سرطان حنجره معمولا با اختلالات صوتی ایجاد می شود و نشانه ی بارز علایم سرطان حنجره گرفتگی در تارهای صورتی گلو است. برای آشنایی بیشتر با این نوع بیماری این مقاله را مطالعه نمایید.

حنجره یا جعبه صدا، منطقه ای در گلو است که شامل غضروف و عضلات است. این منطقه مسئول تولید صدای انسان ها است. گاهی سلول های بدن زیادتر از حد معمول رشد می کنند و مدام تقسیم می شوند و جای سلول های قدیمی را در بدن می گیرند. هنگامی که در عملکرد بدن خطا ایجاد می شود و سلول همچنان به رشد غیر قابل کنترل خود ادامه می دهد، سرطان رخ می دهد. سرطان ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد. در این مقاله علایم سرطان حنجره و روش های درمان آن را ملاحظه می نمایید.

اکثر سرطان های حنجره از سلول سنگفرشی، که در اپیتلیوم حنجره است و در لایه درونی پوشش حنجره ایجاد می شود شکل می گیرند. سرطان حنجره ابتدا بر روی تارهای صوتی اثر می گذارد و باعث گرفتگی صدا می شود سپس این سلول ها در تارهای صوتی پخش می شوند. گاهی اوقات ممکن است شخص ابتلا به سرطان را متوجه نشود تا زمانی که غدد لنفافی گسترش یافته و شخص متوجه یک توده در حال رشد در گردن شود. افرادی که متوجه تغییرات صدا (مانند گرفتگی صدا) در خود می شوند و در عرض دو هفته بهبود نمی بخشند باید به پزشک خود مراجعه نمایند.

علایم و نشانه های سرطان حنجره

بررسی علایم سرطان حنجره

نشانه ها و علایم سرطان حنجره تا حدودی بسته به جایی که سرطان در حال رشد است می باشد. بیماران مبتلا به سرطان حنجره اغلب با نشانه های اولیه گرفتگی صدا شروع می شود و رشد می کند. هر گونه تغییر صدا یا خشونت در صدا باید مورد معاینه قرار گیرد. اگر گرفتگی صدا نادیده گرفته شود این بیماری پیشرفت می کند و باعث انسداد راه هوایی، درد یا مشکل در بلع، منجر می شود.

علایم سرطان حنجره

تشخیص سرطان حنجره

شخصی که در گردن خود برجستگی یا توده ای را مشاهده می کند مشکوک به سرطان حنجره است و باید معاینه فیزیکی از گردن را جهت بررسی انجام دهد. ارزیابی بالینی سرطان حنجره باید یک ارزیابی از داخل گلو باشد. برای این کار یک دوربین متصل به یک آندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرد که در بینی یا دهان بیمار قرار می دهند و گلو را مشاهده می کنند. پزشک برای حفظ راحتی بیمار، داخل بینی یا گلوی فرد را بی حس می کند. این نوع تشخیص زمان کوتاهی می برد و در مطب دکتر نیز می تواند انجام شود. کل گلو و سطح تار های صوتی مورد بررسی قرار می گیرند. یکی دیگر از روش های تشخیص سرطان حنجره به طور دقیق تر، لارنگوسکوپی مستقیم نام دارد، که در اتاق عمل و بیهوشی انجام می شود و بیشتر برای شناخت علایم سرطان حنجره و تشخیص آن از این روش استفاده می کنند.

علایم سرطان حنجره

روش های درمان سرطان حنجره

پس از مشاهده علایم سرطان حنجره و تشخیص قطعی آن روش های متفاوتی برای درمان این سرطان پیشنهاد می شود. هدف از درمان حنجره، تنها برداشتن توده سرطانی نیست بلکه برای حفظ توانایی بیمار به صحبت کردن و توانایی خوردن است. گزینه اول برای درمان سرطان حنجره در درجه اول جراحی، بعد پرتو درمانی و شیمی درمانی است.

عمل جراحی

جراحی نقش کلیدی در درمان سرطان حنجره دارد. هدف از عمل جراحی، برداشتن تمام مناطق توده و  آسیب دبده است. اگر بعد از عمل و جراحی، صدا را تحت تاثیر قرار داد باید به یک پزشک گفتار درمانی مراجعه نمایید و یا اگر بعد از عمل، قادر به بلع موثر و اندازه کافی برای حفظ تغذیه مناسب نبودید ممکن است یک لوله گاستروستومی به طور مستقیم از طریق پوست به معده قرار دهند. این موقتی خواهد بود تا بلع بهبود بخشد.

پرتو درمانی

 پرتو درمانی به عنوان تنها درمان مورد استفاده و همراه با جراحی و شیمی درمانی برای بهبود سرطان حنجره است. پرتو درمانی به صورت تابش اشعه قدرتمند ایکس به مناطقی که سرطان صورت گرفته است می باشد. پرتو درمانی برای کشتن و نابود سازی سلول های سرطانی است معمولا این گونه بیماران، باید ۵ بار در هفته این عمل پرتو درمانی را انجام دهند.
پرتو درمانی برای سرطان حنجره

 شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از داروهایی است که در درمان سرطان حنجره موثر هستند. این دارو ها ممکن است از طریق رگ و یا با دهان مانند قرص داده شوند. داروهای شیمی درمانی برای درمان سرطان عبارتند از: سیس پلاتین، کربوپلاتین، فلوئورواوراسیل، دوستاکسل، پاکلیتاکسل، بلئومایسین، متوترکسات و ifosfamide . داروی cetuximab یک درمان هدفمند، در ترکیب با شیمی درمانی برای درمان سرطان حنجره استفاده می شود.
درمان سرطان حنجره با شیمی درمانی
سرطان حنجره بیماری است که با گرفتگی تارهای صوتی شروع می شود و تا علائم خفیف تر و بدتر پیش می رود. در این مطلب علایم سرطان حنجره و روش های درمان آن را ملاحظه نمودید. برای اطلاع از علایم بیماری های دیگر به بخش بیماری ها مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.