رنگ چشم جنین در هنگام تولد تا چند ماهگی و حتی چند سالگی در حال تغییر است. مهمترین عامل رنگ چشم جنین رنگ چشم والدین نوزاد است که به طور ارثی به جنین انتقال می یابد. در ادامه با مهمترین عوامل مختلف رنگی شدن چشم جنین آشنا خواهید شد.

رنگ چشم جنین به دو عامل ژنتیک و وراثت مربوط می شود. به طور ساده تر می توان گفت که هر فرد دارای دو نوع ژن است که از هر یک از والدین خود به ارث می برد. این دو ژن می توانند به هم شبیه یا با هم متفاوت باشند. عواملی متعددی برای رنگی شدن چشم جنین وجود دارد.

رنگ چشم نوزادان هنگام تولد اصلا ثابت نیست و ممکن است با گذشت زمان تغییر کند اما اگر رنگ چشم نوزادان تیره باشد یا بهتر است بگوییم هر چه به سمت تیره نزدیک تر باشد احتمال بیشتر بیشتری وجود دارد که همان رنگ بماند، به عنوان نمونه قهوه ای تیره یا روشن یا مشکی و یا حتی عسلی. بر عکس اگر رنگ چشم روشن باشد مثل آبی و یا طوسی، در اولین ماه تولد به طرز عجیبی تغییر می کند و به سمت تیرگی می رود، حتی در مورد پدر و مادری که رنگ چشم روشنی دارند هم این احتمال وجود دارد اما این احتمال به نسبت ضعیف تری می باشد. اکثر والدین علاوه بر انجام نکاتی برای زیبایی جنین کارهایی را برای تغییر رنگ چشم جنین نیز انجام می دهند.

جنین

رنگی شدن چشم جنین چگونه صورت می گیرد

تغییر رنگ چشم جنین تا ۶ ماهگی صورت می گیرد و بعد از آن رنگ چشم ثابت می ماند و دیگر تغییر نمی کند اما در مواردی امکان اینکه تا ۲ سالگی رنگ چشم تغییر کند نیز وجود دارد. ژنتیک، آب و هوا و حتی تغذیه جزء عوامل تاثیر گذار برای رنگی شدن چشم جنین هستند که مهمترین این موارد تاثیر ژنتیک است.

رنگی شدن چشم جنین

رنگ چشم

دلیل اصلی رنگی بودن عنبیه چشم ذرات ملانین است، اما تیره و یا روشن بودن رنگ چشم به دو عامل اصلی ژنتیک و نوع و مقدار دانه های رنگی موجود در عنبیه باز می گردد. در تمامی چشم های رنگی بافت پوششی عنبیه رنگدانه مشکی به نام ملانین دارد. در صورتی که پراکندگی این رنگدانه ها در استروما بیشتر باشد چشم فرد تیره تر می شود و در صورتی این رنگدانه کم باشد رنگ چشم روشن می شود.

تغییر رنگ چشم نوزادان

طبق تحقیقات وسیعی که در رابطه با زمان ثابت شدن رنگ چشم صورت گرفته است، معلوم شد که رنگ چشم نوزادان از هنگام تولد تا شش سالگی در حال تغییر است و دلیل آن هم کاهش و یا افزایش ملانین است. اما برخی دیگر از متخصصان این تغییر چشم را تا دو سالگی می دانند. برخی از رنگ های چشم در برخی از کشور ها فراوانی بیشتری دارد. به طور مثال در اروپا بیشتر رنگ چشم ها بلوطی و یا خرمایی رنگ است و همچنین رنگ قهوه ای مایل به مشکی رنگ غالب در سراسر جهان است. رنگ چشم روشن مانند آبی، طوسی و سبز نیز بیشتر در کشور های آمریکایی و برخی از کشورهای نظیر ترکیه و هند دیده می شود.

رنگ چشم جنین

برخی از درمان گران طب سنتی در قدیم گفته اند که اگر زن در دوران بارداری تخم مرغ دو زرده استفاده کند رنگ چشم های جنین او آبی می شود اما این نظریه از نظر علمی به اثبات نرسیده است. در این مقاله با دلایل رنگی شدن چشم جنین و عواملی که بر این رنگ تاثیر می گذارند آشنا شدید. در صورت تمایل می توانید برای داشتن اطلاعات و مهمترین نکات در زمینه والدین و کودک به بخش کودک و والدین مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.