دسته ها
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

نحوه کاشت ریحان و پرورش آن در منزل

  • مهلا بستگان
  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
  • ۰

ریحان گیاهی علفی از خانواده نعناع می باشد که به علت عطر و طعم خاص و خواص درمانی و دارویی آن، کاربردی فراوانی دارد. کاشت ریحان بسیار ساده است و می توان در منزل آن را کشت کرد و از ریحان تازه استفاده نمود.

گیاه ریحان یک گیاه علفی و یک ساله می باشد که خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد. ریحان چندین نوع دارد که هر کدام از عطر و خواص مربوط به خود برخوردارند. از اسانس ریحان در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. اگر شما نیز قصد کاشت ریحان را دارید در این مطلب همراه ما باشید و از آموزش ارائه شده نهایت استفاده نمایید.

اغلب ما با خواص ریحان و موارد استفاده این سبزی معطر آشنایی داریم، سبزی ریحان جایگاه خاصی در سبد سبزی خوردن خانواده های ایرانی دارد، از این رو اگر با نحوه کاشت ریحان در  منزل آشنا شوید می توانید به راحتی اقدام به کاشتن ریحان نمایید و این سبزی خوشمزه را به صورت تازه و کاملا سالم نوش جان نمایید.

طریقه کاشت ریحان در منزل:

در ابتدا نوع ریحانی که می خواهید برای کشت استفاده کنید، را انتخاب نمایید. زیرا هر کدام از نوع خاص ریحان دارای خواص و عطر و بوی مخصوص به خود می باشد. به طور مثال ریحان سبز، زرد و یا دارچینی که عطر و بویی شبیه به ادویه دارد و از گل های زیبا و معطر برخوردار است. ریحان لیمویی که عطری به مانند مرکبات دارد. ریحان بنفش که علاوه بر عطر و بوی خاص آن گاهی به علت زیبایی بی نظیر این گیاه آن را در منازل به عنوان گیاه تزیینی نگهداری می کنند. یا ریحان چند ساله که هر سال خود به خود رشد مجدد داشته، در حالی که دیگر گونه های این گیاه یک ساله هستند. ریحان یونانی که کاشت سخت تری دارد اما گونه مقاوم تری از بقیه نوع ریحان ها می باشد.

راه و روش کاشت و نگهداری ریحان در خانه

بعد از انتخاب نوع ریحان این نکته را مد نظر قرار دهید که در چه منطقه ای ساکن هستید، اگر در یک جای سرد می نشینید باید بذر ریحان را از چهار تا شش هفته قبل از سرما در یک جای گرم بکارید و بعد نشاها را به زمین منتقل کنید. زیرا ریحان برای به عمل آمدن به یک منطقه گرم نیاز دارد و اگر محل سکونت شما گرم است، بذر ریحان را به طور مستقیم بعد از آخرین سرمای منطقه در گلدان و یا جایی که برایش تدارک دیده اید، بکارید.

راه کاشت ریحان در گلدان

در نظر داشته باشید که این مواردی که ما ذکر می کنیم برای کاشت ریحان در سطح کوچک می باشد. به این نکته توجه کنید که خاک مورد نظر برای کاشت ریحان باید حاصلخیز و از زه کشی خوبی برخوردار باشد. بذر ریحان را در عمق 0.5 تا 1 سانتی متری خاک با فاصله 15 سانتی متر از همدیگر بکارید.

روش کشت ریحان در منزل

بعد از جوانه زدن ریحان اجازه خشک شدن به خاک را ندهید و هر روز گیاه را آبیاری کنید. خاک را از آب اشباع نکنید اما همیشه آن را مرطوب نگه دارید. گلی که در سر شاخه ریحان رشد می کند را به همراه دو برگ پایینی آن قطع نمایید تا هم طعم ریحان را عوض نکند و هم از باریک  و بلند شدن گیاه جلوگیری کنید.

نکات کشت و نگهداری ریحان در منزل

این نکته را در نظر بگیرید که خاکی که در آن ریحان را می کارید باید از هرگونه علف هرزی عاری باشد، در غیر اینصورت ممکن است یک نوع سوسک که آفت ریحان می باشد در آن ظهور پیدا می کند و اگر مشاهده کردید که برگ های ریحان شما کپک زده است به این علت است که گیاه نور کافی دریافت نکرده است.

کشت ریحان در سطح کوچک

در برداشت ریحان دقت داشته باشید که برگ ها را باید در فاصله 5 تا 7 سانتی متری از خاک بچینید و همیشه بعد از جدا نمودن برگ های بالایی برگ های زیرین را برای پرپشت شدن گیاه نگاه دارید.

  کاشت و نگهداری ریحان در منزل

اگر بذر های ریحان را ابتدا در گلدان کوچکتری کاشته اید و بعد از جوانه زدن احساس کردید که جای گیاه تنگ می باشد با دقت کامل جوانه ها را به گلدان بزرگتری منتقل کنید تا از رقابت غذایی بین گیاه جلوگیری کنید. حال که با نحوه کاشت ریحان آشنا شدید بر روی پرورش گل و گیاه مجله آرگا کلیک نموده و از دیگر آموزش های عالی برای کاشت گیاهان مختلف از جمله گل های سبزی و دیگر سبزی ها دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.