یکی از بیماری های مردانه که تقریبا ۸۰ درصد از مردان را در سنین ۶۰ سالگی مبتلا می کند پروستات می باشد. در این مطلب برترین و موثرترین روش های درمان پروستات را مرور خواهیم کرد.

یکی از غده های مردانه که تقریبا به اندازه یک گردو است و در زیر مثانه مردان قرار دارد پروستات می باشد. این غده بخشی از دستگاه تناسلی مردانه را تشکیل می دهد. این غده در دو دوره زمانی در طول زندگی بزرگ می شود در اوایل بلوغ و حدودا در سن ۲۵ سالگی این غده بزرگ می شود هر چند بزرگ شدن این غده بی ضرر است اما اگر مردان در سنین بالا به این بیماری مبتلا شوند ممکن است دچار مشکلات ادراری شوند. اگر درمان پروستات دیر انجام گیرد ممکن است بیماری های حادی به همراه خود داشته باشد.

بزرگ شدن غده پروستات خوش خیم است اما بزرگ شدن آن باعث می شود به مجاری ادرار فشار وارد شود و با مشکلات ادراری از جمله تکرر ادرار، ناچار شدن به دفع ناگهانی ادرار، در طول شب از خواب بیدار شدن برای دفع ادرار، احساس ناراحتی در زمان شروع ادرار و قطره قطره شدن آن، تخلیه نشدن مثانه بطور کامل و گاهی اوقات عدم توانایی در دفع ادرار همراه باشد. در ادامه مطلب روش های درمان پروستات را با یکدیگر مرور می کنیم.

 درمان بیماری پروستات

درمان پروستات و بزرگ شدن آن

یکی از مهمترین و اولین نکاتی که باید در درمان پروستات در نظر گرفت این است که تقریبا ۸۰ درصد مردان تا سن ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند و به همین دلیل آشنایی با علایم آن ضروری می باشد مردان در این سنین پس از مشاهده علایم بزرگ شدن پروستات باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. اگر این بیماری زودتر تشخیص داده شود دوره درمان راحت تر و بهتر سپری خواهد شد و هر چه دیرتر به پزشک مراجعه کنید بیماری شدید تر شده و دوره درمان به سختی طی خواهد شد و در برخی مواقع حتی ممکن است باعث مبتلا شدن فرد به سرطان پروستات شود.

درمان پروستات

علایم بزرگ شدن پروستات

علایم و نشانه های بزرگ شدن پروستات را در ادامه مشاهده می نمایید:

  • جریان ضعیف یا آهسته ادرار
  • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
  • مشکل در آغاز ادرار
  • تکرر ادرار
  • دفع ادرار اضطراری
  • بیدار شدن در طول شب به دفعات زیاد برای تخلیه مثانه
  • قطره قطره شدن ادرار
  • تلاش برای ادرار کردن
  • بی اختیاری ادرار
  • مشاهده خون در ادرار

درمان بزرگی پروستات در مردان

روش های درمان پروستات

بزرگ شدن پروستات اگر درمان نشود ممکن است باعث ایجاد عفونت در مجاری ادرار، سنگ کلیه یا سنگ مثانه شود. در موارد حاد نیز ممکن است به کلیه آسیب وارد کند. درمان این بیماری با استفاده از دارو و عمل جراحی امکان پذیر می باشد.

حتما بخوانید:  هر انچه باید درباره لوزه سوم کودکان بدانید

درمان بزرگی پروستات

مسدود کننده های آلفا

اوایل از این مسدود کننده ها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد. این دارو اختلال در ادرار را درمان می کنند و باعث می شوند بیمار در زمان ادرار مشکلات کمتری داشته باشد. بعضی از این مسدود کننده ها شامل ترازوسین، تامسولوسین، دوکسازوسین و آلفازوسین می باشند.

آنزیم های بازدارنده

این آنزیم ها می توانند در طول زمان پروستات را کوچک کرده و به تدریج آن را درمان کنند. تا جایی که اندازه پروستات به حالت اولیه خود بازمی گردد. این آنزیم ها فیناستراید و دوتاستراید هستند و زمانی استفاده از این آنزیم ها توصیه می شود که سایز آن ها واقعا بزرگ باشد.

میکروویو درمانی

در این روش، آنتن دستگاه میکروویو از طریق مجاری ادرار وارد بدن می شود و انرژی بدست آمده از امواج این دستگاه قسمتی از پروستات که بزرگ شده است را تخریب می کند. این روش تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بزرگی پروستات در حد متوسط باشد. برای این روش دقت کنید که باید به نزد پزشک ماهر و حاذق بروید زیرا این شیوه تا حدودی به عنوان شیوه تهاجمی در نظر گرفته می شود.

روش های مختلف درمانی پروستات

عمل جراحی برای برداشتن بافت بدن

این روش درمان بیماری بزرگ شدن پروستات با استفاده از گرمایی که از طریق امواج رادیویی ایجاد می شود امکان پذیر می باشد. در این روش وسیله ای به نام سیتوسکوپ وارد مجرای ادرار می شود و بخشی از پروستات که بزرگ شده است را تخریب می کند و تا حدودی باعث رفع مشکلات ادراری در بیمار می شود.

عمل جراحی

آخرین روش درمان بزرگی پروستات عمل جراحی می باشد که در موارد حاد و شدید از این روش استفاده می شود. عمل جراحی در چند بخش انجام می شود و در نهایت پس از انجام این عمل جراحی بخش داخلی پروستات حذف می شود.

عمل جراحی برای درمان پروستات

روش های مختلف درمان پروستات برای حذف بافت اضافه غده پروستات با استفاده از امواج میکروویو و رادیویی و لیزر انجام می گیرد تا از این طریق بافت اضافی پروستات حذف شده و فرد در هنگام ادرار با مشکلات کمتری روبرو شود. برای مشاهده درمان بیماری های مردانه به بخش بیماری ها رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.