قرص سی لاکس درمانی کوتاه مدت برای افراد مبتلا به یبوست می باشد. در این مقاله با تمام اطلاعات دارویی این قرص و همچنین عوارض جانبی ناشی از مصرف آن آشنا خواهید شد.

قرص سی لاکس به عنوان یک نوع قرص برای درمان یبوست های ناشی از ضعف اعمال روده بزرگ مصرف می شود. این قرص با کمک به تخلیه روده از تنبلی آن جلوگیری می کند. همانطور که می دانید هر نوع دارویی علاوه بر کاربردها و فوایدی که برای بدن دارند دارای عوارض جانبی نیز می باشند. در این مقاله به بررسی تمام اطلاعات دارویی قرص های سی لاکس و عوارض آن خواهیم پرداخت.

سی لاکس یک نوع داروی رایج و شناخته شده برای درمان یبوست است. مواد تشکیل دهنده یک عدد قرص سی لاکس شامل ۶۰۰ میلی گرم برگ سنا و ۱۰۰ میلی گرم دانه گشنیز می باشد. روغن فرار سنا موجود در این قرص به علت داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک که دارد از درد شکمی نیز جلوگیری می کند.

سی لاکس درمانی برای یبوست

بررسی اطلاعات دارویی قرص سی لاکس

این قرص همچون قرص بیزاکودیل در درمان یبوست مورد استفاده قرار می گیرد. اما نوع مصرف ان متفاوت است. با توجه به این که اثرات سنا در قرص های سی لاکس ۸ تا ۱۰ ساعت پس از مصرف آن ظاهر می شود، از این رو بهتر است این قرص قبل از خواب مصرف شود. بیمار باید روزی حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب برای کمک به دفع آرام مدفوع و همچنین جلوگیری از کاهش آب بدن استفاده نماید. این امر به ذلیل خروج زیاد آب یا مدفوع اهمیت دارد.

قرص سی لاکسمقذار مصرف سی لاکس

همه ی دارو ها طبق نظر پزشک باید مصرف شوند، اما میزان مصرف قرص سی لاکس به طور معمول ۱ تا ۲ قرص در روز و قبل از خواب است. توجه داشته باشید که مصرف سی لاکس برای کودکان فقط باید طبق نظر پزشک مصرف شود.

موارد منع مصرف سی لاکس

این قرص برای بیماران مبتلا به خون ریزی رکدوم با علت نا مشخص، درد های شکمی ناشناخته، تنگی و انسداد روده، آپاندیس و بیماری های التهاب روده نباید مصرف شود. استفاده طولانی مدت سی لاکس موجب وابستگی به آن می شود به همین دلیل از مصرف طولانی مدت آن خودداری نمایید. مصرف این قرص برای یبوست در بارداری و دوران شیردهی به دلیل احتمال ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر، توصیه نمی شود.

عوارض جانبی داروی سی لاکس

همان طور که همه می دانند مصرف همه دارو ها عوارض جانبی را نیز به دنبال خواهند داشت. موارد زیر عوارض جانبی سی لاکس می باشند، اما به دلیل گیاهی بودن این قرص، عوارض جانبی جدی و فراوانی ندارد. اگر این موارد در بدن شما افزایش یافت به پزشک مراجعه نمایید.

  • مصرف دوز های بالا و طولانی مدت این قرص می تواند موجب اسهال و از دست دادن آب و همچنین موجب از بین رفتن کارایی روده ها می شود.
  • مصرف سنا موجب درد در قسمت شکم می شود، اما در داروی سی لاکس به دلیل داشتن اسانس زیره احتمال ایجاد این عارضه کم است.
  • افرادی که به مدت طولانی از این قرص استفاده می کنند، پیگمانتاسیون مخاط روده در آن ها مشاهده شده است، البته این نکته قابل ذکر است که ۴ تا ۱۵ ماه بعد از قطع مصرف این دارو این عارضه از بین خواهد رفت.

تداخل دارویی سی لاکس

  • نیفیدیپین و ایندومتاسین می توانند اثر درمانی سنا را کاهش دهند.
  • قرص سی لاکس به دلیل افزایش پی اچ و تغییر رنگ ادرار ممکن است با آزمایشات تشخیصی تداخل نماید.
  • فراورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند آدرنوکورتیکوستروئیدها، مدرهای تیازیدی، گلیکوزیدهای قلبی، ریشه شیرین بیان و دارو های آنتی آریتمی تداخل اثر داشته باشند و ممکن است اختلالات عصبی و قلبی و همچنین عضلانی ایجاد کند.
  • سنا موجود در داروی سی لاکس مانع از جذب استروژن می شود و سطح سرمی آن را پایین می آورد.

عوارض سی لاکس

سی لاکس درمانی کوتاه مدت برای افراد مبتلا به یبوست می باشد. در این مقاله با قرص سی لاکس و تمام اطلاعات دارویی و همچنین عوارض جانبی آن آشنا شدید. پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات در مورد دارو های دیگر به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.