کاسنی گیاهی زیبا با خواص دارویی و درمانی فراوانی برای سلامت بدن است. این گل زیبا در همه ی شرایط مختلف به ویژه کنار جاده ها رشد می کند. در این مقاله با خواص کاسنی و فواید دارویی و درمانی این گیاه باارزش برای سلامتی بدن آشنا خواهید شد.

کاسنی گیاهی با بوی چوب است که دارای خواص درمانی فراوانی می باشد. از جمله خواص کاسنی می توان به  کاهش مشکلات گوارشی، جلوگیری از سوزش سردل، کاهش درد آرتروز، سم زدایی کبد و کیسه صفرا، جلوگیری از عفونت های باکتریایی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی اشاره نمود. البته گیاه کاسنی دارای خواص درمانی دیگری نیز می باشد که در این مقاله به طور کامل به آنها می پردازیم.

کاسنی در بسیاری از شرایط مختلف مانند کنار جاده ها به خوبی رشد می کند. این گیاه در آمریکا به طور گسترده ای وجود دارد. برگ، جوانه و ریشه این گیاه همگی دارای خواص سودمندی برای سلامتی انسان ها دارند. خواص دارویی کاسنی به مدت صدها سال است که شناخته شده است و برای درمان بسیاری از بیماری ها تا به امروز استفاده می شود. مصرف عرق کاسنی در بارداری موجب از بین رفتن زردی نوزاد می شود.

خواص کاسنی

بررسی فواید و خواص کاسنی برای بدن

از لحاظ ارزش غذایی کاسنی یک منبع بزرگ از انواع ویتامین ها و مواد معدنی از جمله روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، اسید فولیک، آهن و پتاسیم است. از دیگر خواص کاسنی و فواید دارویی آن برای بدن به عنوان یک آرام کننده طبیعی برای بیماری سنگ کلیه و همچنین بسیار موثر برای کسانی که میخواهند وزن خود را کاهش دهند محسوب می شود. همه ی این خاصیت ها در یک گیاه کوچک قدرتمند به نام کاسنی جمع شده اند.

کاسنی و خواص آن

مزیت های کاسنی برای دستگاه گوارش

یکی از اصلی ترین دلایل برای اضافه کردن کاسنی به رژیم غذایی، بهبود عملکرد های مختلف دستگاه گوارش می باشد. کاسنی حاوی ماده ای به نام اینولین است که این ماده یک پروبیوتیک قدرتمند است. اینولین موجود در کاسنی برای مبارزه با تعدادی از مشکلات روده ای و گوارشی از جمله بیماری رفلکس اسید، سوء هاضمه، سوزش سر دل بسیار مفید و موثر است و همچنین سیستم های بدن را اسیدینه می کند.

کاهش وزن با کاسنی

یکی دیگر از خواص کاسنی کمک به کاهش وزن است. اینولین موجود در کاسنی نوعی فیبر طبیعی است و این عامل به کاهش و مدیریت وزن شما کمک می کند. این عامل موجب ترویج سیری و یا احساس پری در فرد می شود از این رو فرد از پرخوری پیشگیری می کند. به همین جهت افرادی که در تلاش هستند وزن خود را کاهش دهند کاسنی برای کمک به کاهش وزن آن ها توصیه می شود.

خواص دارویی کاسنی

کاهش استرس و اضطراب با فواید کاسنی

کاسنی دارای خاصیت آرام بخشی است که می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب و تسکین و آرامش ذهن شود و در نتیجه موجب تسکین استرس و اثرات خطرناک آن در بدن می شود. عصاره ریشه کاسنی نیز می تواند به داشتن خوابی راحت و آسوده کمک کند و یک درمان عالی به جای خیلی از قرص های خواب آور محسوب می شود. از بین بردن استرس و اضطراب نتایج مفیدی از جمله کاهش ابتلا به بیماری های قلبی، عدم تعادل هورمونی، بی خوابی، کاهش عملکرد ادراکی و جلوگیری از پیری زود رس را به همراه خواهد داشت.

فواید کاسنی برای پیشگیری از سرطان

اگر چه تحقیقات در این ضمینه هنوز ادامه دارد اما گزارش هایی مبنی بر اینکه این گیاه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی در پیشگیری از سرطان مفید و موثر است وجود دارد. همچنین از دیگر خواص کاسنی برای پیشگیری از سرطان، وجود مواد گیاهی مفید و پلی فنول در کاسنی می باشد، از این رو برای پیشگیری از انواع سرطان به ویژه سرطان پستان و روده بزرگ مفید است. همچنین کاسنی با خواص طبیعی مفیدی که دارد می تواند درمان خوبی برای یبوست نیز باشد و همانطور که در این مقاله مطرح شد برای جوان ماندن درمان مفیدی است و از بروز پیری جلوگیری می کند.

خواص درمانی کاسنی

با انواع خواص کاسنی و فواید دارویی و درمانی آن بیشتر آشنا شدید. پیشنهاد می کنیم براز اطلاع از خواص دارویی و درمانی مواد غذایی دیگر برای سلامت بدن و زیبایی به بخش خواص مواد غذایی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.