیریت استرس راهکارهای فراوانی وجود دارد اما مهم ترین نکته در این میان این است که فرد باید خود به این نتیجه برسد که باید استرس خود را مدیریت و کنترل نماید در غیر این صورت نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد و برنامه ریزی کند.

راهکارهای مفید مدیریت استرس:

۱-زمانی که دچار استرس می شوید علل و شرایط محیطی را که موجب بروز این عامل در شما شده است را شناسایی و بررسی کنید و سعی کنید با آن روبه رو شوید و به خودتان مسلط باشید و به خودتان بگویید که با کنترل نکردن استرس چه عواقبی در انتظار شماست.

۲- در اینگونه مواقع نفس عمیق کشیدن می تواند به شما کمک کند و به دلیل اکسیژنی که به مغز می رسد مغز به خوبی فعالیت می کند و باعث کاهش استرس در شما می گردد.

استرس در کودکان

۳-هیچ گاه ورزش کردن را دست کم نگیرید. برای این کار برنامه ریزی روزانه داشته باشید حتی اگر میزان زمانی که به این کار اختصاص می دهید کم باشد باز هم این کار را انجام دهید. انجام دادن ورزش موجب آزادی فکر و کاهش میزان استرس در شما می شود. یک پیاده روی ساده در طول روز و استفاده از فضای باز می تواند بسیار در مدیریت استرس مؤثر واقع شود. ورزش هایی همچون ایروبیک و یوگا علاوه بر تندرستی و کاهش استرس موجب شادابی و نشاط در شما می شود و ذهن شما را فعال تر و آرام می کند.

۴- عبادت کردن یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش و مدیریت استرس است. زمانی که دچار استرس می شوید راز و نیاز کنید. گاهی افرادا تأثیرات نیروهای معنوی را نادیده می گیرند در صورتی ذکر و یاد خدا بسیار موجب آرامش و تصلی خاطر انسان می شود.

استرس و راهکار غلبه بر آن

۵-گاهی استرس به دلیل مشغله های فراوان و عدم برنامه ریزی می باشد افرادی که کار فراوان دارند و به هیچ یک از آن ها نمی توانند به نحو صحیح بپردازند استرس و فشار عصبی فراوانی به آن نها تحمیل می شود برای پیشگیری از این امر، با توجه به اهداف خود یک برنامه ریزی دقیق تنظیم کنید.

۶-کمتر به نظرات دیگزران توجه کنید. افرادی که بسیار تحت تؤثیر سخن دیگران قرار می گیرند به راحتی در معرض استرس و فشار روانی می باشند خود را از اینگونه افراد دور کنید و کمتر به حرف های آن ها بها بدهید.

۷-استعدادها و توانایی های خود را شناسایی کنید و علایق خود را پیگیری کنید زمانی که شما کاری را با اشتیاق و علاقه انجام می دهید دیگر دچار استرس نمی شوید و در شرایط سخت و بروز مشکل نیز می توانید اوضاع را مدیریت و کنترل کنید.

برنامه ریزی و کاهش استرس

۸-محبت کردن به دیگران را فراموش نکنید. افرادی که به دیگران محبت می کنند و در اجتماع روابط خوبی دارند کمتر دچار استرس می شوند برای این کار جمع های دوستانه و صمیمانه داشته باشید تا در شرایط استرس زا به کمک شما بیایند و در کنار آنها بتوانید مدیریت استرس داشته باشید.

۹-اگر استرس شما با این روش ها غیر قابل کنترل و اجتناب بود می تواند با مراجعه به مشاور این مشکل را رفع کنید. روان شناسان با استفاده از رفتار درمان و شناخت درمانی به شما کمک خواهند کرد تا این مشکل و بحران را مدیریت کنید و به آن غلبه کنید.

علائم استرس در فرد

۱۰- بی دلیل بخندید و از زندگی لذت ببرید. بسیاری از روان شناسان بر این عقیده اند که خندیدن موجب تغییرات هورمونی در بدن می گردد و غم و اندوه را از فرد دور می کند.

۱۱- برای مدیریت استرس به موضوعاتی که به شما آرامش خاطر می دهند فکر کنید با تمرکز بر این موضوع اضطراب ها را از خود دور خواهید کرد و می توانید استرس خود را کنترل کنید.

۱۲-در مقابل مشکلات جبهه نگیرید و با وجود تمام سختی ها و دشواری ها با آن روبه رو شوید. بسیاری از افراد به دلیل ترس از رویارویی با مشکلات و نپذیرفتن آن استرس های فراوانی را تحمل می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.