زایمان و زمان آن از مهمترین دغدغه های خانم های باردار است. با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شده است به زایمان خوب و راحت خود کمک کنید. در این مقاله با نشانه ها و علایم درد زایمان آشنا خواهید شد.

زایمان در زنان مختلف متفاوت است و تعیین زمان دقیق آن واقعا ممکن نیست. زایمان یک اتفاق سریع نیست بلکه یک فرایند است، فرایندی که در آن تغییرات متعدد فیزیولوژیکی در بدن دست به دست می دهند تا کودک متولد شود. بدن زنان باردار یک ماه قبل از شروع زایمان خود را آماده می کند تا زمانی که نزدیک زایمان شود متوجه نشانه ها و علایم درد زایمان می شوید.

همه خانم ها با ماما یا پزشک خود درباره تعیین زمان زایمان صحبت کرده اید، اما اگر فکر می کنید زمان زایمان فرا رسیده است با پزشک خود تماس بگیرید. ماما ها و پزشکان به این قضیه عادت دارند که زنان شک دارند که زمان زایمان فرا رسیده است یا نه، یا گاهی اوقات به همکاری و کمک پزشک خود نیاز دارند، در واقع این قضیه بخشی از شغل آن ها است. پزشک و ماما از روی لحن صدای شما و حرف هایی که می زنید می تواند نشانه های زیادی را بفهمد و به شما بگوید که چه کارهایی را انجام دهید.

علایم درد زایمان

بررسی نشانه ها و علایم درد زایمان

تماس با ماما یا پزشک خود را همیشه با خود داشته باشید و در صورت بروز علایمی هر چند کوچک باید با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. اگر کیسه آب شما پاره شد و یا اگر شک دارید که مایع آمنیوتیک از شما خارج می شود با ماما یا پزشک خود صحبت کنید. همچنین اگر هر یک از مواردی شامل خونریزی واژن، ایجاد سر درد شدید، تب، درد شکمی و یا تغییر در بینایی، کم شدن تحرک جنین، همچنین موارد دیگر که باعث نگرانی شما شده است را با پزشک خود درمیان بگذارید.

حتما بخوانید:  نشانه ها و علائم سقط جنین و علت های آن

علایم زایمان

نشانه های زایمان

اگر واقعا زمان زایمان شما فرا رسیده باشد، یک یا چند مورد از علایم زیر اتفاق خواهد افتاد.

  • انقباضاتی به صورت منظم رخ می دهند که فاصله زمانی بین آن ها به تدریج کمتر می شود. همچنین به تدریج شدت آن ها نیز افزایش می یابد.
  • دهانه رحم نازک و نرم می شود و همچنین تا حدود ده سانتی متر بزرگتر می شود.
  • کیسه آب پاره می شود. البته این اتفاق در صورتی نشان دهنده نزدیک بودن زایمان است که همراه با بروز انقباضات باشد.
  • ممکن است کمر درد مداوم داشته باشید که معمولا همراه با احساس گرفتگی عضلات همراه است. همچنین ممکن است یک ماده موکوسی مایل به قهوه ای یا خونی از شما خارج شود، که این نشان دهنده درد زایمان است.

علایم درد زایمان در برخی از خانم ها کاملا مشخص است ولی گروهی دیگر هیچ اطلاعاتی از شروع و نشانه های درد زایمان ندارند. رایج ترین علایم زمان زایمان شامل پارگی کیسه آب، شل شدن دهانه رحم، پایین آمدن بالای شکم، انقباض های رحمی و افزایش ترشحات موکوسی هستند.

درد زایمان

در ابتدای شروع درد زایمان مقادیر زیادی مایعات بنوشید، یک دوش آب گرم بگیرید، به صورت متناوب راه بروید و بنشینید تا کمی از درد های شما را آرام کند. همچنین اگر می توانید کمی استراحت کنید تا برای زایمان آماده شوید و بسته به نوع حالت شما پزشک یا ماما تشخیص می دهند که کودک به صورت زایمان طبیعی یا سزارین متولد شود. در این مقاله با نشانه ها و علایم درد زایمان آشنا شدید. پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات لازم و ضروری و همچنین نکات مهم در مورد بارداری به بخش بارداری مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.