دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

علل و درمان رشد زودرس موهای زائد بدن در کودکان

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

رشد زودرس موهای زائد دارای دلایل بسیار زیادی است و اگر می خواهید با دلایل این مورد آشنا شوید بهتر است این مطلب را از دست نداده و تا پایان همراه ما باشید تا روش های پیشگیری را نیز برای ما بیان نمایید.

یکی از عوامل نگرانی در مورد کودکان رشد زودرس موهای زائد آن ها می باشد در واقع این مورد می تواند نگرانی های بسیاری را برای والدین پدید آورد این پدیده می تواند نشانگر یک بیماری زمینه ای بوده و باید دلایل احتمالی ایجاد آن مورد بررسی قرار بگیرد در ادامه آنچه که باید در این زمینه بدانید و بیماری هایی که منجر به ایجاد این مورد می شوند را برایتان مورد بررسی قرار می دهیم.

رشد مو زائد

رشد زودرس موهای زائد بدن در کودک

رشد موهای زائد بدن یک فرایند بسیار طبیعی می باشد که با رشد تکامل کودکان رخ می دهد در بعضی از موارد کودکان ممکن است رشد موی زودرس و ناخواسته ای را تجربه کنند و این پدیده می تواند برای کودک و والدین بسیار نگران کننده و آزاردهنده باشد و با وجود اینکه می توانید این موارد را با درمان های مختلفی مانند لیزر از بین ببرید ولی اگر بتوانید دلیل احتمالی ایجاد این مشکل ناخواسته را پیدا کنید راحت تر می توانید با مراقبت های پزشکی درمان بیماری زمینه ای احتمال بروز مشکلات بعدی را کاهش دهید.

رشد مو ها بسیار ضروری است و رشد مو یک فرایند چرخه ای می باشد که از سه مرحله آناژن کاتاژن و تلوژن می گذرد. فاز آناژن زمانی است که مو به طور فعال رشد می کند و در حالی که فاز کاتاژن یا انتقال پایان رشد فعال را نشان می دهد و زمانی که موها در فاز تلوژن قرار می گیرند که فاز استراحت می باشد باعث می شود تا شما ریزش مو را تجربه نمایید. به صورت معمولی رشد موها دارای یک الگوی قابل پیش‌بینی است نرخ رشد مو می تواند بر اساس ژنتیک سن و سلامت فرد متفاوت باشد.

رشد موهای زائد زود هنگام می تواند برای والدین بسیار نگران کننده باشد و دلایل مختلفی برای این وضعیت وجود دارد و شما می توانید عوامل ژنتیکی و شرایط پزشکی زمینه ای را مورد بررسی قرار دهید در حالی که باید بدانید این مورد بخش طبیعی از رشد انسان می باشد و اگر رشد بیش از حد یا غیر طبیعی در این زمینه وجود داشته باشد می تواند منجر به انگ اجتماعی و اعتماد به نفس پایین در فرد شود در ادامه علل مختلفی که منجر به رشد زودرس موهای زائد بدن کودکان می شود را برایتان مورد بررسی قرار می دهیم.

بلوغ زود رس

  •  آرون گروپس

بهم خوردن تعادل هورمونی

یکی از علت های رشد زودرس مو زاید در کودکان نداشتن تعادل هورمونی است. هورمون ها نقش مهمی در رشد موها دارند و اگر تعادل میان آن ها به هم بخورد امکان دارد رشد غیر طبیعی در بدن را مشاهده کنید. در دختران شایع ترین علتی که می تواند منجر به رشد زودرس موهای زاید بدن شود عدم تعادل هورمونی است و تولید بیش از حد آندروژن می باشد و در پسران رشد زودرس مو ممکن است به دلیل تولید بیش از حد تستوسترون باشد که با درمان های دارویی قابل درمان و پیشگیری است.

مشکلات ژنتیکی

از دیگر دلایل رشد زودرس موهای زائد می توان به اشاره کرد در واقع ژنتیک نیز می تواند نقش موثری مو های بدن داشته باشد و کودکانی که سابقه رشد موی زودرس در خانواده را دارند ممکن است بیش تر از دیگران دچار این عارضه شوند.

عوارض جانبی دارو ها

برخی از دارو ها نیز ممکن است منجر به ایجاد رشد مو های زائد بدن زود تر از موعد شوند بنابراین دارو هایی که دارای استروئید یا هورمون ها هستند و اگر کودک شما از آن ها استفاده می کند باید بدانید که یکی از عوارض آن ها رشد زودرس موهای زائد است. بهتر است با پزشک مشورت کنید تا با استفاده از دارو های بهتر میزان عوارض جانبی این دارو ها را کاهش دهد.

بیماری هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

این بیماری که به cah معروف می باشد یک شرایط ژنتیکی بوده و می تواند بر روی غدد فوق کلیوی تاثیر گذاشته و تولید هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد این بیماری می تواند منجر به افزایش آندروژن در بدن شده و در نتیجه رشد زودرس مو های زائد را در کودکان دو برابر خواهد کرد.

رشد سریع مو های بدن

سندروم مک کیون آلبرایت

سندروم مک کیون آلبرایت یک اختلال یکی دیگر است که بسیار نادر بوده و منجر به بلوغ زودرس در کودکان می شود و همچنین رشد غیر طبیعی استخوان ها را در بر دارد و کودکانی که مبتلا به این بیماری می شوند امکان دارد علاوه بر اختلالات دیگر ژنتیکی دچار رشد موی زودرس نیز بشوند.

انواعی از تومور ها

از دیگر مواردی که می تواند منجر به رشد زودرس مو در کودکان شود تومور ها هستند در واقع این موارد بسیار نادر بوده و تومور هایی که آندروژن یا هورمون های جنسی دیگر را تولید می کنند منجر به عدم تعادل هورمونی شده و رشد غیر طبیعی مو را به همراه دارند.

کمبود های بدنی

یک سری از کمبود ها هستند که در اثر تغذیه نادرست ایجاد می شود و این مورد می تواند منجر به ایجاد بلوغ زودرس شده و در نهایت رشد مو در کودکان را به شدت افزایش می دهد. کمبود مواد مغذی مثل ویتامین دی و آهن می تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را برای کودک شما ایجاد کند. بلوغ زودرس وضعیتی است که کودکان زود تر از حد معمول و سنی که برای آن ها تعیین شده است دچار تغییرات فیزیکی می شوند و رشد مو نیز در بخش های خاصی از بدن یکی از نشانه های بلوغ زودرس می باشد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

یکی دیگر از اختلالات هورمونی که منجر به تغییراتی در زنان و دختران می شود ندروم تخمدان پلی کیستیک یا همان pcos می باشد و می تواند منجر به رشد بیش از حد مو در نواحی ناخواسته ای مانند صورت سینه ها و پشت بدن شود و همچنین این سندروم ناشی از تولید بیش از حد آندروژن در بدن است و معمولاً دختران ۸ سال به بالا را تحت تاثیر قرار می دهد.

سندروم کوشینگ

کورتیزول یک هورمون استرس می باشد و باید بدانید که در سندروم کوشینگ زمانی که بدن فرد هورمون کورتیزول بیش از حد تولید می کند این اختلال نیز ایجاد می شود سندروم کوشینگ یک اختلال هورمونی بوده و می تواند باعث طیفی از مشکلاتی مانند افزایش وزن فشار خون بالا و رشد زودرس مو ها در نواحی خاص بدن شود.

مو زائد در کودکان

کم کار شدن تیروئید

غده تیروئید یکی از مهم ترین غدد بدن می باشد که تولید هورمون ها را بر عهده دارد و کم کار شدن آن می تواند منجر به کاهش هورمون های مهم در بدن شود و همین مورد به راحتی می تواند خستگی افزایش وزن و رشد زودرس مو را در کودکان ایجاد نماید.

درمان این مشکل

برای اینکه بتوانید این مشکل را در کودکان خود درمان کنید می توانید از گزینه های درمانی شامل استفاده از دارو هایی برای تنظیم سطح هورمون ها، استفاده از قرص های ضد بارداری در دختران برای تنظیم سیکل قاعدگی، لیزر مو های زائد یا استفاده از الکترولیز و استفاده از محصولات آرایشی برای پوشاندن مو های زائد می باشد.

پیشگیری بهتر از درمان !

برای برخی از بیماری ها راه های مطمئنی برای پیشگیری از آن ها وجود ندارد و اگر بتوانید یک سبک زندگی سالم و به دور از استرس برای فرزندتان داشته باشید و همچنین رژیم غذایی سالمی را نیز برای آن ها در نظر بگیرید و آن ها را به صورت منظم به باشگاه ببرید و همچنین خواب کافی برای آن ها را فراهم کنید می توانید از بروز چنین موارد ناخواسته ای تا حدود زیادی پیشگیری نمایید.

همانطور که گفته شد رشد زودرس مو های زائد در بدن دکان می تواند منجر به نگرانی هایی شود ولی باید بدانید که دلایل بسیاری از این بیماری می تواند عدم تعادل هورمونی باشد. بنابراین اگر نگران فرزندتان هستید بهتر است بعد از مشاهده چنین وضعیتی بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا اگر فرزند شما مشکل زمینه ای دارد بتوانید آن ها را برطرف کرده و در آینده مشکلات بد تری برای آن ها ایجاد نشود.

مو های زائد در کودکان

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید عوارض شیر سرد بر نوزاد و بررسی سندروم جنین الکلی را نیز مشاهده کرده و آگاهی خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *