تخمه کدو علاوه بر مزه خوب و لذیذی که دارد، یک منبع غنی از مواد معدنی و پروتئین ها است که مصرف آن، فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد. در این مقاله انواع خواص تخمه کدو و مزیت های دارویی و درمانی آن را بررسی می کنیم.

تخمه کدو منبعی غنی از پروتئین ها، مواد معدنی و چربی های غیر اشباع است که در سلامت استخوان ها، پروستات و پیشگیری از التهاب مفاصل بسیار موثر است. در این مقاله با فواید دارویی و درمانی و خواص تخمه کدو بیشتر آشنا خواهید شد.

تخمه کدو علاوه بر مزه خوبی که دارد برای سلامتی نیز بسیار سودمند است. ۵ نوع تخم کدو وجود دارد که ارزش غذایی تمامی آنها حدودا با هم برابر است اما با ارزش ترین نوع تخمه کدو، تخمه کدو تنبل یا همان کدو حلوایی است که کمی پهن تر از سایر تخمه های کدو است.

بررسی فواید تخمه کدو

بررسی فواید و خواص تخمه کدو

تخمه های کدو برای درمان بیماری های مثانه و پروستات موثر هستند. همچنین به درمان بیماری افسردگی و ناتوانی در یادگیری کمک می کند. طبق آزمایشاتی که انجام شده است دانشمندان به این پی برده اند که دانه های تخمه کدو از پیشروی سلول های سرطانی در پروستات جلوگیری می کنند. همچنین، تخم کدو به عنوان یک درمان افسردگی بدون دارو شناخته شده است. از دیگر خواص تخمه کدو تاثیر این دانه ها روی عملکرد مثانه و مجاری ادرار است و همچنین از شکل گیری سنگ مثانه جلوگیری می کند.

خواص تخمه کدو برای انواع بیماری

تخمه کدو سرشار از امگا ۳

تخمه کدو خام و همچنین روغن تخمه کدو حاوی یکی از بهترین انواع چربی به نام اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. به همین دلیل مصرف آن برای افراد افسرده، بیماران قلبی، دانش آموزان و دانشجویان، خانم های باردار و مادران شیرده، برای رشد بهتر سلول های مغزی جنین، توصیه می شود.

سلامت پروستات با تخمه کدو

تخم کدو یکی از مهمترین و بهترین خوراکی ها برای حفظ سلامت آقایان است. تخمه کدو به دلیل داشتن روی فراوان در خود، به حفظ سلامت پروستات کمک فراوانی می کند. همچنین مصرف منظم روغن تخمه کدو می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات شود. متخصصان اورولوژی به آقایان توصیه می کنند که حداقل هفته ای یک تا دو فنجان مغز تخمه کدوی خام یا روزی یک قاشق چای خوری روغن تخمه کدو را میل نمایند. اما اگر از اضافه وزن و چاقی رنج می برید تخمه و روغن کدو را میل نکنید.

فواید و مزیت های تخمه کدو

تخمه کدو برای جلوگیری از پوکی استخوان

از دیگر خواص تخمه کدو کمک به استحکام استخوان های بدن است. این دانه ها به خاطر وجود مقادیر فراوانی روی، محافظ طبیعی خوبی در برابر پوکی استخوان هستند.

تخمه کدو و خواص آن

تخمه کدو تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

هر ۳۱ گرم تخم کدو حاوی ۲ میلی گرم روی است بنابراین این دانه مغذی یکی از منابع خوب دریافت روی محسوب می شود. خواص دارویی تخمه کدو به علت انتقال روی در بدن، باعث رشد و تقسیم سلولی بهتر، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، افزایش عملکرد قدرت چشایی و بویایی،داشتن خواب آرام تر، حفظ سلامت چشم و پوست، خلق و خوی بهتر و تنظیم ترشح انسولین می شود. متخصصان تغذیه و پزشکان توصیه می کنند تمام دانش آموزان، کودکان دو تا سه ساله ای که با وزن پایین متولد شده اند، بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، سالمندان و کودکان بالای ۳ سال، افرادی که زیاد سرما می خورند بهتر است حداقل روزی ۱۰ عدد تخمه کدو بخورند.

خواص دارویی تخمه کدو

خاصیت تخمه کدو در افسردگی

مبارزه با افسردگی از جمله فواید تخمه کدو محسوب می شود. تخمه کدو به دلیل داشتن اسید آمینه تریپتوفان ، یک درمان طبیعی برای از بین بردن افسردگی است. مصرف تریپتوفان در بدن به سروتونین تبدیل می شود. سروتونین یک ناقل عصبی است و باعث ایجاد شادی و آرامش و نشاط می شود.

تخمه کدو برای خواب راحت

تخمه کدو سرشار از آمینواسیدی به نام تریپتوفان است. تخمه کدو به دلیل داشتن تریپتوفان باعث افزایش ترشح سروتونین در بدن می شود. سروتونین در بدن به ملاتونین تبدیل می شود. ملاتونین نیز نوعی هورمون خواب است که ترشح آن در بدن به داشتن خوابی راحت تر بسیار کمک می کند. به خاطر همین خواص تخمه کدو  مصرف آن قبل از خواب، به ترشح بهتر و بیشتر سروتونین و ملاتونین کمک کند و خوابی راحت و بهتر را برای ما خواهد داشت.

بررسی مزیت های تخمه کدو

در این مطلب انواع خواص تخمه کدو را ملاحظه نمودید و با ارزش غذایی این دانه های سودمند آشنا شدید. برای اطلاع از خواص مواد غذایی دیگر به بخش خواص مواد غذایی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.