دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

آنچه باید در مورد پرخاشگری منفعلانه بدانید

 • مهلا بستگان
 • ۱۲ آبان ۱۳۹۶
 • ۰

پرخاشگری منفعلانه نوعی از پرخاشگری می باشد که مانند دیگر پرخاشگری ها نشانه های بارزی مانند بالا بردن صدا و داد و بی داد یا غیره را ندارد و معمولا در رفتار فرد هویدا می شود.

 پرخاشگری منفعلانه؛ یک نوع رفتار آزار دهنده است که تمام رابطه را تحت شعاع قرار می دهد زیرا فرد آشکارا خصومت هایش را نمایان نمی سازد و با طعنه، ترشرویی، تاخیر و تعلل در انجام کاری و یا ندید گرفتن طرف مقابل پرخاشگری و خصومت خود را نشان می دهد. و با وجود اینکه می دانید چیزی در رابطه شما ناخوشایند می باشد قادر به برطرف کردن آن نیستید، زیرا نمی دانید که در فکر و احساس طرف مقابلتان چه می گذرد. برای آشنایی بیشتر با این مقوله در ادامه این بحث همراه ما باشید.

نشانه ها و علائم پرخاشگری منفعلانه را بشناسید:

فرد و یا افرادی که به پرخاشگری منفعلانه دچار هستند، یک سری رفتار و نشانه های غیر عادی در شرایط از خود نشان می دهند که ما در ادامه این مقاله به شرح آن با ذکر جزییات می پردازیم:

پرخاشگری منفعلانه چه نشانه هایی دارد؟

 • عدم یا فقدان خشم: یکی از مهمترین رفتاری که شخص در پرخاشگری منفعلانه از خود نشان می دهد، پنهان کردن خشم است. هر انسانی در شرایط مختلف طعم خشم را می چشد و آن را از خود نمایان می کند، در شرایط غیر عادی وقتی این افراد بسیار بی تفاوت و خونسرد هستند اصلا عادی نیست. این افراد خشم خود را در جایی به شکل کاملا آزار دهنده تر بروز می دهند. و با پنهان کردن خشم خود سعی به کنترل کردن افراد دارند.
 • ایجاد ارتباطات مبهم: این افراد با بازی کردن با واژه ها و مبهم بیان کردن کلمات و جمله سعی در کنترل و مدیریت خشم خود و کنترل کردن دیگران دارند. آنها اصلا واضح حرف نمی زنند و با این طرز سخن گفتن سعی بر کاهش اثر منفی حرف خود بر روی شنوده دارند. پاسخ ها و عکس العمل های سربسته و مبهم که هیچ مفهومی ندارد عادت این افراد است و برای طرف مقابل تحمل این رفتار بسیا آزاردهنده می باشد.

فردی که دچار پرخاشگری منفعلانه است چگونه رفتار می کند؟

 • به راحتی به فراموشی سپردن: با اینکه چندین بار چیزی را به او تاکید می کنید باز هم وقتی انجامش نمی دهد، خیلی راحت و ریلکس می گوید که فراموش کرده ام. یا مناسبت ها و قرارهای مهم را به راحتی فراموش می کند و از کنار آن می گذرد، این ها به علت عدم مسئولیت پذیری افراد پرخاشگر منفعلانه می باشد که در برابر واکنش های شما نشان می دهند.
 • ایجاد قهر های طولانی مدت و زیاد: در حالی که این افراد از ابراز احساسات خود امتناع می کنند اما به راحتی قهر می کنند و شما می دانید که اگر در زندگی روزمره مسئله ای باب میلشان نباشد به راحتی قهر می کنند و اگر از او دلیل و علت ناراحتی اش را بپرسید منکر این قهر و ناراحتی می شود ولی در اصل از برقرار کردن رابطه صمیمی و ارتباط می پرهیزد. چون می داند با این رفتار می تواند اوضاع را به کنترل خود در بیاورد و به نفع خود از آن استفاده کند.

نشانه های بارز پرخاشگری منفعلانه چیست؟

 • مقصر دانستن دیگران: از رفتارها و نشانه های بارز پرخاشگری منفعلانه، مقصر دانستن دیگران است. این افراد به هیچ عنوان تقصیری را به گردن نمی گیرند و همواره معتقدند اگر مشکلی پیش آمده و اتفاقی افتاده به این علت بوده است که دیگران کار خود را به خوبی انجام نداده اند.
 • تاخیر و تعلل داشتن در انجام امور: فردی که دچار پرخاشگری منفعلانه است همیشه کارها و وظایفش را بر طبق برنامه خودش و با تاخیر انجام می دهد، در صورتی که از نظر او دیگران موظفند همه چیز را به موقع و درست انجام دهند.

علائم و نشانه های پرخاشگری منفعلانه را بشناسید

 • آرون گروپس
 • نقش یک فرد همیشه قربانی را بازی می کند: اشخاصی که به این مسئله دچار هستند همیشه بی مسئولیت بوده و برای توجیح رفتار و بی مسئولیتی خود و جلوگیری از تنش و اختلاف نظر همیشه و در همه جا به خوبی نقش یک قربانی را بازی می کند.
 • ترس از وابستگی: این اشخاص در حالی که مدام دیگران را متهم می کنند و مقصر می دانند اما ترس زیادی از وابستگی دارند زیرا در صورتی که به فرد مقابل خود وابسته شوند دیگر نمی توانند زندگی و برنامه هایشان را آن طور که باب طبعشان است جلو ببرند. به همین خاطر همیشه از پذیرفتن کمک دیگران امتناع می کنند و نیازشان را به شما انکار میدارند. علت اصلی این مسئله ترس از بازگویی افکار و برملا شدن میزان وابستگی شخص است که اصلا برای او وجه خوبی ندارد و خوشایند نیست. این افراد در ارتباط برقرار کردن سراغ کسانی می روند که به شدت وابسته و متکی هستند تا اینگونه ترس خود را پنهان و به آرامش روانی برسند.

چگونه از پرخاشگری منفعلانه در افراد با خبر شویم؟

 • ترسیدن از صمیمی شدن: افرادی که از  این نوع پرخاشگری رنج می برند نسبت به دیگران بی اعتمادند و این عدم اعتماد سبب می شود در رابطه جسمی و عاطفی با دیگران حد و مرزها را رعایت کنند و به شما و خود اجازه نزدیکی بیش از حد ندهند و اگر شما بخواهید از مرزهای او رد شوید با دوری و تنبیه شما را متوجه می کنند که حق ندارید پا در جریم خصوصیشان بگذارید و بیش از اندازه صمیمی شوید.
 • مانع تراشی: این افراد مدام در حال ایجاد کردن و گذاشتن مانع در راه رسیدن شما به خواسته هایتان می باشند و با بیان بهانه های جزیی و کوچک شما را از داشتن آن چیزی که زمان زیادی برایش صرف کرده اید، باز می دارند.

هر آنچه لازم است از پرخاشگری منفعلانه بدانید

وجود پرخاشگری منفعلانه را در فرد در ارتباط با افراد نزدیک زندگی او می توان درک کرد. این رفتار مدام باعث خشونت های خانگی شده و سوءتفاهم به همراه دارد. اگر در نزدیکان خود چنین نشانه هایی را می بینید، آن را جدی بگیرید و  بهترین راه حل مشورت با یک روانشناس است تا رابطه تان را از این مشکل برهانید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *