قرص دیازپام یکی از داروی های مسکن است که اغلب ما تا حدودی با آن آشنایی داریم، در این مقاله به معرفی نکات مهم در جهت استفاده از قرص های دیازپام و همچنین عوارض استفاده از این دارو می پردازیم.

دیازپام دارویی خواب آور و مسکن است که در رده درمانی بنزودیازپین های طولانی اثر قرار می گیرد. قرص دیازپام برای تسکین استرس و اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می شود. همچنین این دارو برای درمان سندرم ترک الکل، شل کننده ماهیچه اسکلتی، درمان تشنج و درمان انقباض عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. که در این مقاله به معرفی مزایا و عوارض استفاده از قرص های دیازپام می پردازیم.

تجویز قرص دیازپام باید توسط پزشک انجام گیرد و از مصرف سرخود آن جلوگیری نمود. این قرص برای درمان اسپاسم های عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنزودیازپین ها موجب افزایش مواد شیمیایی در مغز می گردند که باعث آرامش بخشی می شود.

کاربردهای قرص دیازپام

بررسی کاربردهای قرص دیازپام

مصرف بیش از حد داروهای آرامش بخش مانند دیازپام موجب اعتیاد به این دارو ها می شود. افرادی که به طور دایمی از این دارو ها استفاده می نمایند، برای دست یابی همیشگی به آرامش به تدریج مصرف دیازپام را افزایش می دهند و دچار وابستگی به این دارو می شوند. با مصرف بیشتر این قرص ها بدن فرد دچار مقاومت می شود و فرد مجبور می شود تا مصرف قرص را دائما افزایش دهد و این امر موجب اعتیاد فرد به قرص های دیازپام می گردد.

دیازپام و نکات آن

موارد مصرف دیازپام

قرص دیازپام به عنوان قرص ضد استرس و همچنین درمان اضطراب، اختلالات تشنجی، سر درد، سندرم قطع مصرف الکل، درمان ترس و وحشت بیش از حد، لرزش و یا تکان خوردن غیر عادی اندام ها و اسپاسم عضلات اسکلتی تجویز می شود. همچنین درمان کوتاه مدت برای بی خوابی و اضطراب، یک نوع درمان کمکی برای درمان علائم حاد قطع مصرف داروها، تشنج های ناشی از مسمومیت ها و تب، حمله مداوم صرعی، گرفتگی عضلات اسکلتی، مصرف به عنوان یک دارو برای بی هوشی قبل از عمل و جراحی نیز استفاده می شود.

طریقه مصرف دیازپام

داروی دیازپام بسته به شرایط مختلف و در افراد متفاوت با میزان و مقادیر متفاوتی تجویز می شود. چگونگی مصرف دیازپام فقط طبق نظر پزشک است اما معمولا برای درمان استرس و اضطراب سه بار در روز و به مقدار ۲ میلی گرم مصرف می شود. در افراد مسن و کهنسال برای درمان بی خوابی و اضطراب نصف این مقدار تجویز می شود.

دیازپام و مسکن

عوارض جانبی دیازپام

همانطور که همه می دانند همه ی داروهای گیاهی و صنعتی در کنار کاربردها و فواید دارویی که دارند، دارای عوارض جانبی نیز می باشند شایع ترین عوارض جانبی داروی دیازپام شامل موارد زیر است.

 • خستگی
 • سر درد
 • خواب آلودگی
 • گیجی و منگی
 • تاری مختصر بینایی
 • یبوست

این علائم به طور طبیعی رخ می دهند اما در صورتی که این علائم تداوم یافت و برای شما آزار دهنده بود باید به پزشک مراجعه نمایید و علایم عوارض خود را با پزشک مطرح سازید. در صورت بروز مشکلات زیر حتما باید به پزشک مراجعه نموده و با وی در رابطه با استفاده از قرص های دیازپام مشورت نمایید.

 • لرزش دست و اندام ها
 • تغییر ضربان قلب
 • کاهش بینایی
 • تغییرات خلقی
 • کاهش سطح هوشیاری

داشتن حساسیت دارویی شدید به قرص دیازپام بسیار نادر است. با این حال اگر علایمی نظیر مشکلات بالا که گفته شد و همچنین واکنش پوستی، تنگی نفس، تورم شدید صورت و لب ها را مشاهده کردید باید به پزشک خود مراجعه نمایید.

  تداخل دارویی دیازپام

تمامی بیماران اگر داروی دیگری مصرف می کنند باید قبل از مصرف دیازپام تمامی دارو های مصرفی خود را با پزشک مطرح سازند. برخی از داروهایی که می توانند با دیازپام تداخل دارویی ایجاد کنند شامل موارد زیر هستند.

عوارض جانبی دیازپام

قرص دیازپام نوعی داروی مسکن و خواب آور است. این دارو به عنوان یک آرام بخش برای تسکین درد های انواع بیماری هایی که در این مقاله گفته شد کاربرد دارد، با این حال بهتر است این دارو را طبق نظر پزشک مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید با کلیک بر روی اطلاعات دارویی با دیگر دارو ها و باید و نباید های استفاده از آنها آشنا شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.