دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

برای درمان کرمک در کودکان این روش ها را استفاده کنید

  • مهلا بستگان
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۶
  • ۰

بیماری اکسیور که در بین مردم به کرمک شناخته می شود عاملش نوعی کرم سفید است که با انجام آزمایش مدفوع نمی توان آن را تشخیص داد و ما در این مقاله از درمان کرمک در کودکان نوشته ایم.

بیماری کرمک به شدت به رعایت مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی وابسته است. اکسیور و یا کرمک یک بیماری واگیردار است و به راحتی شیوع پیدا می کند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه و درمان کرمک در کودکان، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

عامل بیماری کرمک و یا اکسیور چیست و چگونه به وجود می آید؟

عامل بیماری اکسیور کرمی انگلی است به رنگ سفید و به شکل نخ با پوسته نرم که طول آن دو تا دوازده سانتی متر است. این انگل در دستگاه گوارش زندگی می کند و از طریق دهان وارد می شود. در اصل تخم این کرم با مواد غذایی وارد دستگاه گوارش می شود و بعد از لارو بیرون آمده و کرم بالغ شده و در قسمت تحتانی روده کوچک و بزرگ به زندگی پرداخته و مشکلات مخصوص به خودش را ایجاد می کند.

را هتی تشخیص بیماری کرمک و یا اکسیور

راه تشخیص کرمک در کودکان:

با استفاده از انجام آزمایش مدفوع قادر به تشخیص وجود انگل کرمک در بدن نمی توان پی برد زیرا برخی دیگر از انگل ها نیز علائم مشابهی همچون این کرم دارند.

درمان بیماری کرمک در کودکان

نشانه ها و علائم وجود انگل در کودکان:

اگر یک یا چند علائم از نشانه های زیر را در کودک خود دیدید احتمال ابتلا کودک شما به کرمک بالا می باشد.

  • خارش مقعد: این کرم ها در آخر شب و یا اوایل صبح از مقعد بیرون آمده و در اطراف آن شروع به تخم گذاری می کنند که باعث خارش شدید در کودکان می شود.
  • اسهال های متوالی و مداوم: یکی از نشانه های وجود کرک در کودکان می باشد.
  • ریزش آب دهان: جاری شدن غیر طبیعی آب دهان هم یکی از این علائم باشد.
  • دل درد های متناوب: هنگامی که دل درد در کودکان بیشتر در اطراف ناف رخ می دهد هم دلیلی بر وجود انگل کرمک می باشد.
  • این انگل ها سمومی از خود ایجاد می کنند که سبب دندان قروچه کودکان در شب می شود و این حرکت را با حالت های عصبی از خود بروز می دهند.

راه های پیشگیری از ابتلا به انگل کرمک

راه های پیشگیری:

از راه های جلوگیری ابتلا به کرمک کوتاه بودن ناخن در کودکان است. اولین و مهمترین نکته ای که باید رعایت شود کوتاه کردن ناخن کودکان می باشد زیرا انگل این بیماری حتی با شستشو از زیر ناخن خارج نمی شود. شستشوی مداوم دستها نباید هیچوقت فراموش شود، زیرا انگل این بیماری در خاک باغ و باغچه، دستگیره در، میله های اتوبوس و سایر جاها یافت می شوند. و در آخر در مصرف میوه ها و سبزیجات به شستشوی دقیق آنها دقت کنید.

علائم و نشانه های بیماری کرمک در کودکان

درمان کرمک در کودکان:

وقتی شخصی در منزل به این مشکل یعنی بیماری کرمک دچار شود احتمال ابتلا دیگر اعضا به این انگل نیز بسیار بالا می باشد که به این خاطر باید درمان را دسته جمعی در نظر گرفت برای درمان کرمک در کودکان باید به دکتر مراجعه کنید و از دارویی که دکتر تجویز می کند به همان اندازه و به تعداد دفعات ذکر شده عمل کنید. در درمان این بیماری قرص میترونیدازول در کنار قرص مبندازول می باشد که این قرص ها جویدنی است و طعم خوبی دارد اما چنانچه کودکان از خوردن آنها امتناع نمایند قرص را درون آب حل کنید و به خورد کودکان دهید.

عامل به وجود آمدن بیماری کرمک در کودکان چیست؟

همانطور که ذکر شد بهترین و موثرترین راه پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به کرمک رعایت مسائل و نکات بهداشتی می باشد که باید حتما مد نظر قرار بگیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.