شب ادراری یکی از مشکلاتی است که اغلب ۲۵ درصد کودکان ۵ ساله و ۱۵ درصد کودکان بالای ۵ سال را دچار می کند. همچنین شیوع این بیماری در کودکان پسر دو برابر کودکان دختر است.

شب ادراری یکی از مشکلات شایع در کودکان می باشند. شب ادراری کودک دلایل مختلفی دارد که می توان آن را به دو دسته جسمی و روحی تقسیم کرد. یکی از مهمترین نکاتی که باید در شب ادراری کودک در نظر گرفت، سن او است. در این مطلب قصد داریم تمام نکات مهم در مورد شب ادراری کودکان را بیان کنیم.

علل شب ادراری کودک

شب اداری کودک

همان گونه که سن کودک در راه رفتن, حرف زدن, دندان در آوردن و … با یکدیگر متفاوت است، قدرت مثانه و ظرفیت آن نیز در کودکان مختلف, متفاوت می باشد. کودکان اغلب تا حدود ۲ سالگی کنترلی بر مثانه نداشته و به محض پرشدن آن عمل دفع صورت می گیرد. شب ادراری به کودکی اطلاق می شود که سنش بالاتر از ۵ سال باشد و حداقل ۲ بار در هفته به مدت ۳ ماه پیاپی، در شب نتواند ادرارش را کنترل کند.

علت های مختلفی در شب ادراری کودک وجود دارد که فیزیولوژیک از دلایل جسمی آن می باشد. مشکلاتی از قبیل کوچک بودن مثانه, ضعف ماهیچه های کنترل کننده, عفونت های ادراری, دیابت, اختلالات خواب, حملات صرع, گرفتگی مسیر لوله های ادراری از جمله اختلال در آناتومی بدن کودک می باشد که باعث شب ادراری می شود.

از علت های دیگر شب ادراری کودک می توان به مشکلات روحی آن ها نظیر مشکلات احساسی و عاطفه آن ها اشاره داشت. مشکلات خانوادگی, کمبود توجه به کودکان و … از جمله این مشکلات هستند که تنها ۲۰ درصد مبتلایان به شب ادراری را شامل می شود و بعید به نظر می رسد که مشکل کودکی که دائما شب ادراری دارد مربوط به مشکلات عاطفی باشد.

شب اداری کودک

درمان شب ادراری کودک

با توجه به علت شب ادراری در کودکان, درمان های دارویی مختلفی انتخاب می شود. اما مهم تر از درمان دارویی, رفتار درمانی است که کمک زیادی در تسریع و بهبود شب ادراری می کند. برخی کودکان در خواب شب, پیغام مثانه به مغز را که برای آگاهی از پر شدن مثانه است را درک نمی کنند, به همین دلیل بدون اینکه متوجه شوند, ادرار می کنند. برای کاهش و رفع این مشکل می توان از زنگ استفاده کرد و هر چند ساعت کودک را بیدار نمود تا مثانه را تخلیه کند.

شب ادراری

برای درمان شب ادراری کودکان بهتر است نوشیدن مایعات با دقت انجام شود و بیشتر در روز از مایعات استفاده شود و مصرف آن در شب محدود شود و ۲ ساعت قبل از خواب از نوشیدن مایعات خودداری شود.

برای اینکه کودک از نظر روحی اذیت نشود و با والدین بهتر همکاری کند, بهتر است کودک را نسبت به آناتومی بدن آگاه ساخت به این منظور والدین باید شکل مثانه را برای کودک کشیده و توضیح دهند که علت شب ادراری او چیست و آموزش های لازم را جهت کنترل و تمرین مثانه به کودک بدهند چرا که ۸۰ درصد مشکلات مربوط به شب ادراری مربوط به گنجایش مثانه می باشد.

نکته ها

باید توجه داشت که کودکی که دچار شب ادراری شده, و دلیل هرچه باشد و در هر سنی باشد نباید توبیخ و تنبیه شود و باید به شیوه صحیح با او رفتار کرد.

برخی متخصصان توصیه می کنند در کودکانی که دچار شب ادراری هستند بهتر است مصرف کافئین و شکلات و ادویه به حداقل برسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.