دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

چند ایده جذاب بازی کودکانه در خانه برای کودکان ۳ تا ۶ سال

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

از دغدغه های اصلی و همیشگی والدین که دائما با آن درگیر بوده چگونگی سرگرم کردن کودک و تخلیه انرژی او می باشد به طوری که بتوان از زمان فراغت کودک نیز استفاده مفیدی داشت. شما می توانید با آشنایی و بهره مندی از انواع ایده بازی کودکانه در خانه به راحتی به این هدف دست پیدا کنید.

از جمله راه هایی که به وسیله آن می توان کودکان را سرگرم نمود انجام بازی های مختلف بوده که می توان بر اساس سن کودک و میزان مهارت های او یک نوع از آن را انتخاب کرده و به همراه کودک اجرا نمود تا باعث تفریح و شادی او شد و همچنین اوقات فراغت کودک را به شکلی مفید همراه با یادگیری چیز های مختلف سپری نمود. در همین زمینه سعی داریم در این مطلب به معرفی و بررسی انواع ایده بازی کودکانه در خانه بپردازیم.

انواع بازی کودکانه پر تحرک در منزل

ایده های مختلف بازی کودکانه در خانه

به طور کلی باید گفت کودکان علاقه زیادی به بازی دارند ولی با توجه به این که همواره نمی توان فضای بزرگی همچون شهربازی، پارک، مدرسه و … را برای آن ها فراهم نمود و همینطور به دلیل مشغله های کاری و روزانه والدین وقت کافی برای بردن کودک به این مکان ها وجود نداشته بنابراین نیاز به یک سری ایده بازی کودکانه در خانه می باشد تا بتوان کودک را سرگرم و خوشحال نمود. شما می توانید با بهره مندی از این بازی ها که برخی از آن ها از انواع بازی های محرک و برخی خلاقانه و فکری می باشد، مهارت و توانایی کودک خود را به چالش کشیده و ساعات زیادی کودک خود را سرگرم نمایید.

انواع بازی کودکانه حرکتی در منزل

نگه داشتن بچه های پر جنب و جوش و فعال در محیط خانه کار دشواری بوده ولی بعضی اوقات چاره ای به غیر از سرگرم نمودن آن ها و جلوگیری از بیرون رفتنشان نمی باشد. از این رو بهتر است بازی های جالب و جدیدی بلد بوده تا بتوان در این مواقع آن ها را سرگرم و شاد نمود. بعضی از این بازی ها ضمن این که گذشت زمان در خانه را برای کودکان لذت بخش کرده باعث شده مهارت های جسمی و فکری آن ها تقویت و بهبود پیدا کند. در ادامه چند نمونه از بازی های هیجان انگیز و خلاقانه را برای بهره مندی شما عزیزان معرفی و شرح داده ایم.

انواع بازی کودکانه خلاقانه در خانه

بازی حفظ تعادل

از جمله ایده های جالب بازی های پر جنب و جوش برای بچه ها در منزل، بازی حفظ تعادل قاشق بر روی یک خط صاف و مستقیم می باشد. به منظور اجرای این بازی جذاب در ابتدا بایستی یک مسیر مشخص را بر روی زمین در نظر بگیرید و از او درخواست کنید تا زمان قطع شدن موزیک بر روی خط به شکل لی لی به حرکت در آید و برنده بازی فردی بوده که کل مسیر را بدون زمین افتادن سپری کند.

  •  آرون گروپس

انواع بازی حرکتی بچگانه در خانه

انجام بازی با سایه ها

تاریکی برای بچه ها همواره احساسی ترسناک و وحشتناک را به همراه دارد ولی بازی با سایه ها باعث آشنایی بیشتر آن ها با این وضعیت می شود. این نوع بازی در منزل در بیشتر اوقات در زمان شب انجام می گیرد ولی می توانید با سایه های درست شده در زیر نور آفتاب نیز آن را انجام بدهید. در این نوع بازی از فرزند خود درخواست نمایید که با کمک دست ها و اسباب بازی های کوچک خود شکل های گوناگونی را بسازد که معنی و مفهوم داشته باشد و به جای این شخصیت ها حرف بزند. این بازی تا حدود زیادی میزان تخیل و خلاقیت کودک را بهبود خواهد بخشید و معمولا بچه های ۵ سال به بالا علاقه زیادی به آن نشان می دهند.

انواع بازی خلاقانه در خانه برای بچه ها

داستان گفتن با عروسک

قصه گویی نوعی بازی کودکانه در خانه بوده که در زمان های قدیم نیز بچه ها به انجام آن علاقه زیادی داشتند. در این نوع بازی فرزند شما بایستی با کمک عروسک و اسباب بازی های خود داستانی زیبا درست کرده و برای دیگر افراد تعریف نماید. شما می توانید با کمک این عروسک ها روند قصه را هدایت کرده و در آن مشارکت نموده و یا فقط شنونده و تشویق کننده او باشید.

بازی بولینگ

بازی در منزل برای بچه ها می تواند هیجان انگیز تر از بازی های خارج از منزل باشد به ویژه در صورتی که هیجان آن را بیفزایید. شما می توانید با کمک لیوان های یک بار مصرف یا بطری نوشابه و یک توپ کوچک بازی بولینگ را اجرا نمایید تا بچه ها برای ساعاتی در منزل سرگرم شوند. این نوع بازی اثر بسیاری بر روی کارکرد هماهنگ چشم و دست دارد و باعث بهبود نشانه گیری بچه ها می شود. بازی بولینگ برای کودکان ۶ سال به بالا مناسب می باشد و حتی برای افراد بزرگسال نیز جالب و مهیج می باشد.

انواع بازی بچگانه در منزل

بازی ترامپولین

امروزه تا حد زیادی پدر و مادر ها در پی بازی کودکانه در منزل می باشند که شرکت های تولید کننده اسباب بازی اغلب محصولات خود را برای فضای کوچک منازل طراحی و تولید می کنند. امروزه در بازار ترامپولین های کوچک تک نفره ای ساخته شده که بچه ها بدون به وجود آوردن سر و صدای زیاد بتوانند در محیط منزل بازی کرده و جنب و جوش داشته باشند. این بازی محرک در منزل خیلی هیجان انگیز بوده و می تواند باعث تخلیه کل انرژی های نهفته در کودک شود. نیاز به یادآوری بوده که به منظور پیشگیری از رخ دادن هر نوع حادثه تلخ این بازی را فقط در دسترس بچه های بیشتر از ۶ سال قرار دهید که قدرت حفظ کردن تعادل خود را در زمان پریدن دارند.

انواع بازی جالب بچگانه در منزل

بازی حافظه با استفاده از رنگ ها

برای انجام این بازی کودکانه در خانه بر روی چند قطعه کاغذ شبیه به هم، ۴ الی ۸ رنگ گوناگون را کشیده و آن را بر اساس ترتیبی که می خواهید در کنار هم بگذارید. به فرزند خود چند ثانیه فرصت داده تا ترتیب آن ها را در ذهن خود نگه دارد. برگه ها را جمع آوری کرده و از او درخواست نمایید که رنگ ها را طبق ترتیب قرار داده شده مجددا در کنار هم بگذارد. این بازی کودکانه در منزل اثر بسیاری در بهبودی حافظه بچه ها داشته و می توانید از این راه رنگ های جدید را به او یاد بدهید.

انواع بازی کودکانه در خانه

انتقال دادن تخم مرغ

برای این کار یک عدد تخم مرغ پلاستیکی را بر روی یک قاشق یک بار مصرف بگذارید و آن را داخل دهان فرزند خود قرار بدهید. از او درخواست نمایید که بدون این که تخم مرغ از داخل قاشق بیفتد آن را به فاصله ای دور تر داخل ظرفی که تعیین شده انتقال دهد. بکار بردن دست در این بازی ممنوع و خلاف بازی می باشد و کودک باید قادر باشد میان عضله های دهان و پاها تناسب درستی برقرار نماید. این بازی بچه گانه در منزل بدون سر و صدا بوده و نیاز به جنب و جوش زیادی ندارد ولی میزان تمرکز زیادی را احتیاج داشته تا تخم مرغ ها بدون زمین افتادن به مقصد نهایی منتقل شوند.

بهترین بازی های کودکانه در منزل

بازی جمله سازی

با بهره مندی از این نوع بازی کودکانه در خانه می توانید دامنه لغات کودک خود را توسعه دهید و به او کمک کرده تا بتواند جمله سازی خوبی داشته باشد و حرف بزند. برای آغاز بازی یک جمله را گفته و بعد یک کلمه را انتخاب نمایید. شخص دیگر باید بتواند با کلمه شما یک جمله درست کند و آن را به جمله پیش وصل نماید با این شیوه می توان یک قصه جالب درست کرد.

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم، ضمن این که می توانید برای بازدید از مطالبی همچون نحوه بازی با کودک دو ساله و قصه کودکانه ۱۴۰۳ به لینک های داده شده مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *