استرس و اضطراب ممکن است برای همه ی افراد رخ دهد. در این مقاله با انواع قرص برای درمان استرس و اضطراب و مزایا و معیاب آنها آشنا خواهید شد.

هنگامی که در فرد یک احساس ناخوشایند و مبهم مانند دلواپسی که دلیلی ندارد رخ می دهد و در خود احساس درماندگی، عدم اطمینان و برانگیختگی فیزیولوژی احساس می کند، به اصلاح می گویند فرد دچار استرس و یا اضطراب شده است. همه افراد در طول زندگی خود دچار استرس و اضطراب می شوند، اما اضطراب مزمن و شدید غیر عادی مشکل ساز است. و باید شروع به درمان و خوردن قرص ضد استرس کنند.

به طور کلی عوامل ایجاد استرس به سه بخش تقسیم می شوند، نوع اول عوامل زیست شناختی و جسمانی هستند، در این نوع افراد مضطرب میزان برخی از هورمون های موجود در خون آنها غیر عادی می باشد. بنابراین هر اتفاقی که باعث اختلال در سیستم هورمونی شود به عنوان یک خطر برای بدن محسوب می شود. نوع دیگر اضطراب تاثیر عوامل محیطی و اجتماعی است. عواملی مانند احساس جدایی، مشکلات فردی، طرد شدگی و …  و همچنین عواملی مانند بیماری، مرگ یکی از نزدیکان، زلزله و… از عوامل محیطی هستند که می توانند باعث اضطراب در فرد شود. یکی از مهم ترین عوامل اضطراب ژنتیکی و ارثی است. که امکان دارد با رفتار خانواده نیز این اضطراب و استرس به فرزندان انتقال یابد.

استرس و درمان آن

بررسی و معرفی انواع قرص ضد استرس

دارو ها و انواع قرص ضد استرس علاوه بر برطرف شدن احساس تنش عضلانی، احساس آسودگی و آرامش را نیز به همراه خواهند داشت. دارو ها و قرص های ضد استرس و اضطراب مانند کلرودیازیوکساید، آلیرازولام، اکسازپام و دیازپام باعث کاهش فعالیت سمپاتیک مغز می شوند که باعث می گردد استرس فرد کاهش یابد.

درمان استرس با قرض ضد استرس

قرص دیازپام

یکی از انواع قرص ضد استرس قرص دیازپام می باشد، این دارو خواب آور و مسکن است. آمپول و شیاف این دارو نیز در داروخانه ها موجود می باشد. از دیازپام برای درمان تشنج و انقباض عضلانی استفاده می شود. این دارو برای درمان استرس، اضطراب و اختلالات خواب استفاده می شود. این دارو با شل کردن ماهیچه های اسکلتی موجب کاهش استرس و اضطراب می شود. مصرف این قرص به شرایط مختلف و در افراد مختلف با مقادیر متفاوتی تجویز می شود. اگر یک وعده از خوردن این قرص را فراموش کردید در نوبت بعد این قرص را دوبار نخورید و به طور منظم مثل قبل این قرص را مصرف نمایید.

قرص دیازپام برای درمان استرس

قرص کلردیازپوکساید

نوع دیگر قرص ضد استرس، قرص کلردیازپوکساید می باشد. این قرص برای درمان استرس و بی خوابی موثر است. از دیگر کاربردهای این قرص می تواند به استرس قبل از جراحی و درمان قطع مصرف الکل کمک نماید. این قرص را می توانید به تنهایی یا با داروهای دیگر که پزشک تجویز نموده است برای درمان استرس مصرف نمایید.

قرص کلودیازپوکسید برای درمان استرس

عوارض جانبی قرص های ضد استرس

عوارض جانبی انواع قرص ضد استرس ممکن است در حداقل افراد رخ دهد. حتی در برخی از افراد با مصرف این قرص ها ممکن است دچار بی حالی و خماری شدید شوید. شایع ترین عوارض قرص های ضد استرس شامل موارد زیر هستند.
  • لکنت زبان
  • خواب آلودگی و نداشتن انرژی
  • افسردگی
  • تهوع و ناراحتی معده
  • واکنش کند و شلختگی
  • تاری دید و دوبینی
  • مختل شدن تفکر
  • فراموشی و از دست دادن حافظه
  • احساس سردرگمی

استرس و درمان

برای سنجیدن موثرترین دارو و قرص برای درمان استرس با پزشک خود مشورت نمایید. در این مقاله با انواع قرص برای استرس و معایب و مزایای آنها آشنا شدید. اگر می خواهید از مزایا و معایب انواع مختلف داروها آشنا شوید، به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.