دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

پریودی در دوران بارداری ممکن است؟

  • بهجت فلاح
  • ۱۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

به طور معمول در طول بارداری امکان پریودی وجود ندارد. با این حال بسیاری از خانم ها در طول دوره بارداری دچار خونریزی واژن می شوند و برخی از آن ها حتی خونریزی دوره ای را گزارش می کنند که به نظر آن ها به پریودی شباهت دارد. به صورت کلی خونریزی های احتمالی واژن در طول بارداری دقیقا خونریزی پریودی و قاعدگی نیست.

علی رغم این که یکی از علائم اصلی و مهم بارداری، قطع قاعدگی است، اما برخی از خانم ها ادعا می کنند که در دوران بارداری پریود شده اند. این احتمال وجود دارد که برخی از مادران باردار به خاطر لانه گزینی که یکی از نخستین علائم بارداری پیش از پریودی است، اندکی لکه بینی یا خونریزی داشته باشند که این مورد نباید با خونریزی های معمول دوران پریودی اشتباه گرفته شود. در ادامه مطلب به ارائه توضیحاتی در خصوص پریودی و خونریزی های دوران بارداری خواهیم پرداخت.

آیا امکان پریودی در بارداری وجود دارد؟

در حقیقت با اطمینان نمی توان گفت که امکان پریودی در بارداری معمول و عادی وجود ندارد. اما اگر مادر در دوران حاملگی مقدار کافی هورمون HCG دریافت نکند، مقدار هورمون پروژسترون بالا نمی رود و در نهایت با وجود بارداری مادر، احتمال پروید شدن زیاد است. در چنین شرایطی بارداری نهان اتفاق افتاده است که این بارداری با تأخیر در رشد جنین همراه است و احتمال بروز اختلال در آن وجود دارد. با این حال سلامت جنین را تهدید نمی کند.

به صورت کلی پریودی در بارداری امکان پذیر نیست. در طول بارداری، تغییر میزان هورمون ها به گونه ای است که تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و مانع از پریودی در بارداری می شود. به بیان دیگر در صورت ریزش دیواره رحم، دیگر حفظ بارداری امکان پذیر نیست.

آیا در بارداری پریودی اتفاق می افتد؟

آیا پریودی نشانه عدم بارداری است؟

رحم در هر ماه دیواره محکم و غنی برای جا دادن تخمک در خودش ایجاد می کند. حال اگر بارداری رخ ندهد، این دیواره دچار ریزش خونی شده و در همان لحظه شما پریود می شوید. مقدار خونریزی های دوران پریودی در روزهای اول کم بوده و معمولا کمرنگ است. اما به تدریج شدید و پررنگ شده و با نزدیک شدن به پایان دوره، شاهد کاهش حجم و کمرنگ شدن آن خواهیم بود. در این شرایط اگر تخمک در این پوشش دیواره رحم قرار بگیرد، بافت ضخیم خونی آن در جای خودش باقی مانده تا از جنین در حال رشد حفاظت کند. به همین خاطر این بافت هیچ آسیبی نمی بیند و شما تا پایان بارداری خونریزی نخواهید داشت.

دلایل خونریزی در سه ماهه اول بارداری

نزدیک به ۱۵ الی ۲۵ درصد مادران در سه ماهه اول بارداری تجربه خونریزی دارند. این خونریزی به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد:

  •  آرون گروپس

پریودی در بارداری نشانه چیست؟

لانه گزینی جنین

این خونریزی هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در حال قرار گرفتن در دیواره رحم و در واقع لانه گزینی در رحم است. این مرحله که معمولا نزدیک به قاعدگی اتفاق می افتد، با لکه بینی و خونریزی بسیار کمی همراه است و معمولا شباهتی به خونریزی های دوران پریود ندارد. در این شرایط هنوز آزمایشی در خصوص بارداری اتفاق نیفتاده است.

تغییرات سرویکس

احتمال دارد مدت کوتاهی بعد از بارداری به خاطر تغییرات دهانه رحم، مادر دچار لکه بینی شود.

عفونت واژینال

یکی دیگر از دلایل خونریزی در حاملگی مربوط به عفونت واژینال است. در این شرایط خونریزی با ترشحات غیر عادی واژن همراه خواهد بود.

بارداری مول

بارداری مول که به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا مول هیداتی فرم شناخته می شود، نوعی ناهنجاری است که باعث رشد بافت غیر طبیعی در رحم می شود. در این شرایط دیگر بارداری طبیعی را تجربه نخواهید کرد. بارداری طبیعی به هیچ عنوان با ایجاد مول جنینی همراه نیست و تنها یک بافت غیر طبیعی در رحم ایجاد خواهد شد. در حالی که در بارداری ناقص مول بافت غیر طبیعی رحم با مشکلات شدید جنینی همراه است. این حاملگی نمی تواند به تشکیل جنین عادی و زایمان منجر شود.

آیا پریودی در بارداری امکان پذیر است؟

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در خارج از رحم لانه گزینی کند. این حالت معمولا با درد ناحیه شکم و خونریزی ملایم همراه است. در این بارداری امکان خونرسانی کافی به جنین و ادامه بارداری وجود نخواهد داشت. بسیاری از موارد، بارداری خارج رحمی در یکی از لوله های رحم اتفاق می افتد که معمولا با افزایش سن درد شکمی بیشتر شده و می تواند منجر به پاره شدن لوله فالوپ و خونریزی شدید شود. در این شرایط به انتقال خون و جراحی اورژانسی نیاز است.

بارداری تهدید به سقط جنین

اگر مادر در طول سه ماهه اول بارداری خونریزی داشته باشد، احتمال سقط جنین وجود خواهد داشت. از مهم ترین علائم سقط جنین می توان به گرفتگی شدید عضلات شکم و خونریزی اشاره کرد. با وجود این که دهانه رحم بسته است، اما جنین زنده بوده و تا حدودی می توان جلوی خونریزی را گرفت و بارداری ادامه می یابد.

سقط جنین

درد شکم، خونریزی و کمر درد از علائم شایع سقط جنین هستند که ۱۵ تا ۲۰ درصد خانم های باردار آن را تجربه می کنند. این نشانه ها معمولا در هفته دوازدهم بارداری رخ می دهند. بهتر است بدانید مهم ترین علت سقط جنین، نقص ژنتیکی است.

علل خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری چیست؟

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم کمی نگران کننده بوده و به مراقبت های پزشکی نیاز دارد. صرف نظر از این که خونریزی در این دوران، خفیف یا شدید بوده و دارای علائم یا بدون علامت است، در صورت مشاهده خونریزی هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. برخی از مهم ترین دلایل خونریزی در این دوران عبارتند از:

آیا ممکن است در حاملگی پریود شد؟

زایمان زودرس

این اتفاق معمولا پیش از هفته ۳۷ بارداری رخ می دهد. بسیاری از خانم ها پیش از زایمان زودرس علائمی شبیه پریودی داشته و مقادیر زیادی ترشح را تجربه می کنند. معمولا در زایمان زودرس دردهای زایمان کامل و گرفتگی عضلات شکم احساس می شود. از دیگر نشانه های زایمان زودرس می توان به احساس فشار در واژن، کمردرد و تغییرات در ترشح اشاره کرد.

رابطه جنسی

اگرچه داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری منع خاصی ندارد، اما اگر پزشک توصیه کند که به دلیل افزایش حساسیت های واژن و گردن رحمی این کار توصیه نمی شود، بهتر است تا پایان این دوران از این انجام کار خودداری کنید. چرا که می تواند به ایجاد زخم و خونریزی منجر شود.

جفت سر راهی

در صورتی که جفت در قسمت تحتانی یا روی دهانه رحم قرار گیرد، به آن پلاسنتا پرویا گفته می شود. در حقیقت پلاسنتا پرویا یکی از دلایل خونریزی در بارداری است. هنگام ایجاد پلاسنتا پرویا مقدار خونریزی متغیر است. اما بیمار هیچ علامت دیگری به جز خونریزی ندارد. علاوه بر این به خاطر احتمال کنده شدن جفت هنگام باز شدن دهانه رحم حین زایمان طبیعی، جفت سر راهی یک مانع بزرگ برای انجام زایمان طبیعی است.

پارگی رحم

پارگی رحم زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های رحم جدا یا پاره می شوند. همین مسئله منجر به خونریزی کنترل نشده خواهد شد. به طور معمول پارگی رحم در افرادی اتفاق می افتد که تجربه زایمان سزارین در گذشته را داشته اند. اگرچه این قبیل مشکلات در بارداری منجر به خونریزی و پریود می شوند، اما در حقیقت قاعدگی واقعی نیستند.

پریودی در حاملگی نشانه چیست؟

قطع جفت

کنده شدن یا قطع جفت در ماه های پایانی بارداری اتفاق می افتد. در صورتی که جفت از رحم جدا شود، باعث معده درد، خونریزی شدید و کرامپ خواهد شد. علاوه بر این بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا می تواند احتمال قطع جفت را افزایش دهند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *