دسته ها
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

۱۸ راز شاد زیستن که زندگیتان را شیرین می کنند

  • بهاره سلطانی
  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

ممکن است روزهای زندگی هر فردی با لحظه های شاد و غمگین همراه باشد. گاهی بحران های روحی و یا اتفاقات ناگوار باعث شدت و مداومت حس های منفی می شود. در مواردی با مشاوره یا حتی روان درمانی می توان به از بین رفتن حس های منفی کمک کرد. اما شاد زیستن هنری است که می توان آموخت و تکثیر کرد.

شاد زیستن؛ یعنی از هر لحظه زندگی رضایت داشتن. یعنی لحظه های خوب را بسازید و در لحظه های بد توقف نکنید. در این مقاله سعی داریم چندین روش و توصیه برای داشتن زندگی شاد و سالم را با شما همراهان عزیز در میان بگذاریم.

رازهای شاد زیستن

حتما تا کنون بارها از خود پرسیده اید که چگونه شاد باشیم؟ و به دنبال رازهای زندگی شاد گشته اید. شاداب زیستن فرآیندی است که با تلاش و تمرین به وجود می آید و ادامه پیدا می کند. هرکسی ممکن است الگو رفتاری مختص به خودش را داشته باشد و یا علایقی که میزان نشاط و شادی را در او بوجود می آورد. ما در ادامه ۱۸ روش کلی و کلیدی برای داشتن زندگی سالم و با نشاط برای شما همراهان آوردیم.

رژیم غذایی

دوری از استرس

از محیط و افرادی که در شما استرس تولید می کنند دوری کنید. کارهایتان را به موقع انجام دهید تا انباشت کارهای ناتمام در شما باعث بروز استرس نشوند.

 خندیدن

حتما شما هم شنیده اید که مغز قادر نیست خنده مصنوعی و واقعی را از هم تفکیک کند. بنابراین شما می توانید حتی با خنده های ساختگی هم شاد زندگی کنید. وقتی که هر روز ده دقیقه بخندید به مغزتان این برنامه را می دهید که همه چیز مرتب است و در نتیجه آن سبک زندگی تان تغییر می کند. می توانید در روز چندین لطیفه بخوانید و آن را برای دیگران نیز تعریف کنید.

شاد زیستن

  •  آرون گروپس

آموختن

به دوره های آموزشی و کلاس هایی بروید که دوست دارید. کار, هنر, ورزش و هر فعالیتی که دلخواهتان است را یاد بگیرید و انجام دهید. حس رضایت از مراحل شاد زیستن است.

کار کنید

یکی از رازهای شاد زیستن، کار کردن است. بیکاری به مرور زمان باعث از دست رفتن انگیزه و نادیده گرفتن اهداف می شود. کار کردن مداوم و با برنامه ریزی علاوه بر انگیزه مضاعف باعث می شود که نسبت به خودتان حس بهتری پیدا کنید. لازم به ذکر است که گفته شود افراط در کار نیز باعث خستگی, از دست رفتن انرژی و از بین رفتن شادی می شود. بنابراین باید با برنامه ریزی مناسب در کنار کار کردن تفریحتان را نیز داشته باشید.

کار کردن

ورزش کنید

روزانه بیست دقیقه ورزش کنید. پیاده روی و حرکات نرمشی هم در رفع خستگی موثر هستند و هم باعث گردش بهتر خون و ایجاد حس نشاط می شوند. از شنا کردن هم غافل نشوید و حداقل در ماه یک مرتبه به استخر بروید.

خواب کافی

بی خوابی, کم خوابی و یا خواب زیاد عواملی هستند که روی خلق و خو افراد تاثیر می گذارند. برنامه منظمی برای خوابتان داشته باشید و در طی روز بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. اگر خواب شبانه کمی دارید با خوابیدن در عصر آن را جبران کنید.

برنامه ریزی

داشتن برنامه منظم برای انجام کارها به شما کمک می کند تا حس بهتری داشته و وقتتان را بهتر تنظیم کنید. با برنامه ریزی کنترل زمان در دست شماست و می توانید برای تمام فعالیت های دلخواهتان زمانی را در نظر بگیرید. حتما در برنامه ریزی هایتان ساعتهایی را به گردش, دیدن خانواده و دوستان, سینما, پارک, دیدن تئاتر و رفتن به کنسرت اختصاص دهید. برنامه ریزی نقش موثری در شاد زیستن و موفقیت در زندگی دارد.

گردش در طبیعت

رژیم غذایی

نوع رژیم غذایی تان می تواند بر خلق و خویتان تاثیر بگذارد. مواد غذایی سالم مانند گوشت, لبنیات, سبزیجاتی مانند اسفناج, کاهو, کلم و میوه ها را در برنامه غذاییتان بگنجانید. از آجیل استفاده کنید زیرا ویتامین E موجود در آن به جلوگیری از افسردگی کمک می کند. مرکبات نیز به دلیل داشتن ویتامین C به کاهش اضطراب و استرس کمک می کند. به طور کلی مصرف سبزیجاتی که برگ سبز دارند برای کاهش افسردگی و میل بیشتر به شاداب زیستن مفید است. اسید فولیک موجود در سبزیجات باعث افزایش گردش خون می شود و در نتیجه آن احساس شادی می کنید.

وقت گذراندن با خانواده

محیط زندگی

محیط اطراف تاثیر مستقیم بر روی روحیه افراد دارد. خانه همیشه مکانی آرام بوده که ساعتهای بعد از مشغله کاری را می توان به آن پناه برد. رنگ اطاق های خانه, نوع چیدمان وسایل, استفاده و خریدن وسایلی که دوست دارید همه این فاکتورها می تواند بر  میزان راحتی شما در محیط خانه تاثیر بگذارد. بنابراین توصیه می شود که از رنگ های شاد و متنوع برای دیوارهای اطاق استفاده کنید. وسایلی را بخرید که بهتر با آن ارتباط برقرار می کنید و حتما از گل های طبیعی در خانه استفاده کنید. همچنین چیدن وسایل تزئینی نیز تاثیر خوبی بر روی میزان رضایت شما از محیط می گذارد و در نتیجه باعث تولید حس بهتر برای شاد زیستن می شود.

شنیدن موسیقی

موسیقی به عنوان یک اهرم قوی برای آزاد سازی ذهن عمل می کند. موسیقی ملایم بخشی از مغز را فعال کرده و حس شادی تولید می کند. شنیدن موسیقی به منظم شدن ضربان قلب و فشار خون کمک می کند و از بروز استرس نیز جلوگیری می نماید.

شنیدن موسیقی

زیبایی ظاهری

زیبایی ظاهری فقط در چهره خلاصه نمی شود بلکه لباس نیز بخش مهمی از ظاهر را تشکیل می دهد. اولین فاکتور برای انتخاب لباس خوب, راحتی است. سعی کنید از پارچه هایی استفاده کنید که با پوشیدن ساعتهای متوالی نیز در آن احساس راحتی کنید. رنگ لباس نیز از مهمترین عواملی است که در شادی و زیبایی موثر است. پوشیدن رنگ های تیره مانند مشکی و سورمه ای باعث ایجاد حالت افسردگی شده و در مقابل استفاده از رنگ های شاد بویژه زرد توصیه می شود. همچنین اصلاح به موقع سر و صورت, مرتب و تمیز بودن لباس ها, عطر زدن و گاهی تغییر در ظاهر و مدل مو می تواند به داشتن حس خوب نسبت به خود و اعتماد به نفس تاثیر بگذارد. برای آشنایی با روشهای افزایش اعتماد به نفس و خودباوری از راه باور زیبایی و سلامتی می توانید در اینجا کلیک کنید.

طبیعت گردی

در هفته یک روز را به طبیعت گردی اختصاص دهید. هوای پاک, محیط سرسبز می تواند تاثیر خوبی بر نشاط و حس خوب داشته باشد. دستگاه گردش خون, دستگاه تنفس و قلب با تنفس هوای پاک بهتر عمل می کنند. می توانید ساعاتی را در پارکی قدم بزنید و یا خودتان اقدام به درست کردن باغچه ای کوچک کنید. کاشتن درخت و باغبانی تاثیر مثبتی بر روحیه تان می گذارد.

خودتان را دوست بدارید

در لحظه زندگی کنید

افراد شاد همیشه به زمان حال توجه دارند. در اکنون زندگی می کنند. با فکر کردن به جزئیات گذشته حال خود را بد نمی کنند. آنها می دانند که وقتی گذشته تماس میگیرد نباید جوابش را داد زیرا حرف تازه ای برای گفتن ندارد. از طرفی فکر کردن به آینده نیز باعث ایجاد حس اضطراب می شود. برنامه ریزی و داشتن هدف خوب است اما بهتر است که بخش کوچکی از زندگی را شامل شود. بیشترین تمرکزتان را روی زمان حال و لذت بردن از زندگی بگذارید.

به خودتان عشق بورزید

هر کدام از ما بارها در طی زندگی به افراد, اشیا تعلقاتی داشته و داریم. اما سهم ما از این تعلقات و دوست داشتن ها چقدر است. دوست داشتنی که از طرف خودمان باشد. دوست داشتنی که به خودمان هدیه دهیم. افرادی که خودشان را دوست دارند و اولویت اول زندگیشان خود و علایقشان هستند, آدم های شاد و با اعتماد به نفسی هستند. اگر شما به خودتان بها دهید حتما دیگران هم برای شما احترام قائل بوده و اگر شما به خودتان عشق بورزید دیگران هم شما را دوست خواهند داشت. بوجود آوردن و رشد دادن صفاتی مانند خوشبینی, مهربانی, شوخ طبعی و… می تواند در به وجود آمدن حس بهتر نسبت به خودتان تاثیر بگذارد و شاداب زیستن را برایتان به ارمغان آورد.

مانع شاد زیستن

مقایسه نکردن

یکی از آفت های از دست رفتن آرامش مقایسه کردن زندگی خود با دیگران است. هر کسی با توجه به پیشینه, فرهنگ, خانواده و دیگر شرایط موقعیتی را در زندگی تجربه می کند. مقایسه کردن باعث تولید حس حسادت, خشم و حسرت شده که حس های منفی به شمار می روند و حس خوب و شادی را تا مدت ها از بین می برد. دوری از مقایسه کردن را می توان یکی از مهمترین رازهای شاد زیستن دانست.

بخشیدن و فراموش کردن

کینه ورزی یا کینه توزی بیش از آنکه به دیگران آسیب برساند به خود شما صدمه خواهد زد. اگر از نشخوار فکری دست برداشته و دیگران را به خاطر اشتباهی که مرتکب شده اند، ببخشید و فراموش کنید، شعله های خشم در وجود شما خاموش خواهد شد، در این صورت ذهن و روحتان از بار فکر های گذشته رها می شود و راحت تر می توانید برای ساختن آینده ای روشن تمرکز داشته باشید، مطمئنا انجام این کار بیشتر از آنکه برای دیگران منفعت داشته باشد به نفع خود شما خواهد بود.

شاد زندگی کردن

خود واقعی تان باشید.

عمر انسان ارزشمند تر از آن است که بخواهد با زندگی کردن به جای یک فرد دیگر، زمان خود را هدر دهید، حال از جمله راه های شاد زیستن این است که خودتان باشید و به دنبال گرفتن تایید دیگران نباشید، دوست داشتن خود، وقت گذاشتن برای خود و شناخت بهتر از خودتان اگرچه ممکن است کمی سخت به نظر رسد، اما می تواند شما را در داشتن یک زندگی شاد و سالم کمک زیادی نماید.

پذیرفتن ایده آل نبودن

خیلی از افراد تمایل زیادی به ایده آل گرایی دارند، آنها همواره دوست دارند در محیط خانواده، محیط کار، جمع دوستان و در تحصیلات خود بهترین باشند، در حالی که این میل به عالی و ایده آل بودن می تواند آسیب هایی را به دنبال داشته باشد.

شاد بودن در زندگی

هر انسانی باید بپذیرد، کامل بودن و رسیدن به کمال مطلق اغلب غیر ممکن است و هیچ کسی نمی تواند از خود یا دیگران انتظار داشته باشد که همواره بی عیب و نقص باشد، از این رو چنین فردی خیلی زود نا امید شده و به مرور دچار افسردگی و غم می شود. شما باید بپذیرید که زندگی واقعی با ایده آل های تان از زندگی فاصله داشته و قرار نیست که همه چیز و همه کس مطابق استاندارد های شما عمل و رفتار نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *