نارنگی یک میوه محبوب و بسیار لذیذ در سراسر جهان معرفی شده است. این میوه محبوب دارای خواص فراوانی برای سلامت و بهبود بیماری ها دارد. در این مقاله با خواص نارنگی و ویژگی های دارویی و درمانی این میوه سودمند آشنا خواهید شد.

نارنگی یک میوه بسیار خوشمزه است که در جهان طرفداران فراوانی دارد. این میوه دارای ویتامین های A, B و C، کلسیم، پتاسیم، فسفر و قند می باشد. مهم ترین خواص نارنگی کمک به بیماران مبتلا به فشار خون است و فشار خون آن ها را کاهش و باعث کنترل آن می شود.

کسانی که از بی خوابی رنج می برند و نمی توانند شب ها خواب راحتی داشته باشند، متخصصان تغذیه به این افراد خوردن چند دانه نارنگی را یک ساعت قبل از خواب توصیه می کند تا با آرامش به خواب بروند. این میوه به دلیل داشتن ویتامین های فراوان به تنظیم عملکرد قلب کمک می کند. نارنگی ادرار آور خوبی است به همین دلیل می تواند سموم بدن را دفع کند.

خواص نارنگی

بررسی فواید و خواص نارنگی

نارنگی حاوی مقدار فراوانی منیزیم است، به همین دلیل برای دستگاه گوارش، سیستم عصبی و فعالیت های عضلانی موثر است. همچنین به دلیل دارا بودن میزان کلسیم و فسفر بالا به تشکیل استخوان و اسکلت بدن کمک می کند. متخصصان به اشخاصی که از سرگیجه رنج می برند خوردن نارنگی را توصیه می کنند. نارنگی علاوه بر خواص اشتها آوری، برای معده نیز مقوی بوده است و به عنوان یک اشتها آور طبیعی شناخته شده است. از دیگر خواص نارنگی به دلیل داشتن  ویتامین ها و فسفر فراوان باعث تقویت هوش و حافظه می شود.

نارنگی و خواص فراوان

فواید نارنگی در بارداری

خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین C برای خانم های باردار ضروری است. خوردن میوه هایی مانند نارنگی، گریپ فروت، پرتقال، انگور و لیمو منبع بسیار خوبی برای دریافت ویتامین C هستند. برای مصرف این میوه ها خانم های باردار می توانند آب آن ها را تهیه نموده و در وعده صبحانه و یا تهیه سالاد میوه و یا خوردن این میوه ها به هر صورتی که دوست دارند ویتامین C را دریافت می کنند و موجب سلامتی خود و جنین خود شوند.

درمان نفخ شکم و هضم راحت با نارنگی

افرادی که از نفخ شکم ناراحت هستند با مصرف میوه نارنگی می توانند نفخ شکم خود را درمان کنند. این افراد برای دریافت خواص نارنگی می توانند آن را به تنهایی، یا به صورت خشک و یا از آب آن استفاده نمایند. همچنین از دیگر خواص درمانی نارنگی برای دستگاه گوارش، می تواند باکتری هلیکوباکتر پیلوری را که عامل زخم های گوارشی است را نابود سازد و به زخم معده کمک کند و التیام بخشد.

خواص درمانی نارنگی

مزیت نارنگی برای پوست

نارنگی برای ایجاد پوست شاداب و شفاف بسیار تاثیر گذار است. برای استفاده از خواص نارنگی برای پوست، آب نارنگی را بگیرید و با استفاده از انگشتان آب را به پوست آغشته نمایید، سپس صبر نمایید تا آب نارنگی روی پوست خشک شود. بعد از چند دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید و با دستمال تمیز و به آرامی پوست را خشک کنید.

مزیت های نارنگی برای پوست

درمان مسمومیت با نارنگی

افرادی که دچار مسمومیت شده اند به خصوص افرادی که با خوردن الکل مسموم شده اند، برای بهبود یافتن آب نارنگی تازه را میل نمایند. نوشیدن آب نارنگی به دلیل خاصیت سم ضدایی که دارد، باعث می شود تا فرد خیلی سریع تر بهبود یابد.

مزیت های نارنگی برای کاهش وزن

محققان دانشگاه اونتاریو در لندن با آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی متوجه ماده ای در نارنگی شده اند که از چاقی جلو گیری می کند و همچنین موجب حفاظت بدن در مقابل دیابت نوع دو می شود. بنابراین کسانی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند با مصرف نارنگی علاوه بر لاغری به سلامت بدن خود نیز کمک می کنند.

  فواید نارنگی برای لاغری

نارنگی یک میوه بسیار خوشمزه و محبوب در سراسر جهان محسوب می شود. این میوه علاوه بر طعم لذیذ و دل چسبی که دارد دارای فواید و خواص فراوانی برای سلامت بدن و جلوگیری از انواع بیماری ها نیز دارد. در این مقاله با خواص نارنگی و ویژگی های دارویی و درمانی این میوه محبوب آشنا شدید. اگر می خواهید از فواید و خواص میوه های دیگر مطلع شوید به بخش خواص مواد غذایی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.