دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

رابطه بین گیاه خواری و ریزش مو چیست؟

  • کژال کوهستانیان
  • ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

هر چند رژیم گیاهخواری دارای فواید بسیاری برای سلامتی می باشد، اما در صورت پیروی از این رژیم باید دقت بسیاری در تامین مواد مغذی و ضروری بدن داشته باشید، زیرا گیاه خواری و ریزش مو می توانند، در کنار هم قرار بگیرند و برای پیشگیری از این امر لازم است، تا تمام مواد مغذی را برای بدن خود به خوبی فراهم کنید.

این نکته را در ذهن خود داشته باشید، که سلامت مو در افراد گیاهخوار و وگان تنها به رژیم غذایی آن ها وابسته نمی باشد، ریزش مو می تواند، ناشی از استرس، ژنتیک و کمبود مواد مغذی یا بیماری باشد. در صورتی که دارای ریزش مو می باشید، برای یافتن علت و راه حل آن باید به متخصص مراجعه نمایید، زیرا این امر یک موضوع پیچیده می باشد. در ادامه به بررسی دقیق ارتباط گیاه خواری و ریزش مو می پردازیم، تا اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

حقیقت این است، که پیروی از رژیم گیاه خواری می تواند، عوارضی برای مو داشته باشد، البته این عوارض تا میزان قابل قبولی قابل پیشگیری می باشند. در ادامه به نکاتی که می تواند، در پیشگیری از ریزش مو افراد گیاه خوار مفید باشد، اشاره می شود.

ارتباط گیاه خواری و ریزش مو

محبوب شدن گیاه خواری به خصوص در میان نسل جدید، موجب می شود، تا این نوع از رژیم غذایی بیشتر از همیشه زیر ذره بین قرار بگیرد، افرادی که از این رژیم پیروی می کنند، از مصرف گوشت، مرغ و فراورده های حیوانی اجتناب می کنند و برنامه غذایی بر مبنای سبزیجات خواهند داشت.

بررسی ارتباط گیاه خواری و ریزش مو

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که افراد وگان با آن رو به رو می شوند، مشکل ریزش مو است، حتی با وجود این که این رژیم می تواند، کاملا سالم باشد. متخصصین در این زمینه اظهار می کنند، یک رژیم غذایی وگان متعادل در صورت وجود داشتن تمام مواد مغذی مورد نیاز نباید، موجب ریزش مو شود.

بنابراین در صورتی که گیاهخوار می باشید و با مشکل ریزش مو مواجه شده اید، این احتمال وجود دارد، که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را به طور کافی دریافت نمی کنید، بهترین غذا ها برای جلوگیری از ریزش مو در افراد گیاه خوار شامل چهار ماده مغذی تقویت کننده فولیکول مو می باشد، که از بروز ریزش مو پیشگیری می کند، آهن، روی، لیزین و آنتی اکسیدان های غذایی این چهار عنصر اصلی را تشکیل می دهند. در ادامه عناصری که کمبود آن ها می تواند علت ریزش مو باشد، بیان شده است.

بیوتین

یکی از عمده ترین دلایلی که در میان خانم ها شایع است و موجب ریزش مو می شود، کمبود بیوتین است. گیاه خواری و ریزش مو در خانم ها می تواند، ناشی از دریافت مقدار کم بیوتین باشد. در صورتی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارید، نیاز به دریافت مقدار بیشتری بیوتین پیدا می کنید، که عمدتا این ماده در غذا های حیوانی یافت می شود.

  •  آرون گروپس

بنابراین برای دریافت بیوتین کافی در رژیم گیاه خواری به دقت بیشتری نیاز است، تا منابع گیاهی این ماده غذایی را شناسایی و به اندازه کافی از آن ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید. منابع گیاهی که در ادامه از آن ها نام برده می شود، می توانند، در تامین این ماده مفید باشند، بادام زمینی، کره بادام زمینی، سیب زمینی های شیرین، پیاز، گل کلم و گوجه فرنگی.

امگا ۳

امگا ۳ که یک اسید چرب ضروری می باشد، در حفظ سلامتی و عملکرد صحیح بدن نقش مهمی بر عهده دارد، این اسید چرب ضروری در کاهش کلسترول و تری گلیسیرید موثر می باشد. اصلی ترین منبع دریافت این ماده ماهی های چرب می باشد، که معمولا گیاهخواران و افراد وگان از مصرف آن اجتناب می کنند.

این ماده در غذا های گیاهی چون دانه کتان، دانه چیا، شاهدانه، گردو و بسیاری از غذا های گیاهی دیگر وجود دارد، امگا ۳ عنصری حیاتی برای برای سلامت و طول عمر مو در نظر گرفته می شود، چرا که در تقویت مو و فولیکول مو نقش دارد. یکی از علت های ریزش مو می تواند، کمبود این ماده در بدن باشد، ضعیف، خشک، شکننده و نازک شدن یا افتادن مو از ریشه ممکن است، نشانه های کمبود امگا ۳ در بدن باشد.

روی «زینک»

در صورتی که وگان می باشید، لازم است به تامین ماده معدنی روی دقت داشته باشید، کمبود روی یکی از دلایل ریزش مو و کاهش سلامت مو می باشد، سرویس سلامت همگانی بریتانیا توصیه می کند، مردان ۹.۵ میلی گرم و خانم ها ۷ میلی گرم در روز ماده معدنی روی مصرف نمایند. بهترین منابع کیاهی برای دریافت این ماده معدنی لوبیا، گندم، سبوس گندم، جو یا برنج، دانه و مغز ها، آجیل و خشکبار و غلات می باشد و می توانند، در رژیم گیاه خواری و ریزش مو موثر واقع شوند.

