دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

همه چیز درباره سرفه در بارداری و اقداماتی که باید انجام دهید

 • بهجت فلاح
 • ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

بالا رفتن سطح هورمون های بارداری به خصوص استروژن، خانم ها را مستعد سرفه و به طور ویژه سرفه های خشک می کند. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن خانم ها در این دوران ضعیف تر است و خانم باردار بیشتر از هر زمان دیگری مستعد ابتلا به برخی بیماری ها مانند سرفه و گلودرد است.

گاهی اوقات سرفه در بارداری می تواند از حالت عادی طولانی تر و شدیدتر باشد. سرفه به طور کلی، مشکلی است که خود را محدود می کند. با این حال در دوران بارداری که بدن تحت تغییرات فیزیکی، احساسی و هورمونی مختلف و تغییرات سیستم ایمنی بدن قرار گرفته، سرفه کردن می تواند سخت و ناراحت کننده تر باشد. در تحقیقات انجمن بارداری آمریکا، تغییرات سیستم ایمنی در دوران بارداری می تواند تا حد زیادی حساسیت زن باردار را به آلرژن های مختلف و عفونت ها افزایش دهد و موجب سرفه در این دوران شود. همچنین، مادر باردار در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا در این دوران احتمال دارد دچار سرفه شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین راه های درمان سرفه در بارداری بپردازیم تا بتوانید این دوران را راحت تر بگذرانید.

دلیل سرفه در بارداری چیست؟

یکی از علل بروز سرفه در بارداری، تغییر در سطح هورمون های بارداری است. همچنین دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند خانم ها را مستعد این عارضه کند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشانه های سرفه در بارداری

 • رینیت آلرژیک

آبریزش بینی همان رینیت یا تحریک و التهاب غشای مخاطی درون بینی است که در برخی بارداری ها به دلیل عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد که می تواند دلیل دیگری برای بروز سرفه در بارداری باشد.

 • رفلاکس معده به مری

عملکرد دستگاه گوارش شما در دوران بارداری مثل گذشته نیست و مشکلات گوارشی های زیادی را در این دوره تجربه خواهید کرد. یکی از این اتفاقات رفلاکس معده به مری است که در طی آن اسید معده به مجاری بالایی یعنی مری باز می گردد. حرکت موکوس و مواد غذایی به طرف دهان، باعث ایجاد طعم تلخ در گلو می شود که شایع ترین دلیل سرفه در زنان باردار است.

 • برونشیت

برونشیت همان التهاب برونشیول ها است که در اثر عفونت ویروسی تنفسی در بارداری اتفاق می افتد. این عامل تا ۷ درصد مسئول بروز سرفه در این دوران است.

 • آرون گروپس
 • آسم برونش

آسم برونشی یکی از علل بروز سرفه در بارداری است. تغییرات فیزیکی و هورمونی باعث ایجاد این عارضه می شوند که نوعی عارضه ریوی است و موجب بروز سرفه خواهد شد.

 • سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری خطرناک و جدی است که ممکن است تأثیر بدی بر جنین متولد نشده داشته باشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) به زنان باردار توصیه می کند که در سه ماهه سوم بارداری برای محافظت از نوزاد خود واکسن Tdap را دریافت کنند.

دلیل سرفه در بارداری

آیا سرفه خشک در دوران بارداری بر جنین تأثیر می گذارد؟

سرفه خشک به علت کم شدن ایمنی است و متأثر از مادر است و روی جنین تأثیر نمی گذارد. طبیعتا جنین انعطاف پذیر است و جفت از آن محافظت می کند. اما کورتیزول، هورمون استرس می تواند از طریق سد جفت عبور کند و به جنین آسیب برساند. جنین می تواند سطح معینی از هورمون کورتیزول را تحمل کند. با این حال در موارد شدید آن هنگام سطوح بالای استرس، اضطراب و یا بیماری های مزمن و آزاردهنده سبب ایجاد مشکلات در جنین خواهد شد.

لازم است بدانید عدم درمان آنفولانزا، سرفه و سرماخوردگی برای مدت زمان طولانی بیماری های داخلی را گسترش می دهد که می تواند بر تکامل جنین تأثیر بگذارد و موجب اختلال در جنین شود. به طور کلی مطالعات نشان می دهند که ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی همراه با تب شدید پیش از بارداری در هفته های اول ممکن است خطر ابتلا به اختلالات مادرزادی از جمله موارد زیر را افزایش دهد:

 • گاستروشزی
 • آژنری/ هیپولازی کلیه دو طرفه
 • آتزی/تنگی کولون
 • آنسفالی
 • اسپینا بیفیدا
 • کاهش تشکیل اندام
 • شکاف کام یا لب

خطرات سرفه در بارداری

درمان سرفه خشک در زنان باردار می بایست در اولین فرصت انجام شود، زیرا سرفه می تواند در این دوران مشکلات زیر را به دنبال داشته باشد:

 • تأثیر بر کودک: سرفه شدید می تواند به رحم فشار وارد کند و باعث ایجاد گرفتگی و درد شود.
 • مشکل ادراری: بی اختیاری ادرار یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری است که سرفه به خصوص سرفه های شدید آن را تشدید خواهد کرد.
 • بی خوابی: درمان سرفه در اوایل بارداری به طور خاص اهمیت دارد. زیرا تعادل هورمونی شدیدتر است و سرفه های مداوم باعث بر هم زدن خواب می شوند. نداشتن تعادل هورمونی و بروز سایر عوامل می تواند بر کیفیت خواب اثر بگذارد و سرفه تنها باعث وخیم شدن شرایط خواهد شد.

خطرات سرفه در بارداری

سرفه در بارداری چگونه درمان می شود؟

از آن جایی که عوامل زیادی باعث ایجاد سرفه در بارداری می شوند، درمان آن به نوع سرفه و علت زمینه ای آن وابسته است. در ادامه به راهکارهایی برای درمان سرفه در بارداری اشاره خواهیم کرد:

 • استراحت کافی، داشتن یک رژیم غذایی سالم، مصرف آب و خواب باعث می شوند ایمنی بدن مادر باردار بهتر شود و به بدن در بهبود سرفه خفیف و بیماری ها کمک می کند.
 • برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) و قطره ضد سرفه و سرماخوردگی می توانند به درمان سرماخوردگی و سرفه در بارداری کمک کنند. شما باید از خود درمانی پرهیز کنید و پیش از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
 • سرفه های ناشی از احتقان و گرفتگی بینی را می توانید با استفاده از نازال استریپ یا چسب بینی، استفاده از بخور هوای مرطوب، بالا نگه داشتن سر در زمان خواب و قطره نمکی برای بینی تسکین دهید.

در ادامه به برخی از داروهای بی خطر برای درمان سرفه در بارداری اشاره شده است:

 • مصرف داروهای آنتی هیستامین بدون نسخه (OTC)، مثل ستیریزین در دوران بارداری نسبتا خطری ندارد و به تسکین نشانه های آنفولانزا کمک می کنند. اما احتمال دارد موجب خواب آلودگی شوند.
 • مصرف بیش از اندازه داروهای ضد احتقان احتمال دارد برای نوزاد خطر داشته باشد. پیش از استفاده از آن ها حتما با پزشک مشورت کنید.
 • شربت ها و قرص های گلو درد می توانند درد یا سوزش گلو را که موجب سرفه می شود، کاهش دهند.
 • داروهای ضد سرفه مانند دکسترومتورفان با حداکثر دوز ۱۲۰ میلی گرم در روز، به درمان سرفه در بارداری کمک می کند.
 • استامینوفن به تسکین سرفه، سرماخوردگی و تب کمک می کند.

یک داروی خلط آور مثل گایافنزین یا یک داروی نوع موکولیتیک مثل هگزین می تواند با تجویز پزشک برای درمان سرفه همراه با خلط استفاده شود.

درمان سرفه در بارداری

درمان سرفه شدید در دوران بارداری

دوران بارداری دوره بسیار حساسی است و نبایددر این دوران هر دارویی را مصرف کرد. پیش از اینکه داروهایی مانند دیفن هیدرامینریال شربت ضد سرفه و شربت بلتیل را مصرف کنید، بهتر است از درمان خانگی سرفه شدید در بارداری استفاده کنید. پزشکان معتقدند این بهترین روش درمان سرفه در بارداری است و تأثیر زیادی دارد. مهم ترین روش های درمان خانگی سرفه در بارداری به شرح زیر هستند:

رعایت بهداشت

یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ها رعایت بهداشت و دوری از کسانی است که نشانه های آنفولانزا دارند. به همین دلیل باید فاصله خود را با این افراد حفظ کرده و سعی کنید به هیچ عنوان در اماکن شلوغ حضور نداشته باشید.

تغذیه مناسب

همان طور که اشاره کردیم یکی از مواد غذایی که به درمان سرفه خشک در بارداری کمک می کند استفاده از عسل است. عسل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خواص ضد میکروبی دارد. به خصوص مصرف عسل در بارداری با برگ ریحان اثر درمانی آن را تا چند برابر افزایش دهد. در حقیقت عسل جایگزین مناسبی برای انواع آنتی بیوتیک های شیمیایی به شمار می رود. شما می توانید برای درمان سرفه خشک طولانی مدت در دوران بارداری روزانه مقداری عسل و لیمو مصرف کنید.

چای سبز و ترکیب زردچوبه و شیر دو نوشیدنی مناسب برای برطرف کردن سرفه در بارداری هستند که به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و خلط را کاهش می دهند. به طور کلی سعی کنید برای پیشگیری از سرفه در بارداری از مصرف غذاهای سنگین پرهیز کنید، چرا که خطر رفلاکس را افزایش داده و علائم را تشدید می کنند.

علت سرفه در بارداری

مصرف مایعات بیشتر

کم آبی در دوران بارداری می تواند خطر یبوست بارداری را تا حد قابل توجهی افزایش داده و برخی از نشانه های بارداری از جمله سرفه را تشدید کند. نوشیدن مقدار کافی آب موجب حفظ تعادل مواد معدنی در بدن شده که به سیستم ایمنی در مبارزه با بیماری ها کمک می کند.

غرغره آب نمک

یکی از ارزان ترین و بهترین روش های درمان سرفه خلط دار در بارداری، غرغره آب نمک است. در حقیقت این شیوه یکی از بهترین گزینه ها برای درمان سرفه خشک در بارداری است. نمک یک ماده ضد عفونی کننده قوی است که به از بین رفتن میکروب ها کمک کرده و سرفه را کاهش می دهد.

استفاده از ماسک پارچه ای

یکی از بهترین روش های درمان تنگی نفس و سرفه استفاده از ماسک است.  زیرا سیستم ایمنی شما در این دوره ضعیف شده است، در این دوران بهتر است از ماسک استفاده کنید؛ چرا که از ابتلا به عفونت ها جلوگیری می کند. سعی کنید ماسک های پارچه ای را انتخاب کنید که پرز نداشته باشند مثل پارچه های نخی. زیرا ریز پرزها خود می توانند آلرژی ایجاد کنند.

علائم سرفه در بارداری

استراحت کافی و ورزش منظم

ورزش به افزایش ایمنی بدن و بهبود گردش خون کمک کرده و یکی از بهترین راه ها برای درمان سرفه در بارداری است. علاوه بر این باید استراحت کافی هم داشته باشید.

مواد غذایی برای درمان سرفه خشک در بارداری

شما می توانید این مواد غذایی آرام بخش را برای درمان سرفه خشک در بارداری امتحان کنید:

 • نوشیدن آب گرم با عسل یا لیمو، گلو را به شدت آرام کرده و به کاهش سرفه کمک می کند.
 • مصرف نوشیدنی به تسکین گلو درد و آرام کردن گلو کمک می کند.
 • سوپ مرغ یا هر سوپ مغذی دیگری به تسکین گلو درد و آرام کردن سرفه کمک می کند.
 • غذاهایی مصرف کنید که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
 • خوردن سیر خام همراه با غذا به کاهش سرفه خشک کمک می کند.
 • نوشیدن زنجبیل با عسل و چای بابونه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

به یاد داشته باشید که در این شرایط هیدراته ماندن بدن اهمیت دارد، کم آبی نشانه ها را بدتر می کند و می تواند بر سیستم ایمنی بدن مادر باردار تأثیر منفی بگذارد.

درمان سرماخوردگی و سرفه در بارداری

امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات سرماخوردگی در بارداری، سرماخوردگی در دوران بارداری و تقویت سیستم ایمنی در بارداری را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *