تاثیرات قرص گلوکزامین بر درد مفاصل و غضروف سازی مکانیسم عمل این دارو و عوارض جانبی و دیگر اطلاعاتی که دانستنش برای همه ی افراد دچار درد های مفصلی و مصرف کنندگان داروی گلوکزامین مفید است را در این مقاله بررسی می کنیم.

تاثیر قرص گلوکزامین بر درد مفاصل ، مکانیسم اثر این دارو و عوارض جانبی و دیگر اطلاعات راجع به این دارو را درادامه مطلب بخوانید. هدف ما آشنایی بیشتر شما با داروهایی است که مصرف میکنید و امید است با دانستن مطالب بیشتری در مورد داروهای مصرفی به بهبود خود کمک  کنید و سلامت را به خود و جامعه هدیه دهید.

تاثیرات قرص گلوکزامین بر درد مفاصل و مکانیسم عمل این دارو :

گلوکزامین (Glucosamine) همانطور که از اسم این ترکیب مشخص است از ترکیب گلوکز ( قند ) و امین  به وجود امده است. این ترکیب در رده درمانی مکمل هاست و اشکال دارویی آن به صورت قرص، پودر و کپسول است. فرمولاسیون های مختلف گلوکزامین سولفات گلوکوزامین و گلوکوزامین هیدروکلراید است که آزمایش شده اند و مکانیسم عمل گلوکزامین روی بافت های مفصلی کشف شده است.ساختار گلوکزامین

و اما سوال اصلی این است که آیا داروی گلوکزامین در درمان آرتروز و درد مفاصل موثر است یا خیر؟
باید بگوییم گلوکزامین دارویی است که به طور طبیعی در اکثر بافت های بدن یافت می شود و وظیفه ترمیم و تولید غضروف را بر عهده دارد. گلوکزامین از اجزای گلیکوپروتئین، پروتئوگلیکان و گلیکوزآمینوگلیکان و سایر قطعات ساختمانی و بافت های هم بندی محسوب می شود. این ماده ترکیب اصلی ماتریکس سلول های تمام بافت های هم بندی را تشکیل می دهد. این ماده وزن مولکولی بسیار کمی دارد و در روده کوچک غیر یونیزه می شود و به سرعت جذب می شود تمایل زیادی به غضروف دارد و توسط کندرسیت ها در پروتئوگلیکان ها ذخیره میشود.

موارد مصرف گلوکزامین :

درد مفاصل زانو

تسکین و درمان بیماری‌ های تخریبی مفاصل مانند استئوآرتریت، آرتروز گردن و زانو و دست و …
صدمات و آسیب‌ های غضروفی مفصلی در ورزشکاران
امروزه قرص گلوکزامین در درمان آرتروز و استئواریت مورد استفاده واقع می شود اما باید بدانید که درمان غضروف های آسیب دیده توسط این دارو کمتر از سطح توقع است. در حالت کلی داروی گلوکزامین به دو دسته تقسیم میشود که گلوکزامین سولفات نسبت به گلوکزامین کلراید تاثیرات مثبتی در توقف روند تخریب غضروف ها دارد.قرص گلوکزامین

مکانیسم عمل :

این ماده برای ساخته شدن غضروف، تاندون ها و مایع سینوویال ضروری است. آنزیم کلاژناز باعث تجزیه ی کلاژن ها و آنزیم پروتئولیتیک که باعث تجزیه ی پروتئین هاست و عمل اصلی این ماده مهار این دو آنزیم است تا از تخریب غضروف ها محافظت کند. این ماده تا حدودی نیز خاصیت ضذ التهابی دارد. ولی اصلا مسکن نیست.

عوارض جانبی قرص گلوکزامین:

از عوارض جانبی این دارو میتوان به ناراحتی های خفیف گوارشی و اسهال اشاره کرد که این علائم با قطع دارو به زودی بهبود می یابند و همچنین مصرف این دارو ممکن است در برخی از بیماران موجب فشار خون شود. مصرف این دارو برای بیماران دیابتی و افرادی که دارو های رقیق کننده خون مصرف میکنند باید با احتیاط باشد.

نکته ای درباره ی گلوکزامین:

از آنجایی که قرص گلوکزامین جزء مکمل هاست دارو محسوب نمیشود در نتیجه سازمان های کنترل دارو غذا مانند ساز مان FDA نظارتی بر تولید آن ندارند مطالعات جدید بیان کرده اند که تنها نیمی از این قرص ها حاوی مواد دارویی ذکر شده هستند و تخلف در این باره زیاد است.

نگاهی ساده به بیماری آرتروز :

آرتروز یا استئوآریت بیماری شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی نیز دیده می شود این بیماری بر خلاف نامی که دارد یک بیماری التهابی نیست و یک بیماری تخریب مفاصل است.
این بیماری منجر به تخریب بافت های غضروفی در مناطق مفاصل دست، ران، زانو، ستون فقرات است. تصاویری از مفاصل در مناطق مختلف که دچار آرتروز شده اند را مشاهده کنید.تاثیر گلوکزامین بر درمان درد مفاصلدرمان درد مفاصلقرص گلوکزامین در درمان درد مفاصل

با قرص گلوکزامین در درمان درد مفاصل و نحوه ی غضروف سازی این ماده و دیگر اطلاعات دارویی قرص گلوکزامین آشنا شدید امیدواریم هیچگاه دچار چنین درد هایی نشوید و داروسازان به زودی بتوانند داروهایی برای درمان قطعی آرتروز پیدا کنند. برای خواندن مقالات بیشتر از اطلاعات داروهای مختلف میتوانید به بخش اطلاعات دارویی مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.