کمبود آهن

وگان ها در مقایسه با گوشتخواران ذخایر فریتین کمتری دارند، به همین علت معمولا علائم کمبود آهن در افراد گیاهخوار بیشتر می باشد و علت اصلی آن این است، که آهن زیستی کمتری در غذا های گیاهی موجود می باشد. هر چند سطح پایین فریتین خطر ابتلا به بیماری های مزمن چون بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد، اما در صورتی که میزان آن خیلی کم باشد، ممکن است، موجب ریزش مو شود.

بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد، وظیفه هموگلوبین حمل اکسیژن در گلبول هاب قرمز خون می باشد، گلبول های قرمز بدون وجود هموگلوبین مانند ماشینی هستند، که بدون صندلی در حرکت می باشند و به نوعی عملکرد آن ها بی فایده و بی معنی است.

روش های پیشگیری از ریزش مو در افراد گیاه خوار

بنابر آنچه گفته شد، برای کاهش ارتباط گیاه خواری و ریزش مو باید اطمینان حاصل کنید، که به اندازه کافی از منابع آهن در رژیم غذایی خود استفاده می کنید، مصرف مواد غذایی دارای ویتامین C و بتاکاروتن به جذب بیشتر آهن در بدن کمک می کنند.

پروتئین

دریافت به اندازه پروتئین می تواند، اولین سوالی باشد، در هنگام پیروی از رژیم گیاه خواری ذهن را به خود مشغول می کند، حتی با وجود وگان بودن باز هم می توانید، با شناخت منابع پروتئین و مصرف آن ها پروتئین بدن خود را به خوبی تامین کنید، دریافت مقدار کم پروتئین و کاهش سریع وزن همراه با رژیم وگان می تواند، منجر به ریزش مو در افراد شود.

در صورتی که در حال ترکیب مواد غذایی برای تولید پروتئین کافی و دریافت تمام اسید های آمینه باشید، احتمال بسیار کمی وجود دارد، که دچار ریزش مو شوید. از مهمترین منابع پروتئین برای افراد گیاهخوار می توان به حبوباتی چون لوبیای سیاه، لوبیای قرمز و سویا، توفو، مخمر تغذیه ای، نخود سبز، کینوا، آجیل و خشکبار، دانه چیا، انواع بادام، دال عدس و شاهدانه اشاره کرد.

نکات پیشگیری از ریزش مو

این نکته که بدانید، فولیکول مو چیست و چطور تقویت می شود در پیشگیری از ریزش مو بسیار موثر می باشد، در ادامه به ذکر نکاتی پرداخته شده است، که می تواند، در کاهش ریزش مو موثر واقع شود و ارتباط میان گیاه خواری و ریزش مو را کاهش دهد.

مصرف به اندازه منابع آهن بسیار مهم می باشد، زیرا آهن به تولید سلول و خون کمک می کند و برای رشد مو و ناخن لازم است. میوه ها و سبزیجات تازه را یکی از اولویت های خود در رژیم غذایی قرار دهید، زیرا این مواد دارای مقدار قابل توجهی مواد مغذی حیاتی و آنتی اکسیدان می باشند.

در مصرف غذا های غنی از ویتامین ها و مواد معدنی دقت داشته باشید، مصرف این غذا ها در تولید و حفظ مو موثر می باشند. استفاده از مواد غذایی مفید برای رشد مو  را فراموش نکنید، آجیل ها و دانه از این دست مواد غذایی می باشند. نوشیدن مقدار کافی آب در سلامت مو و پوست سر تاثیر گذار است.
روغن کرچک می تواند، در تولید سلول های موی جدید مفید باشد، بنابراین در صورت امکان از این روغن استفاده کنید. از این امر آگاه باشید، که محصولات محافظت از حرارت مو چه مزایایی دارند و از مو های خود در برابر آسیب گرما محافظت کنید، چرا که گرما یکی از علت های آسیب رسیدن به مو و ریزش آن است.

از استرس دوری کنید، زیرا استرس نیز می تواند، دلیلی برای ریزش مو باشد، پوست سر را ماساز دهید، این امر به بهبود جریان خود در پوست سر کمک می کند و رشد مو افزایش پیدا می کند، استفاده از شامپو و نرم کننده های خوب در رشد بهتر مو ها تاثیر دارد، بنابراین از شامپو و نرم کننده های خوب استفاده کنید.

طاسی الگوی مردانه

ممکن است، برخی از مردان علت ریزش موی خود را با کمبود ویتامین در بدن یا با دلایل گیاه خواری و ریزش مو اشتباه بگیرند، چرا که در بسیاری از موارد این امر از عوامل ژنتیکی ناشی می شود، آلوپسی یا طاسی آندروژنیک موضوعی ژنتیکی می باشد. این امر در حالی است، که کمبود ویتامین یا مواد مغذی نمی تواند، ژنتیکی باشد.

بررسی تفاوت طاسی با الگوی مردانه با ریزش مو در گیاه خواران

طاسی با الگوی مردانه یکی از شایع ترین مدل های ریزش مو در میان مردان می باشد و به ژنتیک بر می گردد. بسیاری از مردان در دهه سی سالگی ریزش مو را تجربه می کنند، در صورتی که سابقه ریزش مو در خانواده فرد وجود داشته باشد، این احتمال هست، که ریزش مو در سنین پایین تر نیز اتفاق بیفتد.

طاسی با الگوی مردانه در بیشتر موارد ناشی از تستوسترون می باشد، DHT محصول جانبی تستوسترون می باشد، که موجب کوچک شدن فولیکول های مو می شود، با کوچک شدن فولیکول های مو، رشد مو کاهش یافته و متوقف می شود. DHT عموما دلیل اصلی ریزش مو در مردان می باشد و می تواند، منجر به ریزش مو در خانم ها نیز شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *