شیردهی یکی از مراحل بسیار مهم در طول زندگی نوزاد است. نوزاد تازه متولد شده، تنها با شیر مادر رشد کرده و از بسیاری از بیماری ها محفوظ می ماند. در این مطلب چند راهکار جهت افزایش شیر مادران توصیه شده است.

تغذیه کودک با شیر مادر، یکی از مهم ترین توصیه های پزشکی است. از این رو داشتن شیر کافی و با کیفیت مادر، سبب سلامتی کودک می شود. برخی مادران به دلایل مختلفی دارای شیر کافی نمی باشند و در نتیجه کودک خود را نمی توانند سیر کنند و به همین دلیل ممکن است به شیرهای کمکی مثل شیر خشک برای تغذیه نوزاد خود، پناه ببرند که اصلا راه حل خوبی نیست.

افزایش شیر مادر با ۶ روش موثر

افزایش شیر مادر یکی از مسائل مهم در دوران شیردهی، افزایش شیر مادر است. روش های علمی و موثر زیادی برای زیاد شدن شیر مادران توصیه شده است که در اینجا به برخی از آن ها می پردازیم.

۱- مصرف سبزیجات

استفاده از ریحان تازه علاوه بر اینکه شیر مادر را زیاد می کند، ضد نفخ است و برای دل درد کودک بسیار مفید است.

۲- مصرف برخی گیاهان

رازیانه یکی از گیاهان ضد نفخ می باشد که بر عملکرد غدد شیردهی تاثیر گذاشته و باعث افزایش شیر مادران شیرده می شود. علاوه بر رازیانه، سیاه دانه نیز یکی دیگر از گیاهانی است که علاوه بر افزایش شیر مادران، ضد درد، ضد سرطان، هضم کننده غذا می باشد و مصرف ۲ گرم سیاه دانه برای مادران شیرده بلامانع است.

کودک و مرحله شیردهی

۳- مصرف سیب زمینی

سیب زمینی یکی از منابع غنی از ویتامین آ می باشد. این ماده پر ارزش غذایی، برای مادران شیرده، مقوی است و اثراتی از قبیل: ضد درد، ضد میکروب، خواب آور، خلط آور و ادرار آور برای کودک است و یکی از مواد برای زیاد شدن شیر مادر محسوب می شود.

۴- افزایش مصرف آب

مصرف آب کافی در افزایش تولید شیر مادر شیرده اثرگذار است. بهتر است مادران شیرده قبل از مصرف آب، آن را جوشانده و بعد استفاده کنند.

کودک و شیر مادر

۵- انجام نرمش منظم

برخی مادران بعد از زایمان تصمیم به گرفتن رژیم غذایی به منظور کاهش وزن می کنند، که راه حل مناسبی نیست. انجام نرمش های منظم با حفظ اصول تغذیه مناسب، راه حل مناسب می باشد. با این حال در طول انجام ورزش، اسید لاکتیک وارد شیر کودک می شود که شیر را تلخ می کند، بنابراین بهتر است بعد از گذشت ۱ ساعت از ورزش به کودک شیر داده شود.
گفتنی است که مادران در طول شیردهی به تدریج با کاهش وزن مواجه می شود.

افزایش شیر مادر

۶- مکیدن کودک

مکیدن مکرر کودک برای شیر خوردن، به افزایش شیر مادر کمک بسیاری می کند. بنابراین مادران باید اجازه دهند در هر زمان از شبانه روز که کودک می خواهد شیر بمکد، این کار را انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.