دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

انواع کود پاییزه درختان برای تقویت و رشد بهتر

  • کژال کوهستانیان
  • ۲ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

کوددهی و مراقبت از باغ و درختان در فصل پاییز حائز اهمیت است چرا که با شروع سرما ممکن است گیاهان و درختان ضعیف شده و بر اثر سرما دچار سرمازدگی شوند و از بین بروند یا در فصل میوه دهی کیفیت محصولات به شدت افت کند و یا تحت تاثیر سرما و عدم تقویت محصولی نداشته باشند. با اطلاع داشتن از انواع کود پاییزه درختان می توانیم انتخاب مناسب تری برای این فصل و محافظت از درختان داشته باشیم.

نحوه نگهداری صحیح از درختان و کوددهی در رشد و باروری آن ها بسیار تاثیر گذار است. درختان میوه بیشترین تاثیر را برای ادامه فرایند رشد از عناصر درشت مغذی به دست می آورند، این عناصر عبارتند از: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و گوگرد، کربن، هیدروژن و اکسیژن به مقدار زیاد. کود پاییزه درختان موجب رشد بهتر و بهره وری بیشتر از درختان در زمان برداشت می شود.

کود ها به دو دسته آلی و شیمیایی تقسیم می شوند. کود های آلی از منابع گیاهی یا حیوانی به دست می آیند، در مقابل کود های شیمیایی یا از مواد معدنی فرآوری شده به دست می آیند یا از نمک های شیمیایی هستند. زمان استفاده از کود پاییزه بسته به نوع درخت متفاوت خواهد بود می توانید با انجام آزمایش خاک متوجه شوید خاک زراعی شما به چه عناصری و در چه مقداری نیاز دارد تا کوددهی هدفمند تری داشته باشید و نتیجه بهتری نیز به دست آورید. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب باید همواره به مراقبت از درختان توجه داشته باشید و بهتر است با اطلاعاتی مربوط به معرفی انواع کود برای درخت و نحوه کوددهی درست درختان به خوبی آشنا باشید.

انواع کود مناسب برای تغذیه درختان قبل از خزان درخت

کود پاییزه درختان

این کود در اکثر موارد از دام هایی چون گاو، مرغ و گوسفند به دست می آید و به تنهایی نیاز های درختان و گیاهان را تامین نمی کند بنابر این استفاده از عناصری مانند پتاسیم، فسفر، گوگرد و کلسیم می تواند در این راه به شما کمک کند. استفاده از کود در فصل پاییز بسیار حائز اهمیت است چرا که با تقویت درخت می توان آن را از سرمای زمستان حفظ کرد تا در بهار شروع بهتری داشته باشد اولین مرحله کوددهی برای باردهی بیشتر درختان در سال بعد فصل مجددا پاییز می باشد.

شروع فصل سرما موجب ضعیف شدن گیاهان می شود بهتر است با کوددهی درست و اصولی شرایط تقویت گیاه و درختان را فراهم کنیم تا با سرد شدن هوا ضعیف و یا نابود نشوند، از فواید کوددهی در پاییز باردهی بیشتر درختان در بهار و تابستان است که باعث می شود میوه های درشت تر و با کیفیت تری را شاهد باشیم.

معرفی انواع کود پاییزه برای درختان

کود برای چالکود پاییزه

استفاده از عناصری مانند گوگرد، پتاسیم، فسفر و کلسیم باید به فرم سولفات باشد و کود دامی مورد استفاده باید کاملا پوسیده و فرآوری شده باشد تا شرایط اکسید شدن کود در خاک فراهم باشد. مقاوم بودن کود در برابر آب شویی می تواند بسیار موثر واقع شود، استفاده از کود های پودری برای پاییز یکی از انتخاب های مناسب است.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

کود دامی در چالکود باید در عمق ۳۰ تا ۳۵ سانتی متری سطح زمین باشد و استفاده در سایه انداز درخت بهترین روش می باشد. ارتفاع کمتر از ۲۰ سانت برای چالکود موثر نخواهد بود و استفاده سطحی کود بر روی خاک نیز اثر چندانی نخواهد داشت.

کود حیوانی

کود مرغ که مخلوطی از کاه و کلش با کود می باشد که یک منبع سرشار از پتاسیم محسوب می شود. این نوع از کود ها به ساختار بهتر خاک نیز کمک می کند. برای خاک های سنگین می توانید از کود هایی استفاده کنید که به نفوذ پذیری خاک کمک کند و جذب آب و مواد غذایی را راحت تر سازد. کود گوسفندی به کود گرم معروف است، چرا که قابلیت تجزیه پذیری بالایی دارد و دمای اطراف ریشه را افزایش می دهد، می توانید از کود گوسفندی برای محافظت درختان خود در فصل های سرد سال بهره ببرید و یا موجب تقویت بنیه بذر شوید.

کوددهی درختان در پاییز برای افزایش مقاومت در برابر سرمازدگی

کود شیمیایی

در زمین های زراعی برای کمک به حاصلخیزی خاک می توانید، بین دو کشت را آیش بگذارید، البته استفاده از این روش برای باغ ها نمی تواند موثر باشد. برای تامین مواد غذایی می توانید از کود های ازت، فسفر و پتاس کمک بگیرید این کود های شیمیایی می تواند در رشد بهتر و باروری درختان تاثیر خوبی داشته باشد. قبل از استفاده از این کود ها باید علاوه بر آزمون خاک اسیدیته خاک و آب مصرفی در زمین را نیز تعیین کنید.

اسید هیومیک

برای استفاده در پاییز می توانید از اسید هیومیک کمک بگیرید زیرا اسید هیومیک یکی از انواع کود پاییزه درختان می باشد. اسید هیومیک نوعی کود آلی می باشد که همراه با کود های شیمیایی مانند پتاس در آخرین آبیاری پاییز مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از این کوددهی رشد بهتر گیاه را در بهار شاهد خواهید بود.

می توانید از انواع کود های میکرو به صورت محلول در پاییز استفاده کنید و تاج درخت را محلول پاشی کنید البته این کار باید در پاییز و قبل از خزان درخت انجام گیرد.

کاشت درخت میوه

اگر خاکی که درخت در آن کاشته شده است فاقد فسفر، کلسیم و پتاسیم است شما می توانید این مواد مغذی را را با ایجاد حفره هایی در خاک وارد خاک کنید تا ریشه درخت به آن دسترسی پیدا کند و بتواند آن را جذب کند شما می توانید با این روش به راحتی کود پاییزه درختان را در دسترس ریشه درخت قرار دهید. ترکیب این مواد و افزودن آن به خاک موجب می شود تا این عناصر مورد نیاز راحت تر در اختیار درخت قرار گیرد زیرا این مواد به راحتی در خاک جا به جا نمی شوند و دسترسی ریشه به آن ها سخت است.

ایجاد حفره برای کوددهی درخت در فصل پاییز

استفاده از کود نیتروژن در سوراخ کاشت روش درستی نیست و حتی ممکن است ریشه های جدید را بسوزاند. PH کمتر از ۶ نشان دهنده کمبود کلسیم خاک می باشد با اضافه کردن مقداری آهک می توانید به شیرین شدن خاک کمک کنید.

کود گاوی

کود های گاوی مانند کود گوسفندی یک منبع غنی از پتاسیم، نیتروژن و فسفر می باشند و استفاده از آن در کود پاییزه بسیار مناسب است. به یاد داشته باشید کود های گاوی بیشتر برای خاک های شور و سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین عناصر مفید در کود گوسفندی بیشتر از کود گاوی می باشد.

کود حاوی مس

مس یکی از مواد مورد نیاز برای محافظت از درخت در فصل سرد سال می باشد، کود های کلات مس باید در برنامه کوددهی پاییزه درختان مورد استفاده قرار گیرند تا به افزایش مقاومت درخت در برابر سرمازدگی کمک شود مس موجود در این کود باعث افزایش رشد میوه درختان نیز خواهد شد.

کود زیستی

کود های زیستی که به کود های بیولوژیکی  نیز معروف هستند از کود های سازگار با طبیعت به شمار می روند و بر خلاف سایر کود ها موجب آسیب زیاد به طبیعت و محیط زندگی ما نمی شوند. این نوع از کود ها که برای استفاده استفاده کود پاییزه درختان نیز مناسب می باشند، تقریبا نو ظهور بوده و از جنبه اقتصادی مقرون به صرفه می باشند، کود های بیولوژیکی از بقایای موجودات زنده درون خاک مثل کرم ها، باکتری ها، میکروب ها و حتی جلبک ها به دست می آیند.

اضافه کردن کود در هنگام کاشت نهال

باید دانست مهمترین این کودها، کودهای زیستی جلبکی، قارچی یا میکوریزا، باکتریایی (آزوسپریلیوم، ازتوباکتر، ریزوبیوم)، ریزاندامگان کارآ و اکتینومیست ها فرانکیا هستند.

کلات آهن

از جمله مهمترین کود های شیمیایی برای کود پاییزه درختان، کود کلات آهن می باشد. شما می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا در معرفی انواع کود آهن و نحوه استفاده و نگهداری  آن ها به شما کمک کند. می توان گفت عنصر آهن یکی از ضروری ترین فاکتور ها برای رشد و تقویت گیاهان و درختان می باشد، دلیل این اهمیت آن است که آهن موجود در خاک عمل فتوسنتز و رشد آنزیم های گیاهی و تشکیل پروتئین در گیاهان را بر عهده دارد و با بالا بردن میزان کلروفیل در گیاه موجب جوانه زنی و گلدهی در گیاه می گردد. کود کلات آهن می تواند یک تغذیه بسیار مناسب برای تقویت و رشد درختان باشد.

کود فسفر

ابتدا باید با انواع کود فسفر بالا آشنا شوید و از اهمیت آن بدانید، تا با تغذیه درختان در فصل پاییز توسط کود فسفر موجب افزایش رشد رویشی و ریشه درختان میوه می شوید. استفاده از انواع کود مناسب در زمان درست آن می تواند به افزایش محصول و افزایش کیفیت آن کمک کند تا محصولاتی را به بازار عرضه کنید که حرفی برای یک رقابت تمام عیار داشته باشد، البته این مراقبت نباید تنها به فصل پاییز محدود باشد. با صبر و حوصله می توانید تا سال ها از نتیجه زحمات خود برداشت کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *