راهنمای کامل غذای کمکی نوزاد در سنین ۵ تا ۶ ماهگی را بطور کامل و جامع در این مطلب برای شما دوستان عزیز و همراهان گرامی آورده ایم. در ادامه با غذاهای ممنوعه برای نوزاد در این سن آشنا خواهید شد.

دوران ۵ تا ۶ ماهگی یکی از دوران های استرس زا و ترسناک برای اکثر والدین می باشد. یکی از مهمترین مواردی که باید همواره در خاطر داشته باشید این است که هیچ قانون استانداردی برای شروع غذای کمکی نوزاد در این سن وجود ندارد. اما با این وجود در این مطلب برای شما نمودار غذاهای جامد برای نوزادان را آورده ایم تا ایده خوبی برای غذای کمکی نوزاد ایمن را به شما بدهیم.

غذاهای مغذی و سالم برای رشد و سلامت نوزاد مورد نیاز می باشند. بخاطر داشته باشید بسیاری از متخصصان بیان کرده اند که شروع مناسب دادن غذاهای جامد به نوزاد ۶ ماهگی می باشد. در مطالب قبل غذای کودک شش ماهه را برای شما آوردیم  در این مطلب قصد داریم تا با بهترین های غذاهای کمکی نوزاد آشنا شویم. معمولا پزشکان پس از بررسی قد و وزن نوزاد و مطمئن شدن از رشد مناسب نوزاد نحوه شروع دادن غذای کمکی به نوزادان را به شما آموزش خواهند داد.
 غذاهای کمکی نوزاد

آشنایی با انواع مناسب و سالم غذای کمکی نوزاد

 سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که غذاهای کمکی در نوزاد نباید قبل از شش ماهگی آغاز شود. اما بعضی از متخصصان نیز بیان کرده اند که سن مناسب آغاز غذای کودکی نوزاد ۴ ماهگی می باشد. بهترین غذای کمکی که برای اولین بار می خواهید به نوزاد چهار ماهه خود بدهید بهتر است شبیه به شیر مادر باشد. غذاهای کمکی نرم و شبیه پوره با مزه ای شبیه به شیر مادر که هضم آن ها آسان است و ناراحتی های معده و روده را برای کودک به دنبال ندارد می تواند غذای مناسبی برای این سن نوزاد باشد. والدین بهتر است تا کودک را با انواع غذاهای کمکی آشنا کنند اما از افزودن همزمان دو غذای کمکی به رژیم غذایی نوزاد خودداری کنید. غذای کمکی نوزاد باید ولرم باشد.

 غلات

یکی از بهترین مواد غذایی برای غذای کمکی نوزاد می تواند غلات باشد البته این غذا یک عیب دارد و آن این است که ممکن است طعم آن برای فرزند دلچسب و مطبوع نباشد. برنج و جو از آنجا که دارای کمترین واکنش های حساسیتی می باشند برای نوزادان مناسب می باشند و نوزادان در سنین ۵ تا ۶ ماهگی می توانند با خیال راحت از این غلات استفاده کنند.

غذای کمکی نوزاد

میوه ها

خوردن میوه ها برای نوزاد ۸ ماهه و بزرگتر مناسب می باشد اما اگر میوه ها نرم هستند و مشکلات گوارشی را همراه خود ندارند می توان قبل از ۸ ماهگی آن ها را مصرف کرد.

آرد برنج

سن آغاز غذای کمکی نوزاد برای تمام کودکان یکسان نمی باشد و بعضی از نوزادان غذای کمکی را از ۴ ماهگی آغاز می کنند. آرد برنج همراه با شیر مادر و یا شیر خشک می تواند یکی از بهترین غذاهای کمکی برای نوزادان باشد. از آنجا که این فرنی دارا مقادیر زیادی آهن می باشد برای کودکان مناسب است و بدلیل تک دانه بودن حساسیت های غذایی را برای نوزادان ایجاد نمی کنند. همواره به یاد داشته باشید که غذای کمکی اشتهای نوزاد به شیر مادر را نباید از بین ببرد.

غذای کمکی مفید برای نوزاد

وعده غذایی ناهار و شام

برای شام کودک می توانید مواد غذایی مختلف به سوپ او اضافه کنید. علاوه بر آرد برنج می توانید از آرد غلات و آرد جو استفاده کنید. برای تهیه سوپ علاوه بر هویچ و سیب زمینی می توانید از کدوی سبز و کاهو استفاده کنید و پس از چند روز اسفناج و لوبیا سبز را به سوپ کودکان اضافه کنید و وعده غذایی نوزاد را کامل تر کنید.

غذای کمکی نوزادان

وعده غذایی صبحانه و عصرانه

اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند دو عدد بیسکویت نوزادان را به شیشه شیر نوزاد اضافه کنید و به تدریج تعداد بیسکویت ها را افزایش دهید پس از اینکه بیسکویت ها بطور کامل حل شدند آن را به کودک خود بدهید. برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند بهتر است به جای این دو وعده از شیر مادر استفاده کنند. همچنین می توانید برای این نوزادان چند عدد بیسکویت را با پوره سیب و یا گلابی مخلوط کرده و پس از له کردن بیسکویت ها با پشت قاشق آن را به کودک خود بدهید.

غذای کمکی ایمن برای نوزاد

غذاهای ممنوعه برای نوزادان ۵ تا ۶ ماهه

عسل: ممکن است مسمومیت غذایی حاد ایجاد کند.

مرکبات: برای تعیین خطر احتمالی واکنش های حساسیتی نوزاد با پزشک خود مشورت کنید. اگر کودک به مرکبات حساسیت داشته باشد مصرف آن باعث ایجاد اگزما شود.

شیر گاو

آجیل، ذرت، کشمش، ذغال اخته و کره بادام زمینی

غذای کمکی مقوی برای نوزاد

شما می توانید با استفاده از این مطلب که راهنمای مناسبی برای غذای کمکی نوزاد در سن ۵ تا ۶ ماهگی است غذای مناسب را برای نوزاد خود انتخاب کنید. از مصرف غذاهای نامناسب برای کودک نیز خودداری نمایید برای کسب اطلاعات در مورد تغذیه نوزادان به بخش کودک و والدین رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.