دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

نکاتی برای تعویض گلدان و تعویض خاک سانسوریا

  • کژال کوهستانیان
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

خاک گلدان برای رشد گیاه سانسوریا بسیار اهمیت دارد. وجود زهکشی مناسب، مواد مغذی و آبیاری اصولی می تواند در نگهداری از این گیاه زیبا و مقاوم به شما بسیار کمک کند. در صورت نیاز به تعویض خاک سانسوریا باید این کار را به شکل اصولی آن انجام دهید تا به گیاه شما آسیب نرسد و رشد آن دچار اختلال نشود. در این مطلب سعی شده است تا روش اصولی تعویض گلدان و خاک سانسوریا شرح داده شود.

با توجه به این موضوع که گیاه سانسوریا، نسبتا مقاوم می باشد و شرایط نگهداری از آن آسان است، بسیاری از افراد به نگهداری از این گیاه مایل می باشند. تعویض خاک گلدان می تواند به نوعی دغدغه برای این افراد تبدیل شود. بهترین زمان برای تعویض خاک سانسوریا اواخر زمستان و یا روز های نخستین بهار می باشد، دلیل انتخاب این زمان این می باشد که گیاه در مرحله رشد فعال خود نمی باشد و با تعویض خاک دچار شوک نخواهد شد.

در صورتی که احساس کردید، گلدان شما به تعویض نیاز دارد می توانید هر زمان از سال به تعویض آن اقدام کنید، برای اطلاع یافتن از زمان تعویض گلدان می توانید به بررسی حفره زهکشی در زیر گلدان بپردازید در صورتی که متوجه خروج ریشه سانسوریا از حفره انتهای گلدان شدید باید گفت زمان تعویض گلدان آن فرا رسیده است. روش های بسیاری برای تعین زمان تعویض گلدان و تعویض خاک آن وجود دارد.

آموزش اصولی تعویض خاک سانسوریا

مراحل تعویض خاک سانسوریا

یکی از اقدامات لازم جهت رشد بهتر سانسوریا تعویض گلدان و خاک آن می باشد. برای تعویض خاک و گلدان سانسوریا ابتدا باید بدانید این گیاه به ثبات گلدان خود بیشتر مایل است و نسبت به جابه جایی کمی حساس می باشد، بنابراین تنها در صورت نیاز و کمبود فضای کافی برای ریشه به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید به یاد داشته باشید تعویض غیر اصولی خاک سانسوریا می تواند به خشک شدن آن منجر شود. اولین مرحله برای تعویض خاک تشخیص زمان درست این کار می باشد.

تشخیص زمان تعویض خاک

زمانی که پس از آبیاری گیاه سانسوریا متوجه شدید، آب سریعا از گلدان خارج می شود و در خاک باقی نماند باید بررسی کنید که آیا زمان تعویض خاک آن فرا رسیده است یا خیر. گلدان را به آرامی سر و ته کنید تا بتوانید به بررسی ریشه ها بپردازید اگر گیاه در گلدان گیر کرده و خارج نمی شود، بیانگر این موضوع می باشد که فضای کافی برای ریشه ها فراهم نیست، هرچند این گیاه تمایل بسیاری به ریشه پراکنی دارد اما اگر تمام فضای گلدان با ریشه ها اشغال شده باشد در فرایند رشد گیاه اختلال وارد می شود.

نکاتی برای تعویض خاک سانسوریا

همچنین وجود هر یک از علائم کاهش و کند شدن روند رشد گیاه، رشد برگ های جدید با اندازه کوچک، خشک شدن و زرد شدن نوک برگ ها، ریزش ناگهانی برگ ها، خشک شدن سریع خاک گلدان، به وجود آمدن لکه های سفید بر سطح خاک که نشان دهنده کاهش مواد مغذی موجود در خاک می باشد و وجود لارو کرم و حشرات هشداری برای تعویض خاک گیاه سانسوریا می باشند. با بزرگ شدن و افزایش ارتفاع و وزن نیز باید گلدان اولیه نگهداری سانسوریا را تعویض کنید. با مشاهده هریک از علائم گفته شده می توانید به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید.

