قرص لووکسین دارویی برای کم کاری غده تیروئید است که توسط پزشک تجویز شده است. در این مقاله به بررسی دیگر کاربردها و همچنین عوارض استفاده از لووکسین می پردازیم که مطمئنا این اطلاعات دارویی برای شما مفید خواهد بود.

قرص لووکسین یا همان لووتیروکسین برای درمان کم کاری غده تیروئید استفاده می شود. غده تیروئید برای تنظیم انرژی و سوخت و ساز بدن لازم است. داشتن اندازه کافی هورمون تیروئید، برای حفظ فعالیت ذهنی و جسمی بدن امری طبیعی است. در کودکان، داشتن هورمون کافی برای رشد ذهنی و جسمی کودک امری ضروری و بسیار مهم است.

تیروکسین هورمونی است که در بدن توسط غده تیروئید تولید می شود. قرص لووتیروکسین یک نسخه مصنوعی این هورمون می باشد. تیروکسین انرژی بدن را کنترل می کند. هنگامی که غده تیروئید به اندازه کافی تیروکسین تولید نمی کند، بسیاری از نقاط بدن دچار اختلال می شوند و سرعت سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

قرص لووکسین

آنچه باید در مورد قرص لووکسین بدانیم

رایج ترین مورد استفاده از قرص لووکسین یا لووتیروکسین در کم کاری تیروئید است، اما این قرص همچنین برای درمان انواع دیگر اختلالات تیروئید مانند انواع خاصی از گواتر یا سرطان تیروئید، استفاده می شود. این قرص را کودکان و بزرگسالان می توانند طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار دهند.

لووکسین چیست؟

لووکسین یک جایگزین برای هورمونی که توسط غده تیروئید تولید می شود است و تنظیم انرژی بدن و سوخت و ساز از وظایف آن است. زمانی که تیروئید به اندازه کافی هورمون را تولید نکند این قرص به شما تجویز می شود. از لووکسین برای درمان و یا پیشگیری از گواتر (غده تیروئید بزرگ شده)، که می تواند توسط عدم تعادل هورمونی، پرتو درمانی، جراحی و یا سرطان ایجاد می شود، استفاده کرد.

 اطلاعات کلی قرص لووکسین

در رابطه با هر گونه سوال در مورد قرص های لووکسین، باید با دکتر مربوطه، دارو ساز و یا دیگر ارائه دهندگان محصولات دارویی و بهداشتی، مشورت نمایید. لووکسین یا لووتیروکسین فقط به خود بیمار تجویز شده است پس از اشتراک آن با دیگران خودداری نمایید. اگر با مصرف قرص لووکسین نشانه های بیماری شما از بین نرفت و یا اگر بیماری شما بدتر شد حتما به دکتر خود مراجعه نمایید ویا با داروساز خود در مورد چگونگی استفاده این قرص حتما صحبت کنید.
فواید قرص لووکسین

چگونگی استفاده از لووکسین

مصرف قرص لووکسین دقیقا باید طبق نظر پزشک باشد. دوز مصرف این قرص به نتایج حاصل از آزمایش خون بستگی دارد و پزشک طبق همین آزمایش مقدار مصرف داروی لووتیروکسین را به بیمار تجویز خواهد کرد. چگونگی و مقدار مصرف داروی لووکسین یا لووتیروکسین، توسط داروساز با زدن برچسب روی دارو، مشخص می شود. خوردن این قرص باید با آب فراوان باشد. باید این قرص را قبل از صبحانه مصرف کرد.
قرص لووکسین

 قرص های لووکسین در بارداری و شیر دهی

اگر قصد باردار شدن دارید باید قبل از باردار شدن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید. لووتیروکسین هیچ عارضه ای برای جنین ندارد اما کم کاری تیروئید برای زن باردار می تواند باعث عارضه شود. بنابراین در صورت مشخص شدن کم کاری تیروئید در زنان باردار، درمان باید شروع شود. کم کاری تیروئید در زنان باردار دارای نشانه های واضحی نیست، به همین دلیل برای غربالگری تیروئید در دوران بارداری و یا قبل از بارداری باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک مربوطه در مورد خوردن یا نخوردن لووکسین تصمیم خواهد گرفت.
 
قرص لووکسین

 کم کاری تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید یک بیماری است که در آن غده تیروئید کودک متوقف می شود و به درستی کار نمی کند، این اتفاق ممکن است در اثر یک بیماری یا یک عفونت ویروسی اتفاق افتاده باشد و باعث می شود که کودک سیستم ایمنی بدن خود را از دست بدهد. دوز و مصرف این دارو برای کودکان حتما باید طبق نظر پزشک باشد.

عوارض جانبی احتمالی لووکسین

تمام داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند اما این عوارض شامل همه افراد نمی شود و عوارض جانبی استفاده از قرص لووکسین بسیار کم و نادر است. به دنبال مراقبت های پزشکی و نظر پزشک، اگر هر یک از موارد زیر را در بدن و رفتار خود ملاحظه کردید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
واکنش شدید آلرژی  (کهیر، خارش، مشکل تنفسی، گر گرفتگی، تنگی در قفسه سینه، ورم دهان، صورت لبها، زبان و غیر معمول یا خشونت صدا)، تغییرات در اشتها، تغییرات در دوره های قاعدگی، درد قفسه سینه، اسهال، تعرق مفرط، ضربان قلب سریع یا نامنظم، تب، عدم تحمل گرما، درد مفاصل، گرفتگی عضلات پا، تغییرات رفتار یا خلق و خوی ( مانند اضطراب، تحریک پذیری، عصبانیت)، ضعف عضلانی، تشنج، سر درد شدید یا مزمن و یا خستگی، تنگی نفس، گرفتگی معده، لرزش، مشکل خواب، افزایش وزن غیر معمول و یا از دست دادن وزن، استفراغ.
این یک لیست کامل از تمام عوارض جانبی است که ممکن است رخ دهد. اگر در مورد این عوارض سوال داشتید با ارائه دهنده دارو صحبت کنید. برای توصیه های پزشکی در مورد عوارض دارو با دکتر خود تماس بگیرید.

 استفاده بیش از حد یا کمتر لووکسین

اگر یک وعده خوردن قرص را فراموش کردید، در نوبت بعد حتما قرص را مصرف نمایید. این مصرف در نوبت بعدی خاصیت وعده قبلی را در بدن تشکیل می دهد. اگر قرص را بیش از حد دستور دکتر مصرف نمایید علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل سر درد، گرفتگی عضلات پا، لرزش، احساس عصبی و یا تحریک پذیری، درد قفسه سینه، تنگی نفس و تپش یا افزایش ضربان قلب می باشد.
 عوارض قرص لووکسین
در این مقاله هر آنچه که باید در مورد قرص لووکسین می دانستیم، گفته شد. با استفاده درست از این دارو و داشتن اطلاعات می توانیم به سلامتی خود و خانواده خود کمک کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع داروها به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.