دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است؟

  • فرهاد هاشمی
  • ۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی می‌کنیم، ولی اگر این خستگی مداوم باشد، باید به دنبال راه چاره باشیم! خستگی مدام در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است نشانه‌ای از کمبود مواد موردنیاز بدن باشد. یکی از مواردی که در اکثر اوقات باعث به وجود آمدن احساس خستگی و کمبود انرژی می‌شود، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است؟

در ادامه این مطلب قصد داریم به شما بگوییم علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است. اگر شما هم علت خواب الودگی و بی حالی خود را نمی‌دانید و از پایین بودن سطح انرژی خسته شده‌اید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است؟ ویتامین D

در پاسخ به سوال «علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است» به‌عنوان اولین مورد به ویتامین D اشاره می‌کنیم. ویتامین D نقشی کلیدی در جذب کلسیم دارد که برای تقویت استخوان‌ها و عضلات بدن ضروری محسوب می‌شود. سطوح پایین ویتامین D در بدن منجر به ضعف عضلانی و به دنبال آن احساس خستگی و کمبود انرژی خواهد شد. برای جلوگیری از بروز احساس خستگی ناشی از کمبود ویتامین D، باید علاوه‌بر مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی، قرص ویتامین D یا مکمل‌های حاوی این ویتامین را مصرف کنید.

ویتامین دی در مواد غذایی مانند ماهی، میگو، زرده تخم‌مرغ، قارچ و شیر گاو وجود دارد؛ البته بیشترین میزان ویتامین دی را می‌توانید از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دست آورید. این نکته را در نظر بگیرید که قیمت قرص مولتی ویتامین حاوی ویتامین D، نسبت به قیمت قرص ویتامین D بیشتر است؛ بااین‌حال علاوه‌بر تامین انرژی و از بین بردن دلایل کمبود ویتامین d، مزایای بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.

کمبود ویتامین‌ B12؛ علت ایجاد احساس خستگی و کمبود انرژی

ویتامین‌های گروه B، در متابولیسم بدن و تامین انرژی نقش مهمی دارند و در پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث خواب الودگی میشود» می‌توانیم از ویتامین‌های گروه ب نام ببریم. یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B که به‌عنوان ویتامین برطرف کننده خستگی از آن یاد می‌شود، ویتامین B12 است.

ویتامین B12 برای تولید گلبول‌های قرمز خون و بهبود عملکرد عصبی ضروری محسوب می‌شود؛ به همین دلیل سطوح پایین ویتامین B12 در بدن منجر به خستگی، بی‌حسی و گزگز در دست‌ و پا خواهد شد. ویتامین B12 جزو ترکیب‌های موثر در بهترین قرص جوشان مولتی ویتامین خارجی و ایرانی به شمار می‌رود. برای جذب منابع کافی ویتامین B12، باید مواد غذایی مختلف مانند جگر گاو و مرغ، ماهی، بوقلمون و لبنیات مانند شیر، پنیر و ماست را مصرف کنید.

علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است؟

نقش ویتامین C در بالا بردن سطح انرژی بدن را دست‌کم نگیرید!

ویتامین C نقشی اساسی در تولید کلاژن موردنیاز بدن دارد؛ کلاژن برای ترمیم و نگهداری از بافت‌های بدن ضروری است. زمانی که ویتامین C کافی در بدن وجود نداشته باشد، علائمی از جمله خستگی بروز پیدا می‌کند؛ درواقع وقتی کلاژن کافی در بدن وجود نداشته باشد، بدن قادر به ترمیم موثر بافت‌ها نیست؛ همین موضوع علت خواب الودگی و بی حالی بر اثر کمبود ویتامین C در بدن است. علاوه‌بر این، ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی محسوب می‌شود که از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند؛ زمانی که ویتامین C کافی در بدن وجود نداشته باشد، بدن بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد قرار می‌گیرد.

آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن منجر به احساس خستگی و کمبود انرژی و ضعف عضلانی می‌شود. علاوه‌بر این موارد، ویتامین C نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. باتوجه‌به فواید بی‌شمار ویتامین C، مصرف روزانه قرص ویتامین c 1000 خارجی یا ایرانی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است؛ بنابراین با مصرف انواع میوه‌ها، مرکبات و سبزیجات تازه می‌توانید مقدار ویتامین C موردنیاز بدن خود را تامین کنید.

کمبود فولات؛ اصلی‌ترین علت زود خسته شدن زنان در سنین باروری

فولات یا ویتامین B9، برای تولید گلبول‌های قرمز ضروری است. گلبول‌های قرمز مسئولیت حمل اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارند؛ بنابراین زمانی که فولات کافی در بدن وجود نداشته باشد، بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. همین موضوع منجر به احساس خستگی و کمبود انرژی می‌شود. علت زود خسته شدن زنان خصوصا در سنین باروری در بسیاری از موارد کمبود فولات است.