  •  آرون گروپس

خاک مناسب

برای این که بدانید خاک مناسب سانسوریا چه ویژگی هایی دارد باید ابتدا به زهکشی آن اشاره کنیم. برای تعویض خاک سانسوریا باید از خاک متخلخل با زهکشی مناسب استفاده کنید. در صورتی که زهکشی مناسب ایجاد نشود و آبیاری غیر اصولی و زیاد انجام گیرد، این گیاه تصفیه کننده هوا خیلی زود دچار پوسیدگی ریشه می شود. برای تهیه خاک مناسب باید دقت کنید تا میزان شن و ماسه در آن زیاد باشد، همچنین دقت داشته باشید که خاک منتخب شما دارای زغال سنگ نباشد، چرا که زغال سنگ آب زیادی را در خود جذب می کند و مانع از زهکشی کامل می شود.

خاک مناسب برای گیاه سانسوریا

خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت برای گیاه سانسوریا بسیار مناسب می باشد، این نوع از خاک ها زهکشی بسیار خوبی دارند و می توانند یکی از بهترین گزینه برای استفاده در گلدان سانسوریا باشند. در صورت استفاده از خاک معمولی گلدان، آن را با مقداری پرلیت یا شن و ماسه ترکیب کنید.

خارج کردن گیاه

برای خارج کردن گیاه از گلدان صبور باشید و هر دو گلدان جدید و قدیمی را در کنار خود قرار دهید. ابتدا باید خاک محل تماس با گلدان را کمی کنار بزنید تا گیاه بتواند به راحتی از گلدان خارج شود. یک دست خود را روی گلدان قرار دهید و با دست آزاد خود گلدان را به آرامی وارونه کرده تا گیاه سانسوریا با خاک اطراف ریشه از گلدان قدیمی خود خارج شود.

بررسی ریشه

بررسی ریشه باید با صبر و حوصله انجام گیرد تا آسیبی متوجه ریشه سانسوریا نشود. خاک های کنار ریشه را بتکانید برای قسمت های نزدیک ریشه از یک قلمو یا فرچه نرم استفاده کنید. پس از اطمینان یافتن از سلامت ریشه می توانید از این مرحله عبور کنید، اما در صورت وجود بوی نامطبوع و یا تغییر شکل ریشه و تغییر رنگ غیر عادی سعی کنید قسمت های آسیب دیده ریشه را با دقت جدا کنید تا خاک جدید به بیماری آلوده نشود.

بررسی ریشه گیاه سانسوریا

پر کردن گلدان

در انتخاب گلدان جدید دقت کنید، لازمه انتخاب درست این است که بدانید گلدان مناسب سانسوریا چه ویژگی هایی دارد. پس از انتخاب گلدان مناسب در انتهای گلدان جدید یک لایه پوکه معدنی یا سنگ ریزه بریزید. پس از انجام این مرحله به تعویض خاک سانسوریا بپردازید. هنگام پر کردن گلدان از خاک جدید سعی کنید تا یک سوم را از خاک پر کرده و پس از آن از قارچ کش ها استفاده کنید تا از بروز بیماری های قارچی در ریشه جلوگیری شود.

مراحل تعویض گلدان سانسوریا

کاشت گیاه

در زمان کاشت گیاه سانسوریا در گلدان جدید دقت کنید تا بدون این که به ریشه فشار و آسیب وارد شود، اطراف آن را با خاک بپوشانید تا گلدان تقریبا از خاک پر شود. در انتها باید به اندازه دو سانتی متر از گلدان از خاک خالی باشد. در اطراف ریشه ها با دست فشار ملایمی ایجاد کنید تا خاک یکدست و منسجم شود. در صورت خشک بودن خاک گلدان می توانید به آبیاری آن بپردازید.

آبیاری

پس از تعویض خاک سانسوریا بهتر است، برای آبیاری کمی صبر کنید. هرچند آبیاری را پس از کاشت نیز می توانید انجام دهید اما بهتر است زمان کافی برای تطبیق گیاه با خاک داده شود. پیشنهاد می شود پس از گذشت یک یا دو روز به آبیاری اقدام کنید. این گیاه به آبیاری بیش از اندازه خیلی زود واکنش نشان می دهد و در صورت غرقاب شدن ریشه به بیماری های قارچی مبتلا خواهد شد.

آبیاری اصولی گیاه سانسوریا

در آبیاری گیاه سانسوریا دقت داشته باشید تا با آبیاری بیش از حد ریشه دچار پوسیدگی نشود. پس از نخستین آبیاری گیاه بعد از تعویض خاک صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود سپس به آبیاری مجدد اقدام کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *