دسته ها
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

آنچه باید درباره کمردرد در بارداری و روش های درمان آن بدانید

  • بهاره سلطانی
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
  • ۰

در دوران بارداری به دلیل تغییر در اندام های بدن زنان ممکن است درد های مختلفی بوجود آید. این دردها اغلب موقتی بوده و بعد از زایمان رفع می شوند. در این مقاله درباره علت کمردرد در بارداری، راه های پیشگیری و درمان آن به طور مفصل صحبت می کنیم.

بیشترین علت کمر درد در بارداری به دلیل رشد جنین در رحم می باشد. در طی بارداری عضلات پشت کشیده شده و ضعیف می شوند که در نتیجه آن باعث درد شدید در ناحیه کمر می شود. ترشح بعضی هورمون ها در دوران بارداری نیز ممکن است سبب بروز کمر درد شود. اکثر این درد ها موقتی است ولی ممکن است در موقع بروز باعث شود فرد نتواند فعالیت های همیشگی اش را دنبال کند.

دلیل کمردرد در بارداری

علت کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری ممکن است علتهای زیادی داشته باشد. همانطور که گفته شد دو عامل مهم و اصلی یعنی تغییرات جنین و تغییر در ستون مهره مادر و همچنین تغییرات هورمونی دو عامل مهم است اما ممکن است شرایط روحی زنان در طی این دوران نیز بر بروز کمر درد و شدت آن تاثیر بگذارد.

راههای پیشگیری از کمردرد در بارداری

کمر دردی که در ماه های اول بارداری بوجود می آید ناشی از تغییرات هورمونی است زیرا در ماه های اول جنین رشد چندانی ندارد و در نتیجه فشاری به ستون فقرات نیز وارد نمی شود. ترشح هورمون ها باعث شل شدن رباط لگن و رباط ستون مهره ها می شود که درد شدیدی نیز در پی دارد.

زنانی که سابقه کمر درد به خصوص در بارداری های قبلی را داشته اند بیشتر در معرض کمر درد در بارداری هستند. همچنین زنانی که اضافه وزن دارند نیز کمر درد را بیشتر تجربه می کنند و شدت درد کمر در زنان جوان نسبت به زنان مسن بیشتر است.

کمردرد در بارداری

راه های پیشگیری از کمر درد

می توان با یکی سری مراقبت ها از کمردرد در بارداری پیشگیری کرد و یا شدت درد آن را کاهش داد. به زنان باردار توصیه می شود که از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کرده و از کفش راحتی و یا کفش هایی با پاشنه کوتاه استفاده کنند.
در طی دوران بارداری از بلند کردن اجسام سنگین و ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید و در صورتی که مجبور به ایستادن در مدت طولانی بودید یکی از پاهایتان را بر روی پای دیگر قرار دهید.
یکی از مواردی که زنان باید به آن توجه کنند نحوه خوابیدن در دوران بارداری است. استفاده از تشک مناسب می تواند تا حد زیادی در کاهش درد کمر موثر باشد. تشک مناسب نباید خیلی نرم و یا سفت باشد. همچنین در هنگام خواب به پهلو بخوابید و یک بالش را بین دو پایتان قرار دهید.

روش درمان کمردرد در بارداری

برای جلوگیری از درد کمر در بارداری در مواقعی که می خواهید جسمی را از روی زمین بلند کنید ابتدا زانوها را خم کرده و بنشینید سپس جسم را از روی زمین بردارید تا فشار کمتری بر روی ستون فقرات وارد شود.

یکی دیگر از راههای جلوگیری از کمردرد در بارداری انجام حرکات ورزشی مناسب در این دوران است. فعالیت های بدنی سبک و متناسب می تواند عضلات حمایت کننده پاها، شکم، لگن و پشت را تقویت کند. از ورزش های توصیه شده در دوران بارداری می توان به پیاده روی های سبک و شنا اشاره کرد که در کاهش درد کمر و همچنین آمادگی بدن برای زایمان موثر است.

کمر درد در سه ماه اول بارداری

روش های درمان

برای کاهش درد کمر می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. ماساژ می تواند تا حد زیادی در کاهش درد موثر باشد. بهتر است که ماساژ همراه با کمپرس آب داغ یا آب سرد باشد. استفاده از کمربند طبی نیز می تواند تا حد زیادی درد را از بین ببرد. استراحت و نرمش های طبی نیز برای درمان کمر درد در بارداری می تواند موثر باشد. در صورتی که درد شدت پیدا کرد و تا دو هفته نیز ادامه داشت و با راه های گفته شده نیز درمان نشد می توانید به پزشک مراجعه کنید. گاهی درد کمر می تواند نشانه بیماری یا مشکلات جدی تری باشد و یا نشانه زایمان زود رس نیز باشد. اگر درد کمر همراه با خون ریزی واژن، تب و سوزش ادرار باشد خطرناک بوده و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

درد کمر در زمان حاملگی

توصیه

انجام بعضی حرکات ممکن است در شدت درد تاثیر بگذارد بنابراین توصیه می شود که از ایستادن روی یک پا و یا راه رفتن و ایستادن بیشتر از نیم ساعت خودداری شود. در هنگام نشستن بر روی صندلی از یک بالش کوچک برای ناحیه تحتانی کمر استفاده شود. بالا رفتن از پله ها نیز می تواند در شدت درد تاثیر بگذارد، می توان از عصا به عنوان تکیه گاه استفاده کرد.

مراقبت های توصیه شده در بارداری

نکته ای که در پایان باید گفته شد این است که کمردردهای دوران بارداری بعد از زایمان کاملا از بین می روند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.