دسته ها
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

اضافه وزن در بارداری تا چه میزان طبیعی است؟

  • بهاره سلطانی
  • 15 ژانویه 2017
  • ۰

دوران بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود و هر کدام از این سه ماه مراقبت های ویژه ایی دارد که هم مادر و هم جنین در این دوران مستعد بیماری و خطراتی هستند, یکی از مشکلات شایع, اضافه وزن در بارداری است که در این مطلب شما را با روشهای کنترل وزن و استاندارهای آن آشنا می کنیم.

یکی از اتفاقات طبیعی که امری مهم در رشد جنین به شمار می رود اضافه وزن در دوران حاملگی است, که اگر در حد متعادل باشد نقش ویژه ایی در کاهش تولد نوزادان با وزن کم دارد و حتی از مرگ آنها جلوگیری می کند.

اضافه وزن در بارداری تا چه حد مجاز است؟

افزایش وزنی که در حاملگی اتفاق می افتد زمینه هایی از قبیل وزن قبل از حاملگی و سن زنان را شامل می شود. به طور مثال زنانی که مسن تر هستند و برای بار چندم حامله می شوند افزایش وزن در آنها کمتر است نسبت به زنان جوانی که برای بار اول اقدام به حاملگی می کنند. بنابراین زنانی که اضافه وزن دارند نباید در دوران حاملگی شان از رژیم های لاغری استفاده کنند بلکه باید به مقدار کالری که دریافت می کنند توجه داشته باشند تا وزنشان در حد خطرناک قرار نگیرد.

بخشی از افزایش وزن متناسب با قد صورت می گیرد یعنی زنانی که قبل از اقدام به حاملگی وزنی متناسب با قدشان داشته اند بعد از بارداری در حدود پنج تا ده کیلو گرم هم می توانند چاق شوند. ناگفته نماند که این افزایش وزن کمک بزرگی به رفع خطرات دوره بارداری از جمله طی زمان کامل و به حداقل رساندن بیماری هایی مثل عقب ماندگی در جنین می شود.میزان وزن طبیعی در بارداری

اضافه وزن غیر طبیعی در دوران بارداری

دوره بارداری در بسیاری زنان ممکن است باعث بی اشتهایی و اختلال عملکرد غذایی بدن شود که اگر زنان بتوانند رژیم غذایی همیشگی شان را حفظ کنند در حدود ۷ تا ۱۰ کیلوگرم افزایش وزن در سه ماه اول بارداری شان خواهند داشت. (جهت مشاهده راهنمای تغذیه سه ماه اول بارداری کلیک کنید) در ماه های بعدی این مقدار کمتر شده و در حدود ۴۰۰ گرم یا حتی بیشتر در هفته می رسد.

اما اگر اضافه وزنی شدید و به سرعت در زنان باردار اتفاق بیفتد غیر طبیعی است و ممکن است علایم یک بیماری باشد که باید سریعا به پزشک مراجعه نمود. زنان چاق  هم باید مراقب اضافه وزن در دوران حاملگی باشند چون ممکن است منجر به افزایش وزن جنین تا حدود ۷ کیلوگرم شود که هم سلامت جنین و هم مادر را به خطر می اندازد.

وزن خطرناک در بارداری

آیا می توان در بارداری رژیم گرفت؟

دوران حاملگی به هیچ وجه زمان مناسبی برای رژیم گرفتن و لاغر شدن نیست حتی برای زنانی که اضافه وزن غیر طبیعی دارند. به طور طبیعی اضافه وزن در حاملگی باید اتفاق بیفتد و اگر این میزان کمتر از ۶ کیلوگرم باشد، باعث خطراتی مثل سقط جنین و یا حتی به دنیا آوردن جنین مرده و حتی مرگ جنین بعد از تولد می شود.

اگر مادران نسبت به اضافه وزن و میزان کالری دریافتی شان آگاهی داشته باشند با خطرات و نگرانی های کمتری مواجه خواهند بود. برای اینکه نوزادی با وزنی در حدود ۳ تا ۵ کیلوگرم متولد شود باید خود مادر در حدود  ۵ الی ۸ کیلوگرم وزنش را بیشتر کند.

راه های کاهش وزن پس از زایمان

خطرات اضافه وزن در دوران حاملگی

افزایش ناگهانی وزن حتی در افراد معمولی هم ممکن است باعث ناراحتی های عضله ایی شود که این امر در زنان باردار با توجه به شرایطشان حادتر می شود و ناراحتی هایی مانند: ورم دست و پا و درد ناحیه کمر تشدید می شود. گفتنی است که علت متورم شدن اضافه شدت خون و آب بین بافتهای بدن است که در بارداری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

اضافه وزن در بارداری

چگونگی تنظیم وزن بدن بعد از بارداری

بسیاری از زنان وقتی با اضافه وزن در دوران حاملگی مواجه می شوند در تکاپوی رژیم های لاغری بعد از زایمان می افتند اما باید گفت که بخشی از فرآیند کاهش وزن بعد از زایمان مربوط به رژیم غذایی دوران حاملگی است و علاوه بر آن نباید از فعالیت ورزشی مناسب هم غافل شد. بیشترین کاهش وزن در ۶ هفته پس از زایمان اتفاق می افتد و در طی این دوره هم باید همچنان فعالیت های ورزشی و رژیم غذایی مناسب را حفظ نمود. با این وجود اضافه وزنی که طی ۹ ماه بوجود آمده گاهی به همان میزان زمان و یا حتی بیشتر برای کاهش نیاز دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.