دسته ها
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

راه هایی که غلبه بر تنبلی را برای شما آسان می کند

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۷ دی ۱۳۹۶
  • ۰

افرادی که دچار تبلی هستند از واژه “باید” در انجام دادن کارهایشان استفاده می کنند واین خود یک موج منفی به آنها می دهد و افرادی هستند که به جای انجام دادن کاری فقط ساعت ها به آن فکر می کنند و انگیزه ی اولیه شروع کار را ندارند. در ادمه راه های غلبه بر تنبلی را مطالعه خواهید کرد.

بسیاری از روان شناسان معتقدند افرادی که دچار تنبلی هستند اغلب برای زندگی روزمره و آینده خود برنامه ریزی و هدفگذاری ندارند و نمی دانند که چه کاری را در چه زمانی انجام دهند. از دلایل متعدد دیگر تنبلی افراد، می توان به کمال گرایی آنها اشاره کرد اینگونه افراد چون تصور می کنند تمام کارها باید درست انجام دهند زمانیکه در کاری احساس ضعف کنند سریع از انجام آن دست می کشند. برای مطالعه راه های مقابله با تنبلی همراه ما باشید.

روان شناسی تنبلی

در بعضی موارد افرادی که دچار تبلی می باشند به دلیل حس لذتی که در آنهاست دچار تنبلی می شوند آنها فکر می کنند باید این چند روز را خوش باشند و به همین خاطر انجام دادن کارها را به تأخیر می اندازند. یکی دیگر از مشکلات اینگونه افراد این است که یا به راحتی از کنار کاری می گذرند یا یک کار را برای خود خیلی بزرگ و سخت می کنند. افرادی که در کودکی والدینشان به آنها مسؤلیت انجام کاری را واگذار نمی کنند بیشتر در معرض تنبلی قرار می گیرند. بهتر است والدین با محول کردن وظایف مختلف به کودکان، همواره با تنبلی کودکان مقابله کنند تا فرد در بزرگسالی به خاطر تنبلی آسیب نبید.

غلبخ بر تنبلی

راهکارهایی برای غلبه بر تنبلی:

راه های مختلفی برای از بین بردن تنبلی وجود دارد در این مطلب با راهکارهای ساده و تأثیرگذار برای مقابله با تنبلی آشنا خواهید شد.

برای انجام کارهایتان مقدمه چینی و برنامه ریزی کنید:

قبل از اینکه کاری را شروع کنید درباره آن فکر کنید و بهترین و درست ترین راه را بریا انجام آن در نظر بگیرید با این شما موفق تر خواهید شد و دچار آشفتگی نیز نمی شوید.

برنامه ریزی برای مقابله با تنبلی

قدم اول در انجام کارها بسیار مهم است:

اگر قدم اول را برای انجام کارها درست بردارید نیمی از کار را انجام داده اید. برای این کار و برای اینکه انگیزه شروع کار در شما ایجاد شود از کارهای ساده و راحت شروع کنید.

خودتان را تشویق کنید:

اگر کارهایتان را طبق برنامه و در زمان خودش انجام دادید به خودتان یک پاداش بدهید و خودتان را تشویق کنید. تا برای انجام کارهای بعدی دارای انگیزه باشید.

از وازه ی”باید” استفاده نکنید:

در انجام دادن کارها خودتان را مجبور نکنید به جای این کار به عواقب انجام کار و موارد مثبت و نقاط قوت آن فکر کنید.

موارد روجی که موجب تنبلی شما می شود شناسایی کنید:

کم بودن انرژی و منفی بافی یکی از علل روحی، روانی تشدید تبلی است. برای جلوگیری از این اتفاق سما باید صبحانه بخورید، پیاده روی کنید. با این کار شما می توانید سطح انرژی خود را کنترل کنید.  و به انجام فعایت هایی که شما را شاد می کند و به شما انرژی می دهد بپردازید.

کاری را که شروع کرده اید تا پایان ادامه دهید:

نیمه رها کردن کار انسان را بیشتر خسته خواهد کرد بنابراین اگر در انجام کاری دچار خستگی شدید کمی به خود استراحت بدهید اما آن را رها نکنید.

خود را موظف و متعهد به انجام کار کنید:

تا جایی که امکان دارد از انجام کارهای بیهوده خودداری کنید و کارهایی را که برنامه ریزی کرده اید در زمان و تاریخ خود انجام دهید و خود را موظف به انجام آن کنید.

زمان بندی راهکار مبارزه با تنبلی

گاهی هیچ فعالیتی انجام ندهید:

اگر خیلی احساس گیجی و سردرگمی دارید برای چند ساعت هیچ کاری انجام ندهید حتی بیه چیزی هم فکر نکنید روی صندلی بنشینید این کار به شما ثابت می کند که نمی توانید همیشه فردی منفعل و ساکن باشید.

فراموش کنید که فرد تنبلی هستید:

 یکی از راهکارهای مقابله با تنبلی نادیده گرفتن تلقینات منفی است. اگر تاکنون به خودتان تلقین می کردید که فرد تنبلی هستید این حس را از خود دور کنید و با مدیریت آن انگیزه ی کاری را در خود بالا ببرید.

مثبت نگری و مقابله با تنبلی

در این مطلب راهکارهای مفیدی که غلبه بر تنبلی را برای شما آسان می کند مطالعه کردید. امیدواریم با استفاده از این راهکارها بتوانید بر تنبلی غلبه نمایید و به موفقیت های چشم گیری دست یابید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.