علاوه‌بر این، وجود فولات برای تنظیم عملکرد سیستم عصبی ضرورت دارد؛ به همین دلیل کمبود منابع فولات در بدن منجر به اختلال سیستم عصبی و بروز علائمی مانند خستگی، ضعف و بی‌حسی می‌شود. برای جبران کمبود فولات می‌توانید قرص فولیک اسید را با دوز مناسب مصرف کنید. علاوه‌براین، برای پیشگیری از بروز کمبود این ویتامین مفید، مصرف سبزیجات برگ‌سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی، مرکبات، قارچ، موز، جگر گاو و گوسفند، سبوس گندم و غلات را در رژیم خود داشته باشید.

کمبود آهن؛ علت اصلی بی‌حالی و رنگ‌پریدگی

اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که «رنگ پریدگی و خستگی نشانه کمبود کدام ویتامین است» باید به آهن اشاره کنیم؛ با وجود اینکه آهن جزو دسته‌بندی ویتامین‌ها نیست، ولی در اکثر اوقات اصلی‌ترین علت خواب الودگی و بی حالی محسوب می‌شود. آهن برای تولید گلبول‌های قرمز که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‌کنند، ضروری است.

سطوح پایین آهن منجر به کم‌خونی می‌شود که علائمی چون خستگی، رنگ‌پریدگی پوست و بی‌حالی و کاهش توانایی بدن در تولید انرژی را به همراه دارد. برای جبران کمبود آهن در بدن، باید مواد غذایی مانند گوشت، تخم‌مرغ، بوقلمون، دل و جگر گوسفند، اسفناج، میگو، عدس، سیب‌زمینی و انواع مغز و آجیل را به‌طورمنظم مصرف کنید.

علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است؟

ویتامین B3؛ ویتامین برطرف کننده خستگی و افزایش انرژی

ویتامین B3 یا نیاسین، برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تولید انرژی و عملکرد سلولی ضروری است؛ بنابراین در پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث خستگی میشود» می‌توان به نیاسین اشاره کنیم. زمانی که نیاسین کافی در بدن وجود نداشته باشد، تولید انرژی از غذا به‌درستی انجام نمی‌شود؛ بنابراین احساس خستگی، درد عضلانی و کمبود ویتامین B3 با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند.

علاوه‌بر این، نیاسین برای عملکرد مناسب سلول‌های بدن ضروری محسوب می‌شود؛ زمانی که سلول‌ها به‌درستی عمل نکنند، علائم بی‌حالی و خستگی در بدن فرد ظاهر خواهد شد. نیاسین به‌طورطبیعی در بسیاری از مواد غذایی مانند سبزیجات، مخمرها، گوشت، جگر، دانه‌ها، بادام‌زمینی، ماهی، مرغ و تخم‌مرغ یافت می‌شود؛ بنابراین مصرف این مواد غذایی را در رژیم روزانه خود در نظر بگیرید.

کمبود منیزیم؛ علت خواب الودگی و بی حالی دائمی

منیزیم یکی از ماده‌های مغذی ضروری است که نقشی کلیدی در تولید انرژی و بهبود عملکرد عضلات و اعصاب ایفا می‌کند. زمانی که بدن به منابع کافی منیزیم دسترسی نداشته باشد، انرژی کافی از غذاها دریافت نمی‌کند. علاوه‌بر این، کمبود منیزیم در بدن، عملکرد صحیح عضلات و اعصاب را مختل می‌کند؛ درنتیجه اعصاب و عضلات عملکرد درستی ندارند و همین موضوع منجر به احساس خستگی و کمبود انرژی خواهد شد.

منیزیم به‌صورت طبیعی از آووکادو، سیب، موز، انجیر خشک، برگه زردآلو و کشمش دریافت می‌شود؛ مصرف این مواد را فراموش نکنید. علاوه‌بر این، منیزیم به‌صورت مکمل‌های خوراکی (قرص، کپسول و پودر) نیز موجود است.

رفع خستگی دائمی با مصرف قرص‌های مولتی‌ویتامین‌ مکمل شاپ

در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که علت بی حالی بدن کمبود کدام ویتامین است. به‌طورکلی همه ویتامین‌ها نقش به‌سزایی در تامین انرژی و سلامتی بدن دارند؛ به همین دلیل مصرف به‌اندازه انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی امری ضروری برای حفظ سلامتی و بهبود عملکرد بدن محسوب می‌شود. منابع کافی ویتامین از طریق رژیم غذایی سالم و متنوع یا مولتی‌ویتامین‌ها به دست می‌آید.

شما عزیزان می‌توانید انواع مکمل و قرص ویتامین برای رفع خستگی و تامین انرژی را از داروخانه آنلاین مکمل شاپ خریداری کنید. در این فروشگاه به نشانی اینترنتی mokamelshop.com همه محصولات با تاییدیه سازمان غذا و دارو و مجوزهای رسمی به فروش می‌رسند؛ درضمن در صورت نارضایتی تا ۷ روز فرصت پس دادن محصول خریداری‌شده را خواهید داشت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *