دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ترس از ارتفاع و روش های مقابله با آن

  • مهلا بستگان
  • ۱۰ مهر ۱۳۹۶
  • ۰

ترس یک مقوله کاملا طبیعی است که در هر فرد متفاوت می باشد. ترس از حیوانات, ترس از تاریکی, ترس از تنهایی و … ما در این مقاله مجله اینترنتی آرگا، ترس از ارتفاع و راه های مقابله با آن را بررسی می نماییم.

ترس حسی است که در ضمیر نا خود آگاه هر فرد برای حفظ جان او بر انگیخته می شود. ترس به دلیل میل به بقا و زنده ماندن ایجاد می شود و کاملا طبیعی است اما زمانی که این ترس از حالت طبیعی و نرمال خودش خارج شود به گونه ای که زندگی را برای فرد و اطرافیانش دشوار کند, نام آن را آکروفوبیا یا به اختصار فوبیا می نامند. در این مقاله، در مورد مقوله ترس از ارتفاع، همچنین راه های درمان آن بحث می کنیم, اگر با این مشکل مواجه هستید با ما همراه شوید.

علت ترسیدن از ارتفاع چیست؟

ترس یا فوبیا از ارتفاع، یک ترس بسیار نا معقول است که فرد حتی در ورود به آسانسور یا از پنجره به بیرون نگاه کردن دچار این ترس می شود و آن را تجربه می کند. در بسیاری از موارد این ترسها ریشه در گذشته یا ترس کودکی فرد یا تجربه سقوط از مکانی و یا حتی شاهد سقوط شخص دیگر بودن نشات می گیرد.

راهکار های ساده برای درمان ترس از ارتفاع

به طور کلی مسئله ای که در ضمیر نا خود آگاه شخص ثبت شده باشد و این ضمیر برای مانع شدن از تکرار دوباره این پیشامد در صورتی که شما در چنین موقعیتهایی قرار می گیرید فورا این ترس را یاد آور می شود.

ترس از ارتفاع چیست و برای درمان آن چه کار کنیم؟

ترس از ارتفاع را چگونه درمان کنیم؟

برای درمان ترس از ارتفاع، باید ترس خود را به مرحله های کوچکتری تقسیم کنید و بعد با آن مواجه شوید. و وقتی در یک مرحله موفق شدید پا به مرحله بعدی بگذارید در غیر این صورت باید آنقدر در همان مرحله بمانید تا پیروزی کامل حاصل شود. این موفقیتها را در باید با سند و مدرک و شواهد به ضمیر نا خود آگاهتان نشان داده و ثابت کنید تا متوجه شود دیگر دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد. مثلا برای مقابله با ترسیدن از بلندی از طبقه اول یک ساختمان برای دیدن منظره بیرون از پشت پنجره شروع کنید و اینقدر در این طبقه بمانید تا کاملا ترستان بریزد بعد به طبقه بعدی بروید و دوباره این عمل را تا حاصل شدن موفقیت ادامه دهید و همینطور بعد از پیروزی در هر مرحله به تعداد طبقات اضافه کنید.

  •  آرون گروپس

راه های مقابله با ترس از ارتفاع

راه کار دیگر برای درمان ترس از ارتفاع، مواجه شدن با این قضیه به طور ناگهانی و یکباره است. یعنی اگر شهامتش را دارید قبل از اینکه ضمیر نا خود آگاهتان پیامی بفرستد خود را در موقعیت مربوطه قرار دهید. برای عملی شدن این اتفاق باید ذهن خود را تحت کنترل و در حال حاضر نگه دارید و  نگذارید به سمت نکات منفی برود و کنترل شما را در دست بگیرد.

ترس از ارتفاع چیست؟

قبل از همه اینها لازم است دوباره یادآوری کنم که ترسیدن از ارتفاع و نقاط مرتفع کاملا طبیعی است و این درمانها برای زمانی می باشد که این ترس به یک فوبیا تبدیل شده و